11.12.2016

Biznes w dzień i w nocy

Właśnie pracujemy nad trzecim formatem franczyzowym – New York Pizza by night – mówi Tomasz Jench, właściciel marki New York Pizza Department.

Ile nowych lokali otworzyliście w tym roku?
Jedenaście. Obecnie działa 15 pizzerii z naszym logo, w tym tylko jedna własna. Reszta prowadzona jest przez franczyzobiorców. Mamy podpisane kolejne trzy umowy franczyzowe – trwają właśnie prace nad przygotowaniem tych lokali, otwarcia nastąpią najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego. Prowadzimy też rozmowy z czterema następnymi osobami, które chciałyby przystąpić do naszej sieci.

Tomasz Jench, właściciel marki New York Pizza Department Fot. New York Pizza Department

Właśnie pracujemy nad formatem New York Pizza by night. To propozycja dla tych, którzy już prowadzą pizzerię, ale chcą rozszerzyć działalność.
Tomasz Jench, właściciel marki New York Pizza Department

Jakie modele współpracy oferujecie franczyzobiorcom?
Większość lokali otwiera się w formacie ekspres, realizującym wyłącznie zamówienia na wynos i w dostawie. Kwota inwestycji w wyposażenie zaczyna się tu od 35 tys. zł. Do tego należy doliczyć koszty remontu i adaptacji pomieszczeń. Pod logo New York Pizza Department można jednak też otworzyć tradycyjną pizzerię, z konsumpcją na miejscu. W tym przypadku inwestycja jest nieco większa. Należy liczyć się z wydatkiem od 55 tys. zł na wyposażenie, plus koszty remontu. W obu przypadkach jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 5 tys. zł netto, a opłata miesięczna to 1 tys. zł. Nie da się ukryć, że prowadzenie formatu ekspres jest nieco łatwiejsze. Łatwiej znaleźć lokalizację, bo nie jest aż tak wymagająca, jak przy prowadzeniu lokalu z salą konsumpcyjną, wystarczy też mniejszy metraż. Niższe są również koszty działalności i szybciej następuje zwrot z inwestycji.

Zamierzacie wprowadzić jakieś nowości do oferty franczyzowej?
Tak. Właśnie pracujemy nad trzecim formatem – New York Pizza by night. To propozycja dla tych, którzy już prowadzą pizzerię, ale chcą rozszerzyć działalność – a właściwie wydłużyć. Lokal będzie dodatkowo pracować w nocy, a dokładnie w czwartki, piątki i soboty od godz. 23 do 3-4 rano, realizując tylko zamówienia w dostawie. Widzimy zapotrzebowanie na takie usługi w dużych miastach.

New York Pizza Department to koncept właśnie dla dużych miast?
Nie tylko. Z założenia przeznaczony dla miast powyżej 30 tys. mieszkańców. Jednak są odstępstwa od tej reguły. Otworzyliśmy lokal np. w 15-tysięcznym Człuchowie. I radzi sobie bardzo dobrze. Każdą lokalizację rozpatrujemy indywidualnie, analizując m.in. potencjał rynku, konkurencję. Nasze lokale zyskują rentowność w 2-3 miesiącu działalności.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0