02.11.2017

Spar w wersji wygodnej

Franczyzodawca próbuje swoich sił w segmencie convenience. Czy nowy format będzie dostępny na licencji?

Sklepy convenience to format oparty na wygodzie zakupów, bliskości i dopasowaniu do określonej lokalizacji czy pory dnia. Klienci odwiedzający tego rodzaju punkty oczekują wygody, szybkość i niezłego stosunku jakości do ceny. Kupują w mniejszych ilościach, ale chcą przy tym mieć możliwość wyboru. Liczą też na bogatą ofertę produktów świeżych, a także prozdrowotnych. Sztandarową marką z segmentu convenience na polskim rynku jest Żabka, w tym segmencie działa również m.in. Małpka Express. Teraz „wygodny” format sklepowy wziął na cel franczyzodawca Spar.

Kobieta rozdaje ulotki przed sklepem Spar Express Fot. Spar

Jak dowiedział się portal Franchising.pl, Spar Expres będzie dostępny również dla potencjalnych franczyzobiorców. Najpierw jednak musi potwierdzić rentowność w warunkach rynkowych.

Pierwszy sklep pod szyldem Spar Express ruszył w Krakowie, przy ul. Stradomskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu. Na razie koncept Spar Express jest w trakcie testów. Jeśli przejdzie je pomyślnie, sklepy pojawiają się w kolejnych lokalizacjach. Jak dowiedział się portal Franchising.pl, w przypadku wdrożenia będzie on dostępny również dla potencjalnych franczyzobiorców. Na szczegóły jest jednak jeszcze za wcześnie.

Spar, który w swoim portfelu ma kilka formatów handlowych, chce poprzez nowy projekt trafić do klientów żyjących w biegu, dokonujących regularnych zakupów w małych sklepach w okolicy oraz klientów kupujących pod wpływem impulsu. Lokalizacja sklepu w sąsiedztwie historycznego wzgórza sprawia, że z dużym prawdopodobieństwem część klientów stanowić będą turyści. Wychodząc im naprzeciw, w sklepie zastosowane zostało podwójne nazewnictwo oznaczenia kategorii: są one podpisane w języku polskim oraz angielskim.

Asortyment sklepu nastawiony jest przede wszystkim na produkty świeże i tzw. food to go, dedykowane głównie klientom szukającym gotowych rozwiązań i stawiającym na wygodę. Spar Express ma w ofercie wybór kanapek, wrapów, sałatek, surówek i świeżych soków. Z myślą o turystach oraz osobach robiących szybkie zakupy śniadaniowe, część przestrzeni sklepowej zaadaptowano także na kącik kawowy.