Nowy system informatyczny, nowa siedziba centrali z większym magazynem i ofensywa marketingowa skierowana na placówki weterynaryjne - to wszystko ma pomóc partnerom Husse w osiąganiu coraz lepszych wyników sprzedażowych.
Poniedziałek
09.01.2017
Nie franczyzobiorcy, a głównie dystrybutorzy karmy będą zasilać szeregi sieci Husse w najbliższych miesiącach. Na czym polega różnica?
 

Franczyzodawcy polskiego oddziału Husse mają powody do zadowolenia. W 2016 roku sprzedaż szwedzkiej karmy dla psów i kotów wzrosła o ponad 25 proc. Powiększa się również liczba partnerów skandynawskiej marki, ale głównie za sprawą dystrybutorów, a nie franczyzobiorców. Dystrybutorzy są przyjmowani do sieci dopiero wówczas, gdy na danym terytorium działalność rozpocznie już franczyzobiorca. Dystrybutor, sprzedając karmę Husse, uzyskuje nieco niższą marżę handlową niż franczyzobiorca, ale nie ponosi opłaty licencyjnej. Musi natomiast kupić pakiet startowy z podstawowymi materiałami marketingowymi. Jego koszt wynosi do 5 tys. zł. Franczyza musi zainwestować ok. 30-50 tys. zł.

Franczyzobiorców Husse jest ok. 50, natomiast dystrybutorów – ponad 150. Na jesieni 2016 roku do konceptu dołączył franczyzobiorca w Warszawie, ale jeden z biorców licencji zakończył działalność.
Zakończenie współpracy z franczyzobiorcą z Białegostoku było związane z jego sprawami osobistymi. Aktualnie szukamy nowego partnera, żeby jak najszybciej wznowić bezpośrednią obsługę naszych klientów – mówi Piotr Cieślik.

Franczyzodawca spodziewa się, że 2017 rok, podobnie jak ubiegły, również przyniesie wzrost sprzedaży. Intensywnie ma też powiększać się liczba dystrybutorów.
Nie zakładamy skokowego przyrostu liczby nowych franczyzobiorców. Wiele naszych działań rekrutacyjnych koncentruje się na rekrutacji dystrybutorów, którzy współpracują na określonym terenie z franczyzobiorcami – zapowiada Piotr Cieślik.

Wsparciem dla partnerów Husse ma być wdrożony na jesieni 2016 roku system informatyczny, który ma ułatwić komunikację i składanie oraz realizację zamówień. Na razie mogą z niego korzystać franczyzobiorcy, do końca pierwszego kwartału ma się pojawić moduł dostępny również dla dystrybutorów.

Wprowadzenie nowego systemu informatycznego to nie jedyny projekt, w jaki w ostatnim czasie zaangażowana była polska centrala Husse. W grudniu franczyzodawca przeprowadził się do nowej siedziby, w której dysponuje blisko trzy razy większą niż dotychczas powierzchnią magazynową. Zdaniem franczyzodawcy, zarówno system informatyczny, jak i nowy magazyn, wpłyną na efektywność i tempo rozwoju sieci. Motorem napędowym marki w Polsce ma być też współpraca z placówkami weterynaryjnymi, która od kilku miesięcy się zacieśnia.
W połowie 2016 roku przygotowaliśmy dedykowane lekarzom weterynarii narzędzia sprzedażowe dla naszych dystrybutorów i ruszyliśmy z aktywnymi działaniami w tym kanale. W czwartym kwartale rozpoczęliśmy również kampanię promocyjną w mediach branżowych skierowanych do weterynarzy. Wśród lekarzy weterynarii widać wyraźnie zniechęcenie wojną cenową tradycyjnych marek i chęć poszukiwania nowych, niezależnych marek z segmentu premium. Z naszą ofertą wpasowujemy się w tą potrzebę. Aktualnie nasze produkty dostępne są w ponad 150 gabinetach weterynaryjnych i na pewno uda się nam zwiększyć tą liczbę w roku 2017 – mówi Piotr Cieślik.

Koniec 2016 roku przyniósł marce sukces marketingowy. Jedna z karm oferowanych w sieci zwyciężyła w kategorii karmy suche w prestiżowym konkursie branży kynologicznej w Polsce – Top for Dog.

Polski rynek karmy da psów i kotów systematycznie rośnie, czego bezpośrednią przyczyną jest rosnąca liczba domowych pupili. W Europie Środkowej średnio co drugie zwierzę domowe otrzymuje gotową karmę, podczas gdy w Polsce ten odsetek wynosi zaledwie ok. 15-20 proc. W następnych latach będziemy więc prawdopodobnie doganiać europejską średnią. Według niektórych prognoz, wydatki na karmę nad Wisłą mogą rosnąć w tempie nawet 20 proc. rocznie


POPULARNE NA FORUM

Business Portfolio

Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. https://arynews.tv/en/

5 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Eurocash zarabia coraz mniej

Some blogs give us extra knowledge about the particular Topic in which we are searching on the Internet and this is also one of those in which we can take some new ideas as...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Business Portfolio

Good One

5 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Twarda woda

There are lots of possessions to do with the superiority of hose down. Better toward discuss with the adjoining person by appointment in the flesh click for more: Expert Essay...

20 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Twarda woda

Water in various parts which differs in the measure of broke up mineral particles it contains. This decides if it is hard or delicate water. There are points of interest and...

20 wypowiedzi
ostatnia 20.07.2018
Blaski i cienie Eurocashu

Well, this time you come up with great initiative Kamil. K, Thanks for being the shout out for this matter, We are with you at DoDoPackaging.Com

8 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Zmiana warty w Eurocashu

Grupa Eurocash jest jedną z największych grup, mam nadzieję, że będziecie dobrze. instagram trading

4 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Twarda woda

There are lots of but the purification method depends on the quality of water. Better to consult with the nearest person by visiting physically. assignment help

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018