Geox kroczy naprzód

Koszt inwestycji w remont i wyposażenie sklepu zgodnie ze standardem Geox wymaga kwoty co najmniej 150 tys. zł.
Poniedziałek
05.12.2016
Przybywa sklepów z butami włoskiej marki. W 2016 roku nowe punkty pojawiły się m.in. w Warszawie, Bielsku-Białej i Poznaniu.
 

Geox to marka o światowym zasięgu. W Polsce dopiero przed rokiem zaczęła intensywnie rozwijać swoją sieć sprzedaży. Dziś ma łącznie 18 sklepów, z czego 10 należy do franczyzodawcy, a pozostałe do biorców licencji.
– W ostatnich miesiącach udało nam się uruchomić sklepy w centrum handlowym Sfera w Bielsku-Białej, w centrum Posnania w Poznaniu oraz w warszawskiej Galerii Mokotów. Przedłużyliśmy również umowy w dwóch istniejących lokalach. Plany na 2017 rok zakładają otwarcia w Olsztynie, Krakowie i Warszawie – mówi Łukasz Kuźniar, menedżer marki Geox na Polskę i kraje bałtyckie.

Koszt inwestycji w remont i wyposażenie sklepu zgodnie ze standardem sieci wymaga kwoty co najmniej 150 tys. zł. Franczyzobiorca musi też przedłożyć odpowiednie zabezpieczenie finansowe, w celu uzyskania limitu kredytowego niezbędnego do prowadzenia działalności. Wynika to z faktu, że współpraca opiera się na modelu depozytowym – franczyzobiorca nie płaci za towar, a zarabia na prowizji od sprzedanych produktów. Wartość limitu kredytowego jest każdorazowo ustalana indywidualnie.
– Wszystkie sklepy otwarte w ciągu ostatnich dwóch lat były rentowne od pierwszego miesiąca. A zwrot z inwestycji szacowany jest na około dwa lata – mówi Łukasz Kuźniar.

Franczyzodawcę interesują lokalizacje w miastach powyżej 150 tys. mieszkańców w centrach handlowych. Optymalna powierzchnia lokalu sięga od 80 do 110 m2.
– Wspieramy partnerów w negocjacjach i wynajdywaniu odpowiednich lokalizacji. W związku z czym najważniejsze jest, by potencjalny partner zgłosił się do nas z informacją, jakie miasta go interesują – dodaje Kuźniar.

Marka Geox to dziecko włoskiego przedsiębiorcy nazwiskiem Mario Moretti Polegato. Jego biznesowy pomysł narodził się podczas pieszej wędrówki przez pustynie w Nevadzie. Aby ulżyć swoim przegrzanym stopom, Polegato wyciął dziury w gumowych podeszwach swoich butów za pomocą scyzoryka. Później dopracował koncepcję i opatentował ją jako technologię wodoodpornej, ale oddychającej membrany, dzięki której but oddycha. Pomysłodawca do tego stopnia uwierzył w swój wynalazek, że postanowił go sprzedać wiodącym producentom obuwia. Żadne z rynkowych gigantów nie był jednak zainteresowany technologią, toteż Polegato postanowił spróbować szczęścia na własną rękę. Udało się – założona w 1990 roku firma Geox po dekadzie obecności na rynku była warta już bilion euro. Majątek jej twórcy szacowany jest na 2,3 mld dolarów, co dało mu w 2014 roku 13. miejsce na liście najbogatszych Włochów. Sieć Geox liczy natomiast 1,2 tys. sklepów na całym świecie.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.