Na założenie firmy każdy moment jest dobry

Piątek
04.09.2009
Budowanie wartości kapitału poprzez rozwój własnej firmy wydaje się skuteczniejsze od inwestycji w akcje i wszystkie możliwe lokaty. Trzeba mieć tylko pomysł. Tylko czy aż?
 

Krótko okresowo własna firma może mieć niższą rentowność niż akcje podczas hossy, jednak w długim okresie rozkręcony biznes jest bezpieczniejszy i mniej podatny na koniunktury od giełdy. Pojawia się więc pytanie - inwestycja w akcje, założenie firmy na własną rękę, a może licecja franczyzowa na spawdzony już pomysł na biznes. Co jest lepsze?

Własna firma trafia w niszę

Jeśli czujesz, że masz doskonały, niepowtarzalny pomysł na firmę - np. wymyśliłeś jakąś usługę, której nikt jeszcze nie świadczył lub nowy produkt potrzebny wszystkim - warto zaryzykować założenie własnej firmy bez oglądania się na franczyzę. Pierwsze z brzegu przykłady nowatorskich pomysłów, które okazały się hitami: wyszukiwarka Google, portal Nasza-Klasa, napój energetyzujący Red Bull, bary z jedzeniem wegetariańskim pokazują, że ciągle jest miejsce na oryginalny pomysł zarówno w branżach starej, jak i nowej gospodarki. Choć oczywiście wymyślenie złotodajnego pomysłu zdarza się rzadko. No i oczywiście - wymyślić to jedno, a wdrożyć pomysł - to drugie. Pewną trudnością jest tu kapitałochłonność nowych pomysłów, często wymagają dużych nakładów w pierwszym okresie. Jeśli nie ma się wystarczająco dużo gotówki, można spróbować dotrzeć do funduszy inwestycyjnych, tzw. inkubatorów biznesowych, które specjalizują się w ocenie i dokapitalizowaniu nowych firm. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z oddaniem części własności funduszowi inwestycyjnemu.

Dodatkowo przedsiębiorca decydujący się na zupełnie własny biznes musi cechować się wyjątkową cierpliwością, dużą większą niż w przypadku biznesów franczyzowych, gdzie maksymalny poziom obrotów można osiągnąć już po roku pracy. Przykłady tzw. złotych strzałów wskazują, że nawet najlepsze pomysły na biznes np. wspomniany Red Bull nabierają rozpędu powoli, przyspieszając dopiero ok. 10 roku działania firmy. Marka Red Bull powstała w 1987 roku i nie była znana powszechnie do 1997 roku. Austriacki przedsiębiorca nie stworzył przy tym nic nowego - napój energetyzujący opiera się na lekko gazowanym toniku zdrowotnym z Tajlandii. Jak pisze Al Ries w książce "Upadek reklamy i wzlot public relations" jest to dowód, że nie trzeba wymyślić czegoś absolutnie nowego, aby stać się bogatym i sławnym. Trzeba rozpoznać potencjalne potrzeby konsumentów, wynaleźć nazwę marki i dostać się z nią pierwszemu do umysłów klientów.

Są kraje, np. Japonia, gdzie o pomysł na biznes jest jakby łatwiej. Niedawno z powodzeniem na japoński rynek weszła guma, której żucie - jak reklamuje producent - poprawia wygląd biustu. Guma ma również zwalczać oznaki starzenia się, wspomagać krążenie i redukować stres. Może warto więc przemyśleć założenie firmy za granicą? Japończycy co roku wydają na zdrowotne produkty upiększające około 30 milionów złotych. Chętnie też kupują wszelkie nowinki. Innymi "superpomysłami" cieszącymi się dużym zainteresowaniem w Japonii były domowe namioty tlenowe, słuchawki masujące mózg seriami dźwięków, czy też batoniki z pyłem wulkanicznym, mającym - według producenta - właściwości czyszczące przewód pokarmowy.

Złoty strzał Polaka-cwaniaka

Wielu Polaków specjalizuje się w biznesie, który nosi znamiona sprytu na granicy etyki biznesowej, a wielu wręcz szuka tylko takich pomysłów. Jako naród handlowy uwielbiamy na przykład wszelkie pośrednictwo, przy którym człowiek się nie napracuje, a zarobi. Jako redakcja nie zachęcamy do robienia akurat takich biznesów, ale nie możemy nie zauważyć, że czasem ich dochodowość jest zadziwiająca. Sprytne pomysły na biznes mają zazwyczaj krótkoterminowy charakter i po zaspokojeniu popytu kreatywni biznesmeni szukają nowego kokosowego biznesu. Przykłady? Prywatny eksport coca coli z Polski do Anglii. Okazuje się, że opłaca się zerwać polskojęzyczne etykietki z butelek coca-coli, wydrukować masowo etykiety angielskie, zastąpić polskie i z nowymi etykietami sprzedać colę w strefie Euro. Cały koszt wymiany jednej nalepki to 5 eurocentów. Dlaczego to się opłaca? Coca-Cola jest w Polsce dwa razy tańsza niż w Anglii czy Skandynawii (różnica wynika z niższych kosztów produkcji w Polsce). Np. dwulitrową butelkę coli można kupić w polskim sklepie za 4,5 zł, a w Anglii już za 1,8 euro (ok. 7,4 zł). Zakładając nawet odjęcie kosztów transportu i zastosowanie dyskonta do ceny coli w Anglii, biznes i tak ma rentowność na poziomie 25-35 proc. Taka sprzedaż nie jest nielegalna, w końcu przepływ towarów w Unii jest wolny, produkt oryginalny, a Coca-Coli w Polsce nie zależy na ściganiu procederu, bo przecież sprzedaż jej rośnie.

Dla odmiany przykład kreatywności spoza Polski, żeby nie było, że model sprytnego biznesu to tylko polska specjalność. Jak donosi jeden z portali, pewien irlandzki biznesmen ogłosił w prasie, że ma do sprzedania super wibrator, model pięciobiegowy, za to bardzo tanio - mniej więcej za połowę ceny podobnych modeli. Oferta do wyczerpania zapasów. Wysyłka miała nastąpić po wpłaceniu wyznaczonej sumy na konto bankowe. Wpłynęło około 10 tysięcy zamówień. Wtedy do wszystkich zamawiających biznesmen wysyłał list, że niestety zapas się wyczerpał, więc chciałby zwrócić pieniądze, dlatego załącza czek do realizacji w banku. A na czeku było dokładnie napisane, kto zamawiał, podano adres oraz informację, że jest to zwrot pieniędzy za zakup super wibratora....tu następował wyczerpujący opis katalogowy. Biznesmen słusznie liczył na to, że klienci będą krępowali się iść do banku, w sumie po niewielką kwotę. Miał tylko 3% zwrotów. A pod względem prawnym był nie do ruszenia.

Szyld wasz, biznes nasz

Jeśli jednak żadnego cudownego pomysłu nie uda nam się wymyśleć, a czujemy się na siłach poprowadzić firmę, w banku zaś czeka uzbierany kapitał, warto rozważyć prowadzenie biznesu opartego na jednym z konceptów franczyzowych. Wybór jest ogromny - ponad 700 ofert na rynku obejmuje wszystkie możliwe branże, kwoty inwestycji wahają się od kilku tysięcy złotych do kilku milionów. Główną zaletą franchisingu jest to, że kupujemy sprawdzony pomysł, na którym ktoś wcześniej już zarobił, dzięki czemu mamy większe poczucie bezpieczeństwa. Choć oczywiście nie powinno nas to uśpić - pracy w firmie franczyzowej jest tyle samo, co w każdej innej. Franchising nie kończy się na kupnie prawa do używania marki i znaku towarowego sieci, ale polega na normalnym biznesowym planowaniu i codziennym realizowaniu założonej strategii. To dobry pomysł dla wszystkich, którzy odnajdują się w hierarchii, kiedy mają pewien zakres wolności, ale nie brzydzą się kontroli i wskazówek dawcy licencji.

To co jest lukrem franchisingu, to znana marka, która nagania nam klientów, codzienne doradztwo franczyzodawcy oraz marketing w skali makro np. reklamy w TV, na które stać sieć, a nigdy osamotnioną firmę. Biorca licencji powinien zostać gruntownie przeszkolony oraz otrzymywać ciągły przekaz know-how. Niestety, nie ma nic za darmo - biorca musi przekazać franczyzodawcy tzw. opłatę wstępną za udzielenie licencji i potem przez cały czas trwania kontraktu wpłacać na rzecz dawcy pewien procent swoich obrotów. Wybór, czy zainwestować we franczyzę, czy w zupełnie własną firmę, czy może nastawić się na złoty strzał, jak zwykle zależy od inwestora: od poziomu jego motywacji, zamożności i charakteru - zwłaszcza od umiejętności czekania na zysk.

Arkadiusz Słodkowski, PROFIT system


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

19 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018