Franczyzodawca na etapie przygotowań wspierał mnie w analizie lokalnego rynku, podjęciu decyzji w sprawie lokalizacji, uzyskaniu części finansowania, w fazie projektowania
Michał Kibler, franczyzobiorca Columbus Coffee.
Piątek
22.09.2017
Franczyzobiorca Columbus Coffee spełnił marzenie o własnej kawiarni. Dobrze się do tego przygotował.
 

Michał Kibler branżę gastronomiczną zdążył poznać bardzo dobrze. Przez 10 lat pracował m.in. przy obsłudze eventów i sezonowych punktów gastronomicznych, w restauracjach, klubach, gdzie zajmował się np. zarządzaniem personelem i strategią marketingową. Aż wreszcie pomyślał o otwarciu własnego biznesu, a konkretnie kawiarni.
– Kawiarnia jest pewnego rodzaju tropikalną wyspą gastronomii. Wiele osób marzy o „rzuceniu wszystkiego” i otwarciu własnej kawiarni – mówi Michał Kibler. – Ja miałem to szczęście, że w moim rodzinnym Kaliszu brakowało takiego punktu.

Powtórzyć sukces

W kawiarniany biznes Michał Kibler zdecydował się wejść ze wsparciem franczyzodawcy. Jego wybór padł na koncept Columbus Coffee.
– Sieć miałem okazję obserwować od początków jej istnienia w Szczecinie. W ostatnich latach zmieniło się kilka kluczowych aspektów, które przekonały mnie, że za jakością produktów idzie też sprawdzony i powtarzalny system – uzasadnia Michał Kibler.
Inwestycję rozpoczął jesienią 2015 roku. Sam okres poszukiwania lokalu był krótki.
– To miejsce najwyraźniej czekało na mnie – śmieje się franczyzobiorca. – Oczywiście oglądałem wiele lokali, by podjąć właściwą decyzję. Kluczowymi aspektami, którymi się kierowałem były lokalizacja, potencjał, cena. Właściciel tej konkretnej kamienicy przekonał mnie, że to właśnie tam powinienem prowadzić biznes, deklarując swoją dużą pomoc w wielu aspektach. Muszę przyznać, że wywiązał się z wszystkich obietnic.
Ponieważ lokal mieści się w zabytkowej kamienicy i nie był wcześniej przystosowany do potrzeb gastronomii, trzeba było ubiegać się o wiele zgód i pozwoleń na wykonanie prac. Trwało to dziewięć miesięcy.
– Franczyzodawca na etapie przygotowań wspierał mnie w analizie lokalnego rynku, podjęciu decyzji w sprawie lokalizacji, uzyskaniu części finansowania, w fazie projektowania – mówi Michał Kibler.
Kawiarnia została otwarta w czerwcu 2016 roku. Dziś lokal odwiedza średnio 100-200 klientów dziennie. Od samego początku właściciel postawił na marketing.
– Udzielamy się medialnie na portalach społecznościowych, mamy jeden z najpopularniejszych profili facebookowych wśród lokali gastronomicznych w Kaliszu – wylicza Michał Kibler. – W mieście stoją dwa nasze billboardy, sponsorujemy audycje w stacjach radiowych. Organizujemy eventy: kameralne koncerty, nad którymi patronaty obejmowały m.in. ambasady Portugalii i Brazylii, wystawy fotograficzne, prac artystycznych, wieczory i turnieje gier planszowych, czytanie na żywo, prelekcje, a w najbliższym czasie będziemy organizować warsztaty latte art oraz pokazy filmowe.

Różne możliwości

Sieć Columbus Coffee ma obecnie 20 placówek, z czego 12 franczyzowych. Franczyzobiorcy mają do wyboru trzy różne formaty lokalu: oprócz klasycznej kawiarni także model express oraz bistro&cafe. Columbus Coffee Express jest nastawiony przede wszystkim na szybką obsługę. Lokale mają małą powierzchnię, a zamówienia są wydawane w przeważającej części na wynos. Z kolei w formule bistor&cafe kawiarnie mają bardziej rozbudowane menu, m.in. o dania lunchowe.
Klasyczna kawiarnia (Columbus Coffee Classic) to inwestycja, na którą trzeba przeznaczyć min. 250 tys. zł. Licencja kosztuje 10 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa to 5 proc. od obrotu, plus 1 proc. na marketing. Tańszy w inwestycji jest Columbus Coffee Express. Kwota potrzebna na przygotowanie lokalu zaczyna się od 150 tys. zł. Opłata wstępna wynosi 12 tys. zł, a miesięczna 1,2 tys. zł (w tym marketingowa). Na otwarcie Columbus Coffee Bistro&Cafe należy przygotować minimum 350 tys. zł. Opłata wstępna to 22 tys. zł, a miesięcznie franczyzobiorca płaci 5 proc. od obrotu opłaty franczyzowej i 1 proc. marketingowej.
Michał Kibler osobiście zarządza swoją kawiarnią. Choć przyznaje, że docelowo chciałby przekazać te obowiązki zaufanym osobom z personelu. Sam bowiem ma w planach otwarcie kolejnego lokalu. Ale to za jakiś czas.
– W tej chwili kawiarnia mnie ciągle potrzebuje. Minął rok i to jest moment, w którym nasi goście zaczynają bacznie przyglądać się, czy dalej prezentujemy taki sam poziom, czy też odpuszczamy – wyjaśnia franczyzobiorca. – W mniejszym mieście jesteśmy bardziej na świeczniku, niż w dużym, gdzie jest większa konkurencja. Często padamy też „ofiarą” naszego sukcesu i zawiści lokalnego rynku. To wszystko powoduje, że teraz bardziej niż kiedykolwiek moje doświadczenie jest potrzebne.


ZOBACZ W KATALOGU

7th Street - Bar&Grill
Bafra Kebab
Berlin Döner Kebap
Biesiadowo
Bike Café
Bistro Krówka i Połówka
Bobby Burger
BoBoQ
Burgerownie, Pizzerie, Trattorie, Kawiarnie
Carte d’Or Cafe
Chop Chop Lody Tajskie
Cleopatra
Coffeeloffee
Coffeeshop Company
Cools
Crazy Bubble
Crazy Piramid Pizza
Da Grasso
Dolce Lato, Gelato...The Italian way
Domino’s Pizza
Easy Beer
Easy Wine
Erbil Doner Kebab
Express Oriental
Express Pizza – Ta prostokątna!
Fabryka Pizzy
Felix Chicken
Fornetti
Fresh Gelato
Frytki Belgijskie w Krakowie
Gloria Jean’s Coffees
Gruby Benek
Jack’s Bar & Restaurant
Kebab King
Kiełbaskowo
Koku Sushi
Kołacz na okrągło
Kreweta Tempura Bar
Krowarzywa
Kuchnia Marche
Lepione
Little Caesars Pizza
Lodolandia
Lodostrefa
Lody Bonano
Lody Mangatto
Lody Marsjano
Lody Przygoda & Lavazza
Lody Smaki Natury
Los Tacos
Makarun Spaghetti and Salad
McDonald’s
Meat & Fit – Slow Food
Mihiderka
Mini Melts
Ministerstwo Śledzia i Wódki
MOJITO LEMON
Mr Hamburger
Mr. Kebab
Naleśnikarnia Gramofon
New York Hot Dog
New York Pizza Department
Niko Spaghetti Bar
Olimp
Organic Coffee & more
Pan Naleśnik
Papa John’s Pizza
Pierogarnia Stary Młyn
Pijalnia Wódki i Piwa
Pijalnie Czekolady E.Wedel
Pizza Dominium
Pizzeria Stopiątka
Przystanek Pierogarnia
Red Hot Chicken
Restauracje Sphinx
Rybkodajnia
Sbarro
Setka Bar
Sevi Kebab
Shrimp House
So! Coffee
Stara Pączkarnia
Stava - niezawodne dowozy
Subway
Tel Aviv
Telepizza
Tutti Santi
U Lodziarzy Wytwórnia Lodów Polskich
Western Chicken
Western Tortilla
Willisch
Yogo Factory
Zapieksownia
Zdrowa Krowa Slow Food Fast
Zdrowa Micha bistro piekarnia
Z ogórem czy bez?

POPULARNE NA FORUM

Odstąpię restauracje franczyzowa w Krakowie.

Odstąpię restauracje sieci New York Pizza Department w Krakowie. W celu uzyskania bliższych informacji zapraszam do kontaktu: 660440670 lub maciej.grabovski@gmail.com

1 wypowiedzi
ostatnia 10.08.2018
Odsstapie

Odstapię funkcjonująca restauracje z wyposażeniem

1 wypowiedzi
ostatnia 10.08.2018
Opinie Biesiadowo

Tak jak w temacie. Potrzebuje opinii na temat tej firmy

1 wypowiedzi
ostatnia 07.08.2018
Sprzęt do knajpy

Zauważyłem że patelnie gastronomiczne mają teraz mega duże wzięcie, coraz więcej lokali chce się profesjonalnie zaopatrywać w sprzęt grzejący. Jak duża może być...

1 wypowiedzi
ostatnia 06.08.2018
Strona internetowe dla gastronomii i cateringu

polecam herbate teekanne, najlepszy smak i cena!

41 wypowiedzi
ostatnia 31.07.2018
Gastronomię czeka świetlana przyszłość

Dobrym dostawcą sprzętu do wyposażenia gastronomii i nie tylko jest : [url=http://www.intermarket.com.pl/urzadzenia-fiskalne/drukarki-fiskalne ]intermarket.com.pl - drukarki...

22 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2018
Gastronomia. Czy na tym można zarobić? Pomysły

Moim zdaniem jest to fajny pomysł :) Trzeba na pewno wybrać dobrych dostawców :) Ja polecam Rogowskiego, który ma świetne produkty, takie jak na przykład...

95 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2018
Miejsce na lokal gastronomiczny

Witam, posiadam ciekawy lokal , który był przygotowany pod gastronomię - restauracja, kawiarnia na parterze, pub lub winiarnia w piwnicy. Całość ma ponad 300 m2 i mieści...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2018