29.04.2017

Co dalej z Żabką i Freshmarketem?

Nowy właściciel zdradził swoje plany wobec sieci. Szykują się zmiany.

Przejęcie stało się faktem. Fundusz CVC Capital Partners otrzymał odpowiednie zgody antymonopolowe i oficjalnie stał się posiadaczem spółki Żabka Polska i należących do niej sieci Żabka oraz Freshmarket. Nowy właściciel chce wykorzystać swoje doświadczenie w budowaniu firm z branży detalicznej, by umocnić pozycję rynkową swojego nabytku. I zapowiada wdrożenie nowej koncepcji rozwoju, która ma być odpowiedzią na trendy wspierające wzrost segmentu „modern convenience” – czyli nowoczesnych sklepów będących blisko klienta i umożliwiających szybkie, wygodne zakupy.

Para pijąca kawę przy stoisku Fresh Cafe. Fot. Żabka Polska

W wyniku wprowadzenia nowej strategii marka Freshmarket może zniknąć z rynku. Niewykluczone, że wszystkie sklepy Żabki będą działać pod jednym szyldem.

Inspiracją dla nowych porządków w Żabce mają być potrzeby polskich konsumentów. Sieć Żabka zmienia się nie tylko wizualnie, wraz z nową identyfikacją sklepów, ale również pod względem oferowanych produktów i usług. Asortyment Żabki dostowany jest do nowych trendów żywieniowych, kształtowanych m.in. przez zwiększone tempo życia klientów. Przygotowywane są rozwiązania polegające na poszerzeniu oferty sklepów w ramach kluczowych kategorii o produkty świeże, zdrowe i gotowe do spożycia. Będą to nie tylko tradycyjne smaki zamknięte w nowoczesnej i poręcznej formie, ale również przekąski z elementami egzotyki np. z nasionami chia czy japońskie onigiri. Oferta Żabki powiększa się również o dodatkowe usługi jak np. WiFi, cały pakiet usług i małej gastronomii pod nazwą Żabka Cafe, oraz obsługę okresowych potrzeb, jak możliwość wypłacenia gotówki czy zapłacenia podstawowych rachunków. Ich zakres dla poszczególnych sklepów dostosowywany będzie modułowo w zależności od potrzeb klientów w danym miejscu.
Dzięki rozszerzeniu asortymentu i zmianie formatu sklepów nowa strategia rozwoju Żabki ma stanowić źródło zarówno bieżącego, jak i długofalowego wzrostu. Wcześniej został opracowany nowoczesny system franczyzowy umacniający rolę przedsiębiorców prowadzących sklepy pod szyldem Żabki. Wiele z proponowanych w strategii rozwiązań zostało już przetestowanych w wybranych sklepach i trafia do pozostałych placówek. Kolejne innowacje będą sukcesywnie weryfikowane przez klientów i w przypadku pozytywnego przyjęcia, konsekwentnie wdrażane – mówi Tomasz Suchański, prezes Żabki.

Żabka Polska, właściciel sieci sklepów spożywczych Żabka i Freshmarket, jest obecnie liderem segmentu „modern convenience” w Polsce, a w konsekwencji jedną z największych tego typu marek w Europie. Na przestrzeni 19 lat swojej działalności Żabka, z pojedynczych punktów w Poznaniu, rozrosła się do sieci ponad 4,6 tys. sklepów franczyzowych w całej Polsce. Obecnie w ramach konceptu działa ponad 3,5 tys. małych przedsiębiorców, którzy łącznie w 2016 roku wygenerowali sprzedaż w wysokości 6,4 mld zł.
Segment sklepów convenience ma przed sobą olbrzymi potencjał rozwoju. Obecnie Żabka jest liderem w tym obszarze, a planowana przez zarząd strategia jeszcze bardziej ugruntuje jej pozycję. Wierzę, że dzięki międzynarodowemu doświadczeniu oraz wiedzy zdobytej przy innych projektach jesteśmy w stanie wspomóc małe przedsiębiorstwa działające w ramach firmy Żabka i przyczynić się do ich dynamicznego rozwoju – mówi Krzysztof Krawczyk, szef CVC w Polsce.

Nowi właściciele Żabki zapowiadają, że będą starali się unifikować obie sieci działające w ramach spółki, czyli Żabkę i Freshmarket. W atrakcyjnych lokalizacjach szyldy Freshmarket mają być zmieniane na Żabkę. Niewykluczone zatem, że docelowo wszystkie sklepy będą działać pod jednym logo.