Najtrudniej w tym biznesie pozyskać pracowników zaangażowanych w obsługę klienta oraz ekip wykończeniowych, które specjalizują się w montażu podłóg, wykładzin i drzwi.
Jarosław Bachurski, franczyzobiorca sieci Komfort
Niedziela
29.01.2017
Biznes prowadzę od roku, a już osiągnąłem zwrot z inwestycji – mówi Jarosław Bachurski, franczyzobiorca Komfortu, który prowadzi sklep na zasadach franczyzy depozytowej.
 

Jak długo prowadzi Pan sklep?
Sklep prowadzę od roku. Osiągnąłem już zwrot z inwestycji, mimo że czynsz, który płacę nie należy do najniższych. Sklep z miesiąca na miesiąc zarabia coraz lepiej. Jest to jednak okupione ciężką pracą. Bez wsparcia franczyzodawcy byłoby trudno, ale bez mojego zaangażowania niemożliwe.

Jak wygląda współpraca z siecią Komfort? Jakie zobowiązania wobec sieci ma franczyzobiorca?
Komfort dostarcza asortyment, czyli panele, deski, wykładziny oraz dywany. Zaopatruje sklep również w drzwi oraz wszystkie akcesoria wykończeniowe, montażowe i środki konserwacji. Franczyzodawca w całości wyposaża sklep również w meble i sprzęt elektroniczny (komputery, kasy fiskalne, drukarki, telefon sklepowy). Dzięki temu koszty inwestycji w biznes spadają po stronie franczyzobiorcy w stosunku do tradycyjnego modelu franczyzowego z poziomu ok. 250 tys. zł netto (bez wartości towaru) do poziomu 50 tys. zł netto. Niemniej jednak franczyzobiorca musi wykazać się dostatecznym zapleczem finansowym. Samo wejście do sieci kosztuje 50 tys. zł. Do tego w pierwszym miesiącu działalności trzeba mieć rezerwę finansową na prace adaptacyjne w lokalu (doświetlenie i wymalowanie), pensje pracowników, na czynsz i wszelkie inne wydatki związane z utrzymaniem sklepu. Moim zdaniem zapas pieniędzy powinien wynosić ok. 30 tys. zł.

Co jest najtrudniejsze w tym biznesie?
Najtrudniej pozyskać pracowników zaangażowanych w obsługę klienta oraz ekip wykończeniowych, które specjalizują się w montażu podłóg, wykładzin i drzwi. To drugi obszar funkcjonowania sklepów Komfort. W przypadku mojej placówki usługi montażu stanowią prawie 10 proc. jej całego obrotu. Najczęstszym problemem z robotnikami jest ich niechlujstwo. Później są reklamacje, klient traci zaufanie, a ja pieniądze, bo wszelkie usterki naprawiam na własny koszt. Czasem nie wystarczy po prostu położyć deski czy wykładziny. Najpierw trzeba wyrównać podłogę, a nawet zrobić wylewkę. Do tej pracy potrzeba naprawdę solidnych fachowców.

Jaka lokalizacja jest najlepsza dla sklepu? Gdzie mieści się pana?
Najlepiej szukać lokalizacji przy jednej z najważniejszych ulic w mieście. Mój sklep mieści się w Legionowie, przy jednej z głównych ulic. Blisko osiedla.

Na czym zarabia franczyzobiorca?
Na wielkości sprzedaży towaru w sklepie, na usługach montażu, na transporcie towaru do klienta i obszywaniu wykładzin. Otrzymuje prowizję od miesięcznego obrotu. Ważne, by rozwijać różne gałęzie tego biznesu i w ten sposób zwiększać obroty. Oferta Komfortu pozwala kompleksowo obsługiwać klientów.

Rozmawiała Magdalena Kurda

Cały wywiad z Jarosławem Bachurskim można przeczytać w lutowym wydaniu magazynu "Własny Biznes Franchising".


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najdroższe mieszkania są w Warszawie ale i czynsze należą do najwyższych. mieszkanie nie musi być nowe ale z dobrą lokalizacją. Kupiłem takie mieszkanie blisko uczelni...

305 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Mieszkanie w okolicach trójmiasta

Czemu nie, te mieszkania się im sprzedają, więc chyba nie ma się czego obawiać. Ceny kuszące, prawie dwa razy taniej niż Gdańsku czy Gdyni. A mieszkania na Pomorzu do...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Łazienkowe dylematy

Witam serdecznie. Czasem mam wrażenie że ludzie zapominają o łazience przy urządzaniu domu, czy mieszkania. W moim mieszkaniu jest mała łazienka ale postarałam się...

1 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
ręczniki hotelowe

Witam serdecznie. Wiecie może jak wygląda kwestia wyposażenia hoteli? Np takie ręczniki hotelowe robione na zamówienie to byłoby coś, ale czy jest na to zbyt? Wejść w...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Branża metalowa- co i jak ?

Firma HAMMERMAN-TECH wykonująca ogrodzenia stalowe, płoty, bramy - poszukuje spawacza. Firma mieści się w Poznaniu i działają też na rynku niemieckim, więc możliwe...

41 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Donica domowa

Witam. Od jakiegoś czasu szukałam donice do domu. Zależało mi na czymś porządnym ale jednocześnie lekkim tak aby nie mieć problemu z ewentualną zmianą miejsca danej...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepiej zainwestować w mieszkanie w dużym mieście, w którym jest duża liczba studentów. Oni szukają mieszka, nie zawsze tylko w centrum, ale często na obrzeżach....

305 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Jaki sklep meblowy?

A myślicie że takie materace https://mebleropez.pl/39-materace są wygodne? Polecał je ktoś tam wyżej ale w sumie to była jedna opinia, dlatego dopytuję. Nie wysypiam...

178 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018