Oferta Grupy Nowa Farmacja okazała się przejrzysta i skrojona na miarę naszych potrzeb. Poza tym franczyzodawca wykazał się dużą elastycznością przy negocjowaniu warunków umowy franczyzowej, a sam proces włączenia do sieci przebiegał niezwykle sprawnie.
Michał Piotrowski, franczyzobiorca apteki Nowa Farmacja
Niedziela
26.03.2017
– Najważniejsze to znaleźć system, który wpisuje się w naszą wizję działalności oraz możliwości – mówi Michał Piotrowski, franczyzobiorca aptek Nowa Farmacja.
 

Michał Piotrowski wszedł w rodzinny biznes apteczny po kilku latach pracy jako magister farmacji.
– Mama mojej żony prowadziła od wielu lat aptekę. W lutym 2016 roku została ona przekształcona i zaczęliśmy działać pod szyldem Nowej Farmacji. Po roku pozytywnie zapatrując się na współpracę z franczyzodawcą, postanowiliśmy otworzyć kolejną. W ten sposób prowadzimy razem dwie apteki w Toruniu – wspomina franczyzobiorca.

Dlaczego franczyza? Jak tłumaczy Michał Piotrowski, przystąpienie do sieci wymusił rynek: rosnące wymagania pacjentów i coraz bardziej zacięta konkurencja.
– Chodziło o zaproponowanie pacjentom korzystniejszych cen, szerszego asortymentu oraz nowego formatu apteki, odświeżenia wizerunku – opowiada. – Po analizie wielu ofert grup zakupowych, programów aptecznych i franczyz decyzja padła na Nową Farmację. Oferta Grupy Nowa Farmacja okazała się przejrzysta i skrojona na miarę naszych potrzeb. Poza tym franczyzodawca wykazał się dużą elastycznością przy negocjowaniu warunków umowy franczyzowej, a sam proces włączenia do sieci przebiegał niezwykle sprawnie.

Przyznaje, że decyzja o wejściu w system franczyzowy, jak i jego wybór nie należy do łatwych. Choćby dlatego, że każdy właściciel ma inne priorytety i inaczej postrzega swój biznes.
– Najważniejsze to znaleźć system, który wpisuje się w naszą wizję działalności oraz możliwości, szczególnie w odniesieniu do warunków zatowarowania oraz wystroju apteki – radzi Michał Piotrowski. – Istotnym aspektem jest kwestia wzajemnych rozliczeń, wysokości opłat wstępnych oraz bieżących. Generalną zasadą jest to, że nie powinno być żadnych działań utrudniających funkcjonowanie apteki, takich jak np. wrzutki niechcianego towaru. Ważne jest również, aby umowa franczyzy była klarowna, nie stawiała w pozycji uprzywilejowanej żadnej ze stron.

Michał Piotrowski, choć zarządza aptekami, nie zrezygnował z dotychczasowych obowiązków magistra farmacji. Przyznaje, że narzędzia przekazane przez franczyzodawcę pozwalają mu skupić się na obsłudze klienta, bo pozwalają oszczędzić czas.
– Dzięki platformie zakupowej nie tracę czasu na ustalanie najkorzystniejszych warunków handlowych z poszczególnymi dostawcami, robi to za mnie dział zakupów franczyzodawcy. Ja jedynie składam zamówienie za pomocą jednego kliknięcia – tłumaczy.

Zamawianie produktów, zarządzanie stanem magazynowym oraz kategoriami produktów należą zresztą do największych wyzwań związanych z prowadzeniem apteki.
– Franczyzodawca pomaga nam, przesyłając stosowne analizy z proponowanymi rozwiązaniami. Proces zarządzania kategoriami produktów jest zaplanowany przez franczyzodawcę i wspierany przez system informatyczny. To znacznie ułatwia pracę. Właściwie dostajemy gotowy model, tylko do nas należy decyzja czy z niego skorzystamy oraz w jakim stopniu – mówi Michał Piotrowski.

Jego zdaniem prowadzenie apteki wymaga wiele wiedzy i umiejętności czerpiącej z wielu różnych dziedzin sportu.
– Zarządzanie własną apteką przypomina trochę bieg maratoński. Konsekwencje decyzji biznesowych nie są widoczne od razu, procesy bywają rozciągnięte w czasie. Wymagane jest od nas właściwe przygotowanie, strategia, umiejętność planowania. Trzeba wiedzieć kiedy przyspieszyć, a kiedy zwolnić – podkreśla Michał Piotrowski.


NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Optyk

Jak bardzo opłaca się otwarcie wirtualnego optyka? Sprzedaż soczewek aktualnie rośnie w siłę, wystarczy spojrzeć na Soczewki.net. Jak wiadomo monopol nie jest dobry to...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Psychoterapia

Cześć, korzystał ktoś z psychoterapeuty albo był na jakiejś psychoterapii ? Mnie zanteresowała opcja psychoterapia gestalt warszawa wilanów jest to dość ciekawa...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Dobry optyk to taki który rozumie swojego pacjenta. Dlatego warto dobrze wybrać salon optyczny. Ja korzystam z oferty optyk olsztyn

22 wypowiedzi
ostatnia 19.06.2018
Witaminowe eldorado

Witam serdecznie. Co sądzicie na temat tego czy witamina d3 jest potrzebna w diecie. Tak się zastanawiam bo widzę że jest teraz szał na różnego rodzaju suplementy, a tej...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Własny biznes w Anglii

Jeśli mieszkasz i prowadzisz działalność w Anglii oraz korzystasz z usług doradczych to zapraszam na stronę http://accountancy4you.com/pl/. Accountancy 4 You to polskie...

28 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Preparaty odchudzające

Do takich preparatów lepiej jest jednak podejść z pewnym dystansem. Jednym z najlepszych wyjść jest jak dla mnie na chwilę obecną dieta odchudzająca w postaci...

31 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Salon optyczny: Biznes, który wpada w oko

Myślę, ze zdecydowanie warto się z tym zapoznać! --- http://specjalistka-ortodonta.pl/

6 wypowiedzi
ostatnia 12.06.2018
Optyk ma różowe okulary

Sklepy optyczne stacjonarne maja sens ponieważ wiele osób nie wie w jakich okularach będzie się dobrze czuło. I na miejscu może sobie przymierzyć wiele par, zorientować...

22 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018