03.10.2002

Kołodko uderza w przedsiębiorczych

Obecna ustawa przewiduje 24 proc. stawkę CIT w 2003 roku i 22 proc. w 2004. Ministerstwo finansów zapowiada podniesienie stawki CIT do 27 proc.

Projekt zmiany ustawy o CIT trafi niebawem pod obrady sejmu. Koalicja rządowa dysponująca znaczną większością nie powinna mieć problemów z przeforsowaniem zmian w ustawie. Jedyną nadzieją dla przedsiębiorców pozostaje weto prezydenta lub zaskarżenie nowelizacji do trybunału konstytucyjnego przez opozycję.

Smutne jest to, że za oddłużenie wielkich państwowych molochów będą musiały zapłacić firmy zyskowne, czyli te, które mogą tworzyć nowe miejsca pracy. Podwyżka CIT proponowana przez Ministerstwo Finansów wpłynie negatywnie na rozwój rynku franchisingowego w Polsce, obniżając rentowność zakupu licencji franchisingowej.

Karygodne jest zmienianie warunków w jakich będą funkcjonowały przedsiębiorstwa w przyszłym roku na dwa miesiąc przed wejściem proponowanych zmian w życie. Koalicja SLD - PSL nie powstała przecież pół miesiąca temu i tak głębokie zmiany mogła wprowadzać na wiosnę. A tak, znowu majstruje się przy podatkach na „za pięć dwunasta”.

Michał Wiśniewski

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

2

Michał Wiśniewski

doradca we franczyzie
Napisz do autora