Franczyzodawca zapewnia, że pizzerie marki równie dobrze radzą sobie zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach. Centrala sieci pomaga w poszukiwaniu lokalu, negocjacjach warunków najmu.
Czwartek
17.08.2017
W pizzerię Grubego Benka trzeba zainwestować 100-150 tys. zł. Po jakim czasie inwestycja się zwróci?
 

Pierwszy lokal z logo Gruby Benek powstał w 1997 roku. Aktualnie sieć liczy ich 42. Rozrosło się też menu – oprócz pizzy u Grubego Benka możne zjeść także m.in. panierowane kurczaki czy burgery.
W ostatnich dwóch miesiącach otworzyliśmy dwa nowe lokale – informuje Katarzyna Włodarczyk-Pięta, członek zarządu firmy ds. rozwoju sieci Gruby Benek. – Obecnie pracujemy nad kolejnymi otwarciami, na Śląsku i w województwie mazowieckim. Mamy zamiar zamknąć rok 2017 dziesięcioma nowymi placówkami. Franczyzodawca zapewnia, że pizzerie równie dobrze radzą sobie zarówno w dużych, jak i w mniejszych miastach. Centrala sieci pomaga w poszukiwaniu lokalu, negocjacjach warunków najmu. Przygotowuje kompletny projekt technologiczny oraz wizualny sali.
Przy lokalu powinna być możliwość wystawienia ogródka, który w sezonie letnim generuje dodatkowe obroty – podkreśla Katarzyna Włodarczyk-Pięta.

Inwestycja w pizzerię Gruby Benek wynosi 100-150 tys. zł. Opłata wstępna to 5 tys. zł, opłata franczyzowa 1,4 tys. zł netto miesięcznie. Franczyzodawca zapewnia szkolenia, zarówno menedżerskie, jak i praktyczne, obejmujące obsługę kuchni i sali. Przekazuje też franczyzobiorcom program sprzedażowy, ułatwiający zarządzanie lokalem. Pomaga również przy otwarciu i bieżącym działaniu placówki.
Od początku 2016 roku sieć przeprowadza remodeling.
– Istniejące lokale przechodzą sukcesywnie zmianę wystroju. Stawiamy na ciepłe, jasne wnętrza, koniecznie z kącikami dla najmłodszych klientów. Tradycyjne menuboardy zastąpiliśmy nowoczesnymi prezenterami, na których wyświetlane jest menu oraz aktualne promocję. Wszystko sterowane przez centralę, tak aby franczyzobiorca mógł się skupić na pracy w lokalu – opisuje Katarzyna Włodarczyk-Pięta. – Zdecydowaliśmy się również na zastosowanie pieców przelotowych, dzięki którym pizzerie są zdolne wytwarzać produkt najwyższej jakości, przy jednoczesnym zachowaniu powtarzalności tego procesu.

Pizzeria staje się rentowna zazwyczaj w czwartym miesiącu jej prowadzenia. Zwrot z inwestycji następuje w 12-14 miesiącu.
– Dzięki poszerzeniu menu o wspomniane kurczaki i burgery nasi franczyzobiorcy zwiększają obrót lokalu poprzez generowanie nowych zamówień z grup docelowych do tej pory nie zainteresowanych ofertą pizzy – mówi Katarzyna Włodarczyk-Pięta. – Zwiększa się również wartość zamówień, składanych przez każdego stałego klienta.


POPULARNE NA FORUM

Zdrowo i Zielono

kontynuując wątek zapraszam również na ciekawy blog o zdrowej żywności gdzie znajdziecie wiele fit przepisów

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Zdrowo i Zielono

W ostatnim czasie bardzo popularne zrobiły się zdrowe przekąski oraz lunch który można bez problemów zabrać np. do pracy. Wymieniono już tu kilka stron a ja dorzucam...

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

watches for men -- mens watches -- womens watches

4 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

jeżeli poszukujesz naprawdę dobrego pieca do pizzy zapraszam do kontaktu z zespołem gastrro.pl doradzą i przygotują ciekawą ofertę. Pieców jest tak dużo, że trzeba...

56 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Dobre miejsce na pizzerię

A jak uważacie są w okolicy jakieś dobre firmy które wykonują cięcie stali (https://gomar.org.pl/) ?

2 wypowiedzi
ostatnia 09.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

Nie wiem czy to na tyle znana marka, że warto. Osobiście nie słyszałem. Widzę, w mapach Google https://maps.google.com, że głównie są w Warszawie. Ja szukałem tutaj...

4 wypowiedzi
ostatnia 08.10.2018
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Temat opłacalny jak najbardziej, coraz więcej ludzi jednocześnie chce dobrze wyglądać i jednocześnie dużo pracuje, przez co niema czasu na robienie posiłków w domu....

53 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Nie polecam współpracy z Lody Przygoda. Jeśli nie chcesz stracić kasy, to uważaj na tych byznesmenuf.

9 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018