REKLAMA - OGŁOSZENIE

Lodziarstwo to przyjemny biznes

Rozkręć lody razem z nami.

Lodziarstwo to bardzo przyjemny biznes. Wcześniej zajmowałem się prowadzeniem restauracji, organizacją przyjęć weselnych, eventów itp. – mówi Przemysław Poleszuk właściciel marki Lody Gotti - to o wiele trudniejsze i bardziej wymagające zajęcie. Każdy biznes tworzą ludzie, i to w dużej mierze przekłada się na powodzenie i sukces każdej firmy. W biznesie lodowym największym minusem jest jego sezonowość co ogranicza funkcjonowanie punktów lodowych z reguły do sezonu letniego. Na szczęście Polacy coraz częściej sięgają po lody także „poza sezonem”. Ogólnie rzecz biorąc można zaobserwować tendencję wzrostową w spożyciu lodów przez naszych klientów. W porównaniu do roku ubiegłego sprzedaż wzrosła o około 10-15% w skali 6 miesięcy. To dobry wynik tym bardziej, że aura tego lata była raczej kapryśna. Sezon lodowy 2016 był udany. Otworzyliśmy w tym roku kolejne cztery placówki: w Kolnie, Ostrowi Mazowieckiej, Pułtusku i Węgrowie. Pozyskaliśmy nowych partnerów dzięki którym nasz biznes się rozwija.

Lody serwowane w lodziarni Gotti Fot. Lody Gotti

Do każdego franczyzobiorcy podchodzę bardzo indywidualnie. Zawsze doradzam i sugeruję najwłaściwsze rozwiązania. Jestem osobą uczciwą i nigdy nie popycham kogoś w niewłaściwym kierunku. Z własnego wieloletniego doświadczenia wiem gdzie i kiedy najlepiej sprzedawać lody. Gdy ktoś ma kiepski pomysł i jego koncepcja wydaje mi się być nietrafiona – od razu odradzam. Staram się każdego franczyzobiorcę poprowadzić jak najkrótszą i jak naj efektywniejszą drogą do sukcesu. Bo jego sukces jest także moim sukcesem.

Najważniejszy jednak jest klient. To on nam wystawia końcową ocenę. Wpływ ma na nią jakość produktu i jakość sprzedaży. Jakość serwowanych lodów zależy najbardziej od receptury i składu masy lodowej. Nasze lody serwowane są dla klienta w temperaturze – 12 stopni Celsjusza. Receptura masy lodowej oparta jest na składnikach naturalnych, nie zawiera ulepszaczy i sztucznych dodatków. Klienci Lodów Gotti bardzo chwalą ich smak i konsystencję. Lody nie są za słodkie. Czekolada ma głęboki wyrazisty smak. Lody nie rozpuszczają się zbyt szybko. Masa jest gładka i aksamitna. Nasze lody produkowane są w Polsce, ich komponenty także pochodzą z Polski, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Kolejny sezon Lodowy tuż tuż... Osoby zainteresowane lodową przygodą z Gotti zachęcamy do współpracy. Styczeń-Luty to najlepszy moment do rozpoczęcia przygotowań do lata. W pełnej gotowości musimy być już tak naprawdę na początku kwietnia. 2-3 miesiące to czas na znalezienie odpowiedniej lokalizacji, wyposażenie lokalu, zakup lub wynajem maszyny, zatrudnienie i wyszkolenie personelu. Wbrew pozorom czasu jest niewiele. Gdy ktoś dzwoni w połowie marca może po prostu ze wszystkim nie zdążyć.

Nasi klienci już na nas czekają, od stycznia zabieramy się do pracy. Przed nami kolejne wyzwania, kolejne otwarcia. Zapraszamy do współpracy!

Kręć lody razem z Nami!

Udostępnij artykuł