11.08.2017

Pizza i kawa razem

Sieć Biesiadowo liczy obecnie 92 lokale. Franczyzodawca zdecydował się na połączenie dwóch brandów pod jednym dachem, aby dotrzeć do większej liczby klientów.

Biesiadowo, podobnie jak wszystkie konceptu firmy Wojtex, przyciąga franczyzobiorców przede wszystkim niską kwotą wejścia w biznes. Przewidywany koszt inwestycji w lokal o powierzchni 70-80 m2 to 42 tys. zł. W tej kwocie zawiera się min. projekt technologiczny, remont i aranżacja wnętrza lokalu, niezbędne wyposażenie kuchni. Najlepsze lokalizacje na pizzerię, to miejsca o dużym natężeniu ruchu pieszych, centra handlowe, blokowiska, osiedla studenckie itp. Lokal powinien mieć powierzchnię minimum 70 m2, choć optymalna wielkość to 100-120 m2. Wystrój wnętrza nawiązuje do tradycyjnej chaty góralskiej. Franczyzodawca nie pobiera opłaty wstępnej. Miesięczna opłata licencyjna to 1 tys. zł i jest niezależna od osiąganych obrotów ze sprzedaży. W produkty, konieczne do przygotowywania menu, franczyzobiorcy zaopatrują się w hurtowni, należącej do właściciela konceptu. Także w hurtowni jest dostępne pełne wyposażenie lokalu oraz niezbędne urządzenia.

Klienci Biesiadowa w pizzerii Fot. Biesiadowo

Oprócz Biesiadowa, Wojtex jest też właścicielem kilku innych marek gastronomicznych: Crazy Piramid Pizza, Western Chicken, Western Tortilla, Rybkodajni, kawiarni CoffeeLoffee, lodziarni Mangatto.

Oprócz Biesiadowa, Wojtex jest też właścicielem kilku innych marek gastronomicznych: Crazy Piramid Pizza, Western Chicken, Western Tortilla, Rybkodajni, kawiarni CoffeeLoffee, lodziarni Mangatto.
– W tym roku wdrożyliśmy również otwieranie multibrandów, czyli restauracji łączących dwa koncepty – informuje Wojciech Goduński, właściciel firmy Wojtex. – Dzięki temu np. w menu pizzerii pojawił się bogaty wybór wysokiej jakości kawy, świeżo wyciskanych soków oraz ciast deserowych, co uatrakcyjniło ofertę restauracji w Brodnicy oraz Szprotawie i przyciągnęło większą liczbę konsumentów.

Łączyć można też inne koncepty Wojteksu. W Kaliszu działa np. kawiarnia Coffeloffe, połączona z lodziarnią Mangatto. W przypadku Coffeeloffee inwestycja, według wyliczeń licencjodawcy, zaczyna się już od 20 tys. zł, przy lokalu o powierzchni 6-10 m2, oferującym wyłącznie sprzedaż na wynos. Jeśli zamierzamy otworzyć kawiarnię z prawdziwego zdarzenia, z miejscami siedzącymi, musimy liczyć się z większymi wydatkami.