Do wyboru są dwa formaty lokalu: barowy lub restauracyjny. Ten ostatni zakłada też możliwość otwarcia restauracji tematycznej.
Piątek
18.11.2016
Jack’s Bar & Restaurant szuka franczyzobiorców w dużych miastach. Priorytetowe lokalizacje to Kraków, Poznań i Wrocław.
 

Jack’s Bar & Restaurant ma obecnie dziewięć lokali własnych: siedem w Trójmieście, jeden w Warszawie i jeden w podwarszawskich Łomiankach. To restauracje i bary nawiązujące klimatem do lokali amerykańskich, serwujące głównie amerykańską kuchnię (ale też dania kuchni międzynarodowej). Właściciele marki zdecydowali, że chcą rozwijać sieć w kolejnych miastach i chcą do tego wykorzystać franczyzę.
– Obecnie szukamy franczyzobiorców lub partnerów biznesowych, którzy otworzą restauracje przy rynkach głównych Krakowa, Poznania i Wrocławia – mówi Jacek Czauderna, właściciel konceptu Jack’s Bar & Restaurant. – Mamy wiele telefonów od osób, które chciałyby uruchomić nasz koncept w mniejszych lokalizacjach, ale zdecydowaliśmy, że najpierw będziemy rozbudowywać sieć w największych polskich miastach i zamierzamy trzymać się naszego planu. Co istotne, szukamy franczyzobiorców, którzy mają już doświadczenie w branży gastronomicznej.

Do wyboru są dwa formaty lokalu: barowy lub restauracyjny. Ten ostatni zakłada też możliwość otwarcia restauracji tematycznej. Co to znaczy?
– Np. w naszej restauracji w Warszawie jest kino, z profesjonalnym projektorem, ekranem, nagłośnieniem – wyjaśnia Jacek Czauderna. – W lokalu są kinowe poniedziałki, kiedy przy drinku i posiłku można obejrzeć film. Z kina można także korzystać np. podczas imprez firmowych. Myślę, że podobny pomysł dobrze sprawdziłby się również w innych miastach.
Na uruchomienie formatu barowego potrzebny jest lokal wielkości minimum 80 m2. Restauracja wymaga powierzchni 300 m2. W przypadku baru koszty inwestycji to ok. 2 tys. zł za metr kwadratowy.
– W przypadku restauracji ten koszt będzie większy, ze względu np. na większą kuchnię, konieczność wstawienia większej liczbt mebli – dodaje właściciel Jack’s Bar & Restaurant. – Generalnie ostateczna wysokość inwestycji zależy od stanu wyjściowego lokalu i jego wielkości. My przygotowujemy lokal pod klucz, mamy własną ekipę remontową, która gwarantuje najniższe ceny. Zajmujemy się adaptacją, aranżacją.

Wstępna opłata licencyjna wynosi 80 tys. zł i – jak zapewnia licencjodawca – w całości jest przeznaczana na marketing. Co miesiąc franczyzobiorca musi uiszczać opłatą franczyzową w wysokości 3 proc. od obrotu oraz marketingową – 2,5 proc. od obrotu. Według franczyzodawcy lokal staje się rentowny od trzeciego miesiąca działalności. Zwrot z inwestycji w przypadku formatu barowego następuje po 12-18 miesiącach, a w przypadku restauracji po 2-2,5 roku.


POPULARNE NA FORUM

Naleśnikarnia

Dobry pomysł, dużo ludzi lubi naleśnikarnie. Tu macie namiar na sprawdzonego dostawcę pieczarek: Lomania http://lomania.pl/ Od dawna zajmują się przetwórstwem...

5 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Dobre miejsce na pizzerię

Really I Appreciate The Effort You Made To Share The Knowledge. This Is Really A Great Stuff For Sharing. Keep It Up. Thanks For Sharing. Αληθινή Ιστορία...

1 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Sprzęt do knajpy

Akurat konkurencja jest taka sobie, bo mało który sklep jest w stanie zaoferować wyposażenie wysokiej jakości. Jeśli jednak liczysz na coś naprawdę solidnego, to postaw...

2 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018
Fast food na kółkach

A ja z kolei polecam Wam marven - https://marven.pl/Akcesoria/Alternatywne-metody-parzenia-kawy/Aeropressy

7 wypowiedzi
ostatnia 19.09.2018
Fast food na kółkach

Dobrego dnia, chcę Wam poradzić specjalne programy dla tego. Przedtem sam zajmował się podobnym biznesem i jak nikt inny znam się na tym. Teraz dosyć trudno konkurować...

7 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Fast food na kółkach

Dobrego dnia, chcę Wam poradzić specjalne programy dla tego. Przedtem sam zajmował się podobnym biznesem i jak nikt inny znam się na tym. Teraz dosyć trudno konkurować...

7 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Odsstapie

Witam, proszę o kontakt dziekuje Lukasz.

2 wypowiedzi
ostatnia 30.08.2018
Fast food na kółkach

Food truck jest obecnie bardzo popularny, gdzie się nie rozejrzymy, to tylko to jedzenie na kółkach.

7 wypowiedzi
ostatnia 28.08.2018