Optymalny salon powinien mieć 400 m2 powierzchni ekspozycyjnej, plus mały magazyn. Licencjodawca zawsze bada potencjał danej lokalizacji.
Środa
21.06.2017
Polak remontuje łazienkę zazwyczaj 3-4 razy w życiu. Czy w takim razie sklep z artykułami łazienkowymi to dobry pomysł na biznes?
 

Rodzinna firma Jeta działa na rynku od 1990 roku. Zajmuje się sprzedażą artykułów związanych z wyposażeniem i remontem łazienek. Ma 13 salonów własnych, cztery franczyzowe, a oprócz tego 60 sklepów partnerskich. W lipcu otwiera kolejną placówkę w Kłodzku, a w planach do końca roku jest jeszcze jedno otwarcie.
Nie mamy sprecyzowanych długofalowych planów co do nowych salonów franczyzowych. To bardziej rynek kształtuje zapotrzebowanie – mówi Maciej Świątek, prezes zarządu Jeta. – Na pewno duże miasta to też duży potencjał rynku. Możliwości takiego nowego salonu i tym samym rentowność jest niewspółmierna, w porównaniu z mniejszymi miastami. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy zainteresowani małymi miejscowościami, choć rzeczywiście preferujemy miasta powyżej 50 tys. mieszkańców. Z uwagi na zobowiązania umowne z obecnymi franczyzobiorcami nie otwieramy naszych kolejnych salonów łazienkowych w miastach, gdzie takie już działają.

Optymalny salon powinien mieć 400 m2 powierzchni ekspozycyjnej, plus mały magazyn. Licencjodawca zawsze bada potencjał danej lokalizacji. On też zajmuje się aranżacją i przygotowaniem ekspozycji w nowym salonie. Według wyliczeń firmy, wydatki na przygotowanie salonu ponoszone przez partnera to ok. 25 tys. zł, plus ewentualne koszty zakupu urządzeń magazynowych czy środka transportu. Kolejne 60 tys. zł należy przeznaczyć na kupno towaru. Opłata za przystąpienie do sieci wynosi 35 tys. zł. Franczyzodawca zapewnia, że te pieniądze także przeznacza na wydatki związane z otwarciem salonu. Miesięczna opłata marketingowa to 1,2 tys. zł.
Mamy przykład, kiedy salon stał się rentowny już po trzech miesiącach od otwarcia. Jednak optymalny czas, to okres do 1 roku. Z naszego własnego doświadczenia wynika, że szczególnie w okresie początkowym duże koszty pochłania reklama, bez której trudno się dziś obejść – wyjaśnia Maciej Świątek.
Według licencjodawcy pomiędzy 2 a 3 rokiem powinien zacząć zwracać się kapitał zaangażowany w otwarcie punktu.
Branża prężnie się rozwija i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w najbliższych 2-3 latach powinniśmy obserwować stabilny i ciągły wzrost zainteresowania remontem łazienki – uważa Maciej Świątek. – Pamiętajmy, że Polak średnio wykonuje remont raz na 15 lat, czyli przeciętnie w ciągu całego naszego życia łazienkę zmieniamy 3-4 razy. W dalszym ciągu też gonimy Zachód i czeka nas ciągły wzrost inwestycji, co pewnie będzie miało przełożenie na ilość remontowanych łazienek hotelowych, hosteli, agroturystyk, czy innego rodzaju miejsc wypoczynku.


POPULARNE NA FORUM

Magazyn w biurze

Oczywiście, że tak! Podejrzewam, że do takiej przestrzeni będziesz potrzebwać też odpowiedniego oświetlenia. Polecam oprawy rastrowe LED - bardzo dobrze sprawdzają się...

2 wypowiedzi
ostatnia 25.09.2018
Lampy do salonu

Skoro już mówimy o lampach, to polecę sklep, w którym można kupić w dobrej cenie żarówki LED e14. Zajrzyjcie tutaj.

5 wypowiedzi
ostatnia 25.09.2018
Magazyn w biurze

Hej, prowadzę małą firmę i zaczynamy powoli się rozrastać. Zakupiliśmy ostatnio dodatkowe pomieszczenie i chcielibyśmy zrobić tam taki mniejszy magazyn. Jak myślicie,...

2 wypowiedzi
ostatnia 25.09.2018
Biznes na wsi

Zapomniałem dodać również is w promieniu 15 km 4 tartaki, producent zrebki i dealer maszyny rolniczych.

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Biznes na wsi

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy macie jakieś pomysły na biznes na wsi.Dodam że do najbliższego miasta mam 13km(miasteczko 10000mieszkancow)i drugie 33 km ode mnie...

2 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Styllodecor - opinie o współpracy

Witam. Również jestem zainteresowany jak wygląda Współpraca z tą firmą. Pozdrawiam

8 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Jaki sklep meblowy?

Ja też mam za sobą kilka epizodów z własnoręczną przeróbką mebli, ale jednak niektóre trzeba kupić albo gotowe albo na zamówienie. Nie wyobrażam sobie, bym mój...

185 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Handel dla rolnika

Pamiętaj, że najważniejsze jest wyposażenie - dobry sprzęt i ciągniki Renault mam już od wielu lat i nie mogę narzekać.

53 wypowiedzi
ostatnia 20.09.2018