Magdalena Berłowska zaczynała jako szeregowy pracownik, była też kierownikiem sklepu franczyzowego i własnego pod tą marką. W sierpniu 2014 roku, mając 35 lat została franczyzobiorczynią DDD Dobre Dla Domu, przejmując salon własny firmy w Stargardzie Szczecińskim.
Środa
31.05.2017
Bałam się, że przegapię dobry moment na założenie firmy i wciąż będę tylko pracownikiem – mówi Magdalena Berłowska, franczyzobiorczyni DDD Dobre Domu
 

Zaczynała jako szeregowy pracownik, była też kierownikiem sklepu franczyzowego i własnego pod tą marką. W sierpniu 2014 roku, mając 35 lat została franczyzobiorczynią DDD Dobre Dla Domu, przejmując salon własny firmy w Stargardzie Szczecińskim. Z punktu widzenia franczyzodawcy to wymarzony kandydat, ponieważ zna nie tylko branżę, ale i firmę, której licencję chce kupić.

Na pytanie, dlaczego zdecydowała się na przejęcie salonu z podłogami i drzwiami, Magdalena Berłowska odpowiada: – Pracowałam w salonie meblowym, byłam kierownikiem i księgową – wspomina. - Kiedyś prowadziłam nawet działalność gospodarczą, ale nie była to firma z prawdziwego zdarzenia, a ja zawsze chciałam mieć swoją firmę. Bałam się, że przegapię właściwy moment i do końca życia pozostanę pracownikiem najemnym. Byłam jednak czujna i wykorzystałam swoją szansę.

Objęłam placówkę z kilkuletnią historią, w dobrej lokalizacji oraz rozpoznawalną wśród mieszkańców Stargardu – wspomina. – Poświęcałam sklepowi mniej czasu niż na etacie, ale głównie dzięki doświadczonym pracownikom i temu, że przejęłam funkcjonujący salon – rozkręcony biznes, którego trzeba wyłącznie przypilnować.

Rozwój to podstawa

Na początku franczyzobiorczyni zatrudniała dwie osoby, sama zaś nadal pracowała jako kierownik sklepu, z tą różnicą, że cały zysk należał do niej. W przejętym sklepie wprowadziła pewne zmiany organizacyjne, ale nie robiła rewolucji, by nie psuć tego co już działa poprawnie. Jej firma rozwijała się stopniowo, ale konsekwentnie – cały czas do przodu, jak sama mówi.

Nieco ponad rok po przejęciu sklepu w Stargardzie Magdalena Berłowska zdecydowała się na uruchomienie kolejnego sklepu pod marką DDD Dobre Dla Domu w oddalonych o ok. 60 km Policach, a po kolejnym roku przejęła salon DDD w Koszalinie. Franczyzobiorczyni DDD Dobre Dla Dom mówi, że decyzję o kolejnych sklepach podjęła dość szybko.

Kiedy biznes idzie dobrze, a współpraca z franczyzodawcą przebiega płynnie i bez zastrzeżeń z obu stron, decyzja o pogłębianiu współpracy jest łatwa, a przedmiotem rozważań są kwestie techniczne, organizacyjne i finansowe – mówi Magdalena Berłoska. Dodaje, że otwarcie kolejnych sklepów pozytywnie wpływa na optymalizację kosztów i logistyki w jej firmie. Ma również pozytywny wpływ na wizerunek firmy w regionie – Duży może więcej – mówi franczyzobiorczyni. jako operator trzech salonów jesteśmy poważniejszym partnerem nie tylko dla dostawców, ale też wykonawców i architektów. Dzięki nowym sklepom możemy być również postrzegani jako bardziej stabilny i wiarygodny podmiot, a klienci z regionu mogą wybrać najbliższy sklep - dodaje.

Magdalena Berłowska, zapytana, jak godzi odległości między salonami (nawet 150 km), odpowiada, że nie ma z tym problemu, gdyż nie musi codziennie odwiedzać każdego sklepu i większość spraw załatwia zdalnie, a w każdym salonie jest przynajmniej raz w tygodniu. Dodaje też, że nie ma potrzeby kontrolowania swoich pracowników na miejscu, raczej stara się ich wspierać w ich pracy. W każdym ze sklepów franczyzobiorczyni zatrudnia 3 osoby - kierownika, zastępcę i doradcę klienta. Jednak każda z tych osób obsługuje klientów.

– Ufam swoim ludziom i doceniam ich zaangażowanie, zwłaszcza, że pozyskanie dobrego pracownika to dzisiaj jedno z największych wyzwań w handlu - dodaje. – Doświadczenie ostatnich lat nauczyło mnie, że na rozmowie kwalifikacyjnej warto na przykład sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia czy wzoru na pole i obwód prostokąta, bo nie dla wszystkich to takie oczywiste – dodaje.

Lepszy klient na trudniejszym rynku

Około 60 proc. klientów Magdaleny Berłowskiej to właściciele nowych mieszkań i domów. Pozostałe 40 proc. to tzw. klienci remontowi. Blisko połowa z nich to klienci pozyskiwani aktywnie, klienci z polecenia, znajomi dotychczasowych klientów lub tacy, których przyprowadził zaprzyjaźniony architekt. – W dobrze funkcjonującym biznesie, klient wchodzący do sklepu rzadko jest przypadkowy, dlatego rolą franczyzobiorcy jest rozpoznanie lokalnego rynku i dotarcie do potencjalnych klientów w sposób precyzyjny, efektywny – mówi franczyzobiorczyni.

Pytana o rynek wyposażenia wnętrz Magdalena Berłowska mówi, że jest on coraz bardziej wymagający i konkurencyjny. Dodaje też, że bardzo pozytywnie ocenia to, jak w ciągu ostatnich lat zmienili się klienci, którzy są teraz lepiej wyedukowani, przygotowani do zakupów i chętniej sięgają po towary ze średniej i wyższej półki. Taki typ klienta często trafia do salonu Magdaleny Berłowskiej z polecenia innych klientów lub w obecności architekta. A dla sklepu specjalistycznego to bardzo dobra wiadomość.

DDD Dobre Dla Domu to jedna z najbardziej doświadczonych sieci z podłogami, drzwiami oraz akcesoriami. Jest też jedną z bardziej stabilnych franczyz w branży. W swoim modelu biznesowym firma postawiła na specjalizację oraz ofertę ze średniej i wyższej półki. Firma dopuszcza też możliwość łączenia salonu DDD ze sklepami z branż pokrewnych, np. z wyposażeniem łazienek czy meblami.


Profil mężczyzny
Łukasz Michalak
dziennikarz

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Atrakcyjne biznesy /01.05.2018

Podpowiadamy, w który biznes warto zainwestować, gdy ma się 50 lub 100 tys. zł oszczędności. Krok po kroku opisujemy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić burgerownię, biuro podróży, produkcję drukarek 3D i sklep z odzieżą do porodu. Prezentujemy pomysły na własny bank za 40 tys. zł. Zdradzamy tajniki franczyzy.

Jak zarabiać na wynajmie? /30.03.2018

Krok po kroku opisujemy, jak zarabiać na wynajmie mieszkań i lokali. Sprawdzamy, który biznes sezonowy jest najbardziej zyskowny. Radzimy, jak rozwinąć sieć franczyzową za granicą. Jarosław Szanajca, założyciel Dom Development, opowiada nam jak zbudował firmę gigant od zera.

Urządzą mieszkańców /27.02.2018

W Malborku ruszył kolejny franczyzowy sklep DDD Dobre Dla Domu.

Zapowiada się obiecujący rok /30.12.2017

Paweł Soroka, dyrektor działu wsparcia sprzedaży DDD Dobre Dla Domu opowiada o perspektywach branży wyposażenia wnętrz.

POPULARNE NA FORUM

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najdroższe mieszkania są w Warszawie ale i czynsze należą do najwyższych. mieszkanie nie musi być nowe ale z dobrą lokalizacją. Kupiłem takie mieszkanie blisko uczelni...

305 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Mieszkanie w okolicach trójmiasta

Czemu nie, te mieszkania się im sprzedają, więc chyba nie ma się czego obawiać. Ceny kuszące, prawie dwa razy taniej niż Gdańsku czy Gdyni. A mieszkania na Pomorzu do...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Łazienkowe dylematy

Witam serdecznie. Czasem mam wrażenie że ludzie zapominają o łazience przy urządzaniu domu, czy mieszkania. W moim mieszkaniu jest mała łazienka ale postarałam się...

1 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
ręczniki hotelowe

Witam serdecznie. Wiecie może jak wygląda kwestia wyposażenia hoteli? Np takie ręczniki hotelowe robione na zamówienie to byłoby coś, ale czy jest na to zbyt? Wejść w...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Branża metalowa- co i jak ?

Firma HAMMERMAN-TECH wykonująca ogrodzenia stalowe, płoty, bramy - poszukuje spawacza. Firma mieści się w Poznaniu i działają też na rynku niemieckim, więc możliwe...

41 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Donica domowa

Witam. Od jakiegoś czasu szukałam donice do domu. Zależało mi na czymś porządnym ale jednocześnie lekkim tak aby nie mieć problemu z ewentualną zmianą miejsca danej...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Gdzie najlepiej kupić mieszkanie pod wynajem?

Najlepiej zainwestować w mieszkanie w dużym mieście, w którym jest duża liczba studentów. Oni szukają mieszka, nie zawsze tylko w centrum, ale często na obrzeżach....

305 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Jaki sklep meblowy?

A myślicie że takie materace https://mebleropez.pl/39-materace są wygodne? Polecał je ktoś tam wyżej ale w sumie to była jedna opinia, dlatego dopytuję. Nie wysypiam...

178 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018