05.01.2017

W pogoni za trendami

Telepizza chce otwierać franczyzowe restauracje w miastach powyżej 30 tys. mieszkańców.

Franczyzodawca pomaga swoim partnerom zarówno w przygotowaniu do biznesu, jak również w trakcie prowadzenia działalności. Licencjobiorca może m.in. liczyć na wsparcie w wyszukiwaniu lokalu i negocjowaniu cen najmu, projektu i adaptacji placówki, a także zatrudnienia i wyszkolenia pracowników. Partnerzy przechodzą również szkolenia wstępne, wdrażające w biznes oraz bieżące, w takcie prowadzenia działalności. Mogą też korzystać z regularnej pomocy regionalnych doradców, delegowanych przez centralę. Franczyzobiorcy przez pierwszy rok działalności zwolnieni są z opłat franczyzowych. Dopiero od drugiego roku działalności sieć wprowadza opłaty miesięczne, zależne od obrotu. Jednak do poziomu 60 tys. zł opłata jest stała i wynosi 1,2 tys. zł.

Foodtruck Telepizzy Fot. Marek Relich/PROFIT system

Dobrym narzędziem do promocji marki i usług Telepizzy są food trucki, które obsługują różnego rodzaju sprzedaż plenerową: eventy, wydarzenia sportowe, festiwale, koncerty i pikniki.

Telepizza tworzy też nowe kanały sprzedaży. – Urządzenia mobilne i powszechny dostęp do internetu mocno determinują współczesne życie, zwłaszcza młodych ludzi, którzy należą do czołówki naszych klientów. W tym celu stworzyliśmy platformę click&pizza, dzięki której można składać zamówienia jednym kliknięciem zarówno przez aplikację mobilną, Twittera, jak i SMS – mówi Leszek Nowak, menedżer ds. rozwoju sieci Telepizza Poland.

Własny sklep online pozwala działać bez pośredników, czyli portali zrzeszających sieci gastronomiczne. Dzięki temu Telepizza w pełni kontroluje proces sprzedaży, co pozwala utrzymać wysoką jakość usług. To ważne, ponieważ zamówienia online realizują franczyzobiorcy, dla których stanowią one ważne źródło dochodu.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Magdalena Kurda

doradca we franczyzie
Napisz do autora