W sieci Apteneo działały wyłącznie apteki franczyzowe. Franczyzodawca postanowił jednak otworzyć dwa punkty własne z obawy przed wejściem zasady "apteka dla aptekarza". Gdyby tak się stało, nie mógłby już uruchomić własnych placówek.
Piątek
27.01.2017
Posłowie zdecydowali: dyplom farmaceuty nie będzie potrzebny, żeby otworzyć i prowadzić własną aptekę. Przynajmniej na razie.
 

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji odrzuciła projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Oznacza to m.in., że na razie nie wejdzie w życie zasada apteki dla aptekarza, w myśl której możliwość otwarcia i prowadzenia apteki mieliby wyłącznie farmaceuci. Zadowolenia z tej decyzji nie kryją przedstawiciele organizacji pozarządowych zrzeszających przedsiębiorców z branży aptecznej, którzy od początku krytykowali zapowiadane rozwiązania.
Wyrażamy zadowolenie z faktu, iż posłowie podzielili liczne wątpliwości związane z zapisami projektowanej nowelizacji – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet.

Rezygnacja z pomysłu apteki dla aptekarza to również dobra wiadomość dla franczyzobiorców. Przedsiębiorcy spoza branży, którzy rozważali wejście na rynek handlu lekami, nadal mają możliwość realizacji tego pomysłu poprzez franczyzę – i nie muszą w tym celu najpierw kończyć studiów farmaceutycznych. To oznacza również, że większe pole do ekspansji i rekrutacji franczyzobiorców mają właściciele konceptów aptecznych.
Na pewno wprowadzenie zapowiadanych zmian znacznie zaostrzyłoby konkurencję na rynku. Liczba otwarć aptek we franczyzie prawdopodobnie znacznie by spadła – uważa Paweł Jasiński, prezes sieci Apteneo.

Przypadek marki Apteneo pokazuje, jaki wpływ mają zapowiedzi zmian prawa regulującego daną branżę – nawet, jeśli ostatecznie nie mają przełożenia na ustawy. Strategia sieci Apteneo zakładała wyłącznie otwarcia placówek franczyzowych, dawca licencji nie prowadził własnych punktów. Jednak ze względu na zapowiadane ograniczenia dotyczące otwarć aptek zdecydował się uruchomić swoje placówki.
Odeszliśmy od pierwotnych założeń i otworzyliśmy dwie własne apteki. Postanowiliśmy tak zrobić z obawy przed nowymi regulacjami. Gdyby weszły one w życie, to nie mielibyśmy już takiej możliwości, ponieważ nie jesteśmy farmaceutami. Z drugiej strony wcale nie wiadomo, czy ustawodawca nie powróci do tej koncepcji i rzeczywiście za jakiś czas idea aptek dla aptekarzy nie wejdzie w życie – tłumaczy franczyzodawca.

Pod szyldem Apteneo działa obecnie ponad 30 aptek. Franczyzodawcy w 2016 roku chciał podpisać 30 umów franczyzowych, ale ostatecznie plan udało się zrealizować w nieco ponad połowie. W tym roku zarząd sieci chciałby utrzymać dynamikę rozwoju z ubiegłych miesięcy.
W najbliższych dwóch miesiącach planujemy otwarcia dwóch, trzech nowych aptek – mówi Paweł Jasiński.

Apteki Apteneo powstają zarówno przy przychodniach, w centrach miast, jak również przy sklepach wielkopowierzchniowych. Wśród franczyzobiorców znajdują się zarówno właściciele już wcześniej istniejących aptek, jak i tych tworzonych od podstaw.
Dla aptek otwieranych „od zera” kwota inwestycji wyniesie nawet kilkaset tysięcy złotych, choć oczywiście będzie wahać się w zależności od wielkości lokalu, opłat eksploatacyjnych, szerokości asortymentu itp. W przypadku dostosowania do naszych wymogów aptek już istniejących, kwoty te zależne są od pierwotnego wyglądu placówki. Korzyścią dla naszych franczyzobiorców jest fakt, że dużą część kosztów związanych z odświeżeniem wyglądu placówki ponosimy my jako franczyzodawca – tłumaczy Paweł Jasiński.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Optyk

Jak bardzo opłaca się otwarcie wirtualnego optyka? Sprzedaż soczewek aktualnie rośnie w siłę, wystarczy spojrzeć na Soczewki.net. Jak wiadomo monopol nie jest dobry to...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Psychoterapia

Cześć, korzystał ktoś z psychoterapeuty albo był na jakiejś psychoterapii ? Mnie zanteresowała opcja psychoterapia gestalt warszawa wilanów jest to dość ciekawa...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk to taki który rozumie swojego pacjenta. Dlatego warto dobrze wybrać salon optyczny. Ja korzystam z oferty optyk olsztyn

22 wypowiedzi
ostatnia 19.06.2018
Witaminowe eldorado

Witam serdecznie. Co sądzicie na temat tego czy witamina d3 jest potrzebna w diecie. Tak się zastanawiam bo widzę że jest teraz szał na różnego rodzaju suplementy, a tej...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Własny biznes w Anglii

Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Anglii oraz korzystasz z usług doradczych to zapraszam na stronę http://accountancy4you.com/pl/. Accountancy 4 You to polskie...

28 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Preparaty odchudzające

Do takich preparatów lepiej jest jednak podejść z pewnym dystansem. Jednym z najlepszych wyjść jest jak dla mnie na chwilę obecną dieta odchudzająca w postaci...

31 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

22 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018