Konsolidacja na rynku agencji nieruchomości jest nieunikniona, ale nowi partnerzy franczyzowi muszą czuć realne atuty z przynależności do sieci - mówi Agata Korzeniewska, dyrektor ds. rozwoju sieci franczyzowej Metrohouse.
Środa
20.09.2017
Sytuacja w branży obrotu nieruchomościami jest bardzo dobra - mówi Agata Korzeniewska, dyrektor ds. rozwoju sieci franczyzowej Metrohouse.
 

Jakie trendy można dostrzec obecnie na rynku nieruchomości?
Nie jest tajemnicą, iż branża nieruchomości przeżywa obecnie rozkwit. Inwestycje w nieruchomości są jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków form lokowania swoich oszczędności, w sytuacji praktycznie zaniku lokat bankowych. Deweloperzy nigdy wcześniej nie oddali do użytku większej liczby nowych jednostek mieszkaniowych, co w pierwszym kwartale 2017 r. I budują jeszcze więcej, ponieważ potrzeby mieszkaniowe w Polsce ciągle jeszcze nie są zaspokojone i daleko nam do krajów Europy Zachodniej.

Wzrost zamożności społeczeństwa oraz rozwój rynku usług powodują, że sytuacja w branży obrotu nieruchomościami jest bardzo dobra. Oczywiście nie można generalizować, ponieważ przy sporej konkurencji i wzroście świadomości klientów oczekujących wysokiego poziomu obsługi, niestety nie wszystkie agencje nieruchomości mogą liczyć na sukces. Niekiedy biura nie są w stronie podołać nowym wymogom rynku, dostosować się do oczekiwanych przez młodych klientów modeli obsługi. Nie wprowadzając innowacji i nie idąc z duchem czasu trzeba się liczyć z tym, że przewagę osiągają bardziej kreatywni przedstawiciele branży. My jesteśmy po to, aby naszym parterom dostarczać rozwiązań, które pozwolą na prowadzenie nowoczesnego biznesu w zmieniających się warunkach rynkowych.

Z Raportu o franczyzie w Polsce 2017 wynika, że branża nieruchomości we franczyzie zanotowała regres: liczba sieci zmniejszyła się z 27 do 25, a liczba jednostek franczyzowych z 520 do 492. Co może być przyczyną spadków?
Nie nazwałabym tego regresem, a jedynie korektą czy eliminacją podmiotów, które nie przystają do dzisiejszych realiów panujących w branży nieruchomości. W naszej sieci obserwujemy w ostatnim czasie znaczący wzrost zainteresowania ideą posiadania biura nieruchomości – każdego miesiąca zespół odbywa liczne spotkania z nowymi partnerami zainteresowanymi tego rodzaju biznesem. Konsolidacja na rynku agencji nieruchomości jest nieunikniona, ale nowi partnerzy franczyzowi muszą czuć realne atuty z przynależności do sieci.

Od 2016 roku właścicielem Metrohouse jest węgierska grupa Duna House Holding. Co zmieniło się w sieci po przekształceniach własnościowych?
Przede wszystkim usystematyzowaliśmy standardy działania poprzez wdrożenie jednolitego dla wszystkich placówek handbook’a. Stosowane dotychczas rozwiązania uzupełniliśmy o narzędzia, które sprawdziły się w rynku węgierskim, który w wielu miejscach przypomina nasz rodzimy rynek nieruchomości. Postawiliśmy na rozwój narzędzi do promowania modelu ofert z klauzulą wyłączności. Przyjęty model współpracy z klientem ma na celu zwiększenie atrakcyjności tego rodzaju umów, co w ostatecznym rozrachunku jest rozwiązaniem typu win-win. Dużo zawdzięczamy coraz większej współpracy z innymi biurami nieruchomości (REDS), co przy promowaniu ofert na wyłączność ma niebagatelne znaczenie.

Dodatkowo coraz bardziej koncentrujemy się na działaniach w sieci – wdrożyliśmy kampanię w wyszukiwarkach, wzmacniamy uruchomioną przed rokiem nową stronę, będziemy zmieniać sposób komunikacji z klientami, dbać coraz bardziej o promocję agentów nieruchomości poprzez publikację profili agentów, zmodyfikowaliśmy sposób współpracy z portalami. Jesteśmy na etapie testów autorskiego narzędzia do rekrutacji, które uporządkuje proces zarządzania tym procesem. Cały czas pracujemy nad poszerzeniem zakresu naszego działania. Na Węgrzech pośrednictwo to tylko jedna z wielu form działalności biznesowej. Kolejne usługi, które zamierzamy wprowadzić w przyszłości będą stanowić dodatkową zachętę do korzystania z naszych usług – z korzyścią także dla naszych partnerów. Najważniejsze jest to, że wszyscy możemy czerpać z gotowych wzorców, które zostały już wcześniej przetestowane i wdrożone w podobnych warunkach rynkowych.

Rozmawiał Grzegorz Morawski


POPULARNE NA FORUM

Wiosna należy do pośredników

Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Amazing post. Appreciate it and look forward to seeing many more. Thanks from Alpha Male..

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

People of the internet are pleased with the work that goes on here. All the writers here do a wonderful writing job and they have earned the respect of hundreds of thousands of...

24 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Nice blog post published here. The writer has definitely improved over the past few months and this post is a proof of that. I would love to see some more blog posts as good as...

24 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Wiosna należy do pośredników

Amazing post! We love the content and have shared this with our social media network! Appreciated from the hotel digital marketing agency.

24 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Wiosna należy do pośredników

A lot of people have been disappointed with your work here lately, and it's clear to see why. You don't seem to put as much effort into your articles as you used to and that's...

24 wypowiedzi
ostatnia 10.06.2018
Przeprowadzki międzynarodowe - czy możecie kogoś polecić

Trzeba poszukać kogoś w internecie. To jest raczej niszowa branża. ___________________ Pisanie prac magisterskich - ogłoszenia

4 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną PRB ADAM budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo dobrze firma...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018
Deweloper w małym mieście

Mój wujek prowadzi w małej miejscowości z Wielkopolski firmę budowlaną http://www.prb-adam.pl budują w Poznaniu domy, zajmują się remontami i wykończeniami i bardzo...

14 wypowiedzi
ostatnia 04.06.2018