Cel musi być SMART

Cel musi mieć termin, w jakim chcemy go osiągnąć. Gdy mamy harmonogram, w którym widnieje data początku i zakończenia realizacji celu głównego, jak również jego poszczególnych etapów – wiemy, czego się trzymać. Nasze działanie i zarządzanie czasem jest wówczas skuteczne.
Grzegorz Frątczak, trener biznesu, autor bloga Projektantczasu.pl
Poniedziałek
20.02.2017
Jeśli chcemy skutecznie realizować cele, zarówno te życiowe, jak i zawodowe, należy je przede wszystkim prawidłowo wyznaczyć.
 

SMART to akronim od pięciu angielskich słów: simple, measurable, achievable, relevant, timely defined. Jaki więc powinien być cel?

Simple – prosty i konkretny
Cel nie może być ogólnikowy. Należy prosto, ale dokładnie określić, co chcesz osiągnąć. Jak często słyszałeś, gdy ktoś mówi do dziecka: „zajmij się nauką”? To typowy błąd. Gdy chcemy, aby dziecko naprawdę się czegoś nauczyło, trzeba wydać konkretne polecenie, np. „Przeczytaj tekst z podręcznika na stronach 49-62”. A w firmie? Źle sformułowany cel będzie wyglądał następująco: wzrost zadowolenia klienta, zwiększenie sprzedaży. Ale już: zwiększenie sprzedaży o 10 proc. w stosunku do poprzedniego roku – jest w porządku.

Measurable – mierzalny
Czyli tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić lub inaczej zmierzyć stopień jego realizacji. Cel powinien mieć ściśle określone parametry. Musimy wiedzieć, kiedy ma się rozpocząć i zakończyć oraz jakie etapy zawierać. Powinniśmy też ustalić, po czym poznamy, że dany etap został ukończony. Wróćmy do dziecka. Zleciliśmy mu zapamiętanie treści z konkretnych stron. Jeżeli będzie nam potrafiło opowiedzieć, czego dotyczył tekst, będzie to znak, że zadanie zostało wykonane. A więc zmierzymy to.

Achievable – osiągalny
Tzn. możliwy do realizacji. Cel zbyt ambitny podkopuje wiarę w jego osiągnięcie i zmniejsza motywację. Załóżmy, że masz w firmie wiele faktur, za które nie dostajesz zapłaty w terminie. Zlecasz komuś, aby zdyscyplinował dłużników i zmniejszył liczbę przeterminowanych należności o połowę. Tylko czy będzie to osiągalne? Raczej się zastanów, czy w ogóle masz odpowiednio przeszkoloną kadrę w kierunku windykacji. Jeżeli nie, to aby osiągnąć cel, najpierw zrób szkolenie wybranej osobie lub zleć windykację specjalistycznej firmie.

Relevant – istotny, mający znaczenie
Cel powinien być ważnym krokiem naprzód, a jednocześnie musi stanowić określoną wartość dla tego, kto będzie go realizował. Należy obrać taki cel, aby np. realizujący go pracownicy mogli się z nim utożsamić. Tylko wtedy, gdy uznają, że jest słuszny i ma sens, będą skutecznie dążyć do jego osiągnięcia. Dobrym na to sposobem jest po prostu uzgadnianie zadań z pracownikami.

Timely defined – określony w czasie
Cel musi mieć termin, w jakim chcemy go osiągnąć. Gdy mamy harmonogram, w którym widnieje data początku i zakończenia realizacji celu głównego, jak również jego poszczególnych etapów – wiemy, czego się trzymać. Nasze działanie i zarządzanie czasem jest skuteczne. Najczęstszym błędem jest przyjęcie nierealistycznego założenia, że wykonamy zadanie w zbyt krótkim terminie.


Grzegorz Frątczak

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018