Apetyt pośredników rośnie

W branży nieruchomości w Polsce działa ok. 30 sieci franczyzowych. Średnia kwota, jaką trzeba zainwestować w licencyjne biuro nieruchomości sięga 45 tys. zł netto.
Poniedziałek
02.01.2017
Od 2017 roku o kredyt hipoteczny będzie trudniej. Mimo to franczyzobiorcy z branży nieruchomości wciąż mają więcej powodów do zadowolenia niż do zmartwień.
 

20 proc. wkładu własnego – tyle będzie musiał wnieść do kredytu hipotecznego kredytobiorca od 2017 roku. To efekt wchodzących w życie zasad Rekomendacji S. Obostrzenia mogłyby spowodować znaczące zahamowanie akcji kredytowej i jednoczesny spadek popytu na mieszkania. Jednak według analityków Metrofinance, firmy doradczej wchodzącej w skład agencji nieruchomości Metrohouse, skutki wprowadzenia regulacji nie będą aż tak dotkliwe. Wiele banków pozostanie bowiem przy dotychczasowym, akceptowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego wariancie, w którym obligatoryjna wpłata wynosi 10 proc. wkładu własnego, a brakująca kwota będzie objęta ubezpieczeniem. Nowe regulacje związane z Rekomendacją S nie powinny więc ograniczać dostępu do kredytów.

Można zaryzykować stwierdzenie, że zarówno kupujący, jak i pośrednicy na rynku nieruchomości mają więcej powodów do zadowolenia niż do zmartwień. Rząd kończy prace nad projektem Mieszkanie+, który ma zmniejszyć niedobór mieszkań na rynku. Beneficjentami programu mają być osoby, które nie mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy z uwagi na niewystarczające dochody, a których dochody są na tyle wysokie, że wyklucza ich to z możliwości ubiegania się o mieszkanie komunalne. Są to więc raczej osoby, które i tak nie kupiłyby mieszkania na wolnym rynku. Objęcie ich programem Mieszkanie + nie ograniczy więc popytu na mieszkania.

W dalszym ciągu pierwotny rynek nieruchomości nakręcany będzie przez środki z programu Mieszkanie dla Młodych. Już w 2016 r. wykorzystano połowę z przygotowanych środków na dopłaty w 2017 r. O drugą część z całej kwoty 730 mln zł batalia rozpocznie się już na początku 2017 r. W najśmielszych scenariuszach środków na dopłaty starczy na kilka tygodni. Pozostaną więc tylko starania o dopłaty na 2018 r., które z pewnością skończą się także po kilku miesiącach (BGK będzie miał prawo wstrzymać przyjmowanie wniosków, jeśli limit na 2018 r. zostanie wykorzystany w tym roku w 50 proc.).
– Dopiero brak wsparcia państwa przy zakupie mieszkania może pokazać prawdziwe oblicze rynku, ale o tym przekonamy się po zakończeniu MdM – prognozują analitycy Metrofinance.

Własna firma w nieruchomościach

Wiele wskazuje na to, że pośrednicy w obrocie nieruchomościami mogą liczyć, że w 2017 roku będą wstanie prowadzić działalności w stabilnych warunkach rynkowych. Osoby spoza branży, które rozważają otwarcie własnego biznesu w tej branży, powinny pomyśleć o uruchomieniu biura na licencji franczyzowej.
– Franczyza na rynku nieruchomości zwiększa potencjał rynkowy partnera franczyzowego. Jako operator franczyzy możemy wyposażyć franczyzobiocę w niezbędne know-how, szkolenia, narzędzia i technologie – mówi Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse. – Franczyza nie zastąpi jednak codziennej pracy, potrzeby zarządzania zespołem i stałego podnoszenia wiedzy o rynku. Aby osiągnąć sukces, nie wystarczy działać tylko pod znanym brandem. Potrzebna jest ustawiczna praca z zespołem, dbałość o rozwój swojego biura i wysoka kultura zarządzania zespołem. Franczyzodawca zapewniający sukces swoim przyszłym partnerom jedynie na podstawie przyłączenia do znanego brandu wprowadzałby ich w błąd.

Przystąpienie do sieci Metrohouse wymaga inwestycji na poziomie min. 50 tys. zł. Kwota obejmuje opłatę wstępną, koszt przystosowania i wyposażenia lokalu zgodnie ze standardami firmy. Szczegółowe koszty kalkulowane są z partnerem franczyzowym na etapie przygotowawczym przed podpisaniem umowy franczyzowej. Sporządzany jest wtedy plan finansowy oddziału, obrazujący spodziewane przychody oraz koszty inwestycyjne oraz bieżące.
– Czas zwrotu zainwestowanego kapitału zależy od wielkości inwestycji, jaką poczynił partner uruchamiając biuro. Inaczej wygląda sytuacja startu oddziału w 60-metrowym lokalu wymagającym jedynie przystosowania kolorystyki ścian do standardu Metrohouse, a inaczej kiedy partner decyduje się na kapitalny remont ponad 100-metrowego biura w zabytkowej kamienicy. Osiągnięcie progu rentowności zależy w głównej mierze od czasu, w jakim partner z naszym wsparciem zbuduje stabilny zespół agentów, regularnie zamykających transakcje sprzedaży lub wynajmu. Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, że przeciętny czas osiągnięcia break event point to ok. 8 miesięcy od uruchomienia oddziału – mówi Agata Korzeniewska.

Franczyzobiorcy Metronouse odprowadzają do centrali opłatę miesięczną w wysokości 8 proc. miesięcznego przychodu. 2 proc. obrotu przeznaczają natomiast wspólny budżet marketingowy, z którego realizowane są kampanie marketingowe dla franczyzobiorców.


POPULARNE NA FORUM

Wiosna należy do pośredników

Here at our website you are going to find the latest printing technology to Buy Online Wholesale Boxes USA. We also have modern designing machinery. A team of qualified...

50 wypowiedzi
ostatnia 19.08.2018
Wiosna należy do pośredników

Brother, this is why you will remain as the top writer for a long time. Your composing is always great, and on top of that, the content you put in your articles is quite...

50 wypowiedzi
ostatnia 18.08.2018
Wiosna należy do pośredników

Using the sole place, the staff will help Girl Lookouts fulfill numerous requirements during half-day, full day or instant calls. Girl Lookouts will travel the gardens,...

50 wypowiedzi
ostatnia 17.08.2018
Wiosna należy do pośredników

I enjoyed learning more about this topic here. All of this will certainly help me out with a paper that I am writing currently. It would be best if you could share more...

50 wypowiedzi
ostatnia 17.08.2018
Zarabiamy na nieruchomościach

Do dzisiaj inwestowanie w nieruchomości się opłaca. Długo szukałem odpowiedniego biura i znalazłem https://tur-nieruchomosci.pl nie wiem czy wam spasuję , aczkolwiek ja...

31 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2018
Czy ktoś współpracuje z Północ Nieruchomości?

Polecam sprawdzić oferty biura https://tur-nieruchomosci.pl - pomogą we wszystkim, zadbają o wszystko.

30 wypowiedzi
ostatnia 14.08.2018
Wiosna należy do pośredników

Lord Shiva With Bow HD Painting Wallpaper,Lord Shiva Jalandhar Avatar HD Wallpaper,Lord Mahakal HD Wallpaper,Lord Shiva Painting HD Wallpaper. lord shiva images for desktop in hd

50 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018
Wiosna należy do pośredników

worship and revere every human as the temple of the supreme being, Lord Shiva. ... Internet surfers that it would be disrespectful to download such images. lord shiva images 3d

50 wypowiedzi
ostatnia 13.08.2018