Tania franczyza ma przyszłość

Otwarcie lokalu franczyzowego wcale nie musi być drogie. Przejmując np. sieć Western Chicken bardzo znacząco obniżyliśmy koszty przystąpienia do sieci – udowadniając, że jest to możliwe.
Wojciech Goduński, franczyzodawca siedmiu marek gastronomicznych
Sobota
17.12.2016
Nigdy nie otworzę restauracji premium – mówi Wojciech Goduński, franczyzodawca siedmiu marek gastronomicznych.
 

Jest pan właścicielem siedmiu konceptów gastronomicznych, m.in. Biesiadowa, Western Chicken, Coffeloffe. Jak pan ocenia rozwój tej branży?
Według mnie tendencje w gastronomicznej franczyzie są stałe – zawsze rozwijały się i będą rozwijać przede wszystkim tanie koncepty. Generalnie w gastronomii widać duże ożywienie. Ludzie coraz częściej i chętniej jadają na mieście, ciągle powstają nowe lokale i nowe marki. Choć my nigdy raczej nie mogliśmy narzekać. Co roku notujemy wzrosty obrotów. Podobnie będzie teraz. Nie mamy jeszcze całorocznych danych, ale te miesięczne wskazują, że w 2016 obroty naszych marek wzrosną o ponad 20 proc.

Niektórzy zarzucają panu, że kwoty inwestycji, jakie pan podaje przy swoich konceptach franczyzowych, delikatnie mówiąc, rozmijają się z rzeczywistością.
Tak, od zawsze były takie zarzuty, ale wysuwane głównie przez konkurencję. My natomiast mamy dokładne kalkulacje. Otwarcie lokalu franczyzowego wcale nie musi być drogie. Przejmując np. sieć Western Chicken bardzo znacząco obniżyliśmy koszty przystąpienia do sieci – udowadniając, że jest to możliwe. Franczyzobiorcy np. korzystają z naszych zniżek u dostawców sprzętu, zapewniamy im naszą tanią ekipę remontową, która wchodzi do lokalu i w ciągu 2-3 tygodni jest w stanie go przygotować. Oczywiście nie dajemy naszym franczyzobiorcom 100-procentowej gwarancji powodzenia biznesu, bo też nie tylko od nas to przecież zależy. Zdarzają się zamknięcia naszych lokali, ale to samo zdarza się też nawet nawet największym światowym markom. Czasem zawini sam franczyzobiorca, który myśli, że biznes będzie „się kręcił” bez żadnego wkładu pracy. Czasem lokalizacja okaże się źle dobrana, innym razem właściciele lokali wypowiadają nieoczekiwanie umowy najmu. A bywa i tak, że franczyzobiorcy wydaje się, że ma już tak dużą wiedzę i doświadczenie, ze może sobie poradzić sam, bez wsparcia sieci i decyduje się od nas odejść. Nie zawsze kończy się to dobrze. Z franczyzą ma się 90 proc. szans na sukces.

Jest biznes, na który by się pan nigdy nie zdecydował?
Oczywiście nigdy nie wiadomo, jaki koncept przyjmie się na rynku. Trzeba próbować. Ale na pewno nie zdecydowałbym się otworzyć restauracji premium. Koszty takiej inwestycji są ogromne, a oczekiwanie na rentowność i zwrot z tejże inwestycji trwa latami. Jeśli oczywiście biznes w ogóle się powiedzie. Bo na renomę restauracja premium też musi pracować latami. Natomiast ciągle szukam atrakcyjnych tanich konceptów. Myślę np. o sieci tanich sushi-barów. O takim fast food sushi. Sądzę, że ten pomysł ma szansę powodzenia.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska


POPULARNE NA FORUM

Zdrowo i Zielono

kontynuując wątek zapraszam również na ciekawy blog o zdrowej żywności gdzie znajdziecie wiele fit przepisów

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Zdrowo i Zielono

W ostatnim czasie bardzo popularne zrobiły się zdrowe przekąski oraz lunch który można bez problemów zabrać np. do pracy. Wymieniono już tu kilka stron a ja dorzucam...

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

watches for men -- mens watches -- womens watches

4 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

jeżeli poszukujesz naprawdę dobrego pieca do pizzy zapraszam do kontaktu z zespołem gastrro.pl doradzą i przygotują ciekawą ofertę. Pieców jest tak dużo, że trzeba...

56 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Dobre miejsce na pizzerię

A jak uważacie są w okolicy jakieś dobre firmy które wykonują cięcie stali (https://gomar.org.pl/) ?

2 wypowiedzi
ostatnia 09.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

Nie wiem czy to na tyle znana marka, że warto. Osobiście nie słyszałem. Widzę, w mapach Google https://maps.google.com, że głównie są w Warszawie. Ja szukałem tutaj...

4 wypowiedzi
ostatnia 08.10.2018
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Temat opłacalny jak najbardziej, coraz więcej ludzi jednocześnie chce dobrze wyglądać i jednocześnie dużo pracuje, przez co niema czasu na robienie posiłków w domu....

53 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Nie polecam współpracy z Lody Przygoda. Jeśli nie chcesz stracić kasy, to uważaj na tych byznesmenuf.

9 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018