04.10.2002

Międzynarodowe porozumienie Muszkieterów

24 września Muszkieterowie zawarli porozumienie z Grupą Eroski – dystrybutorem artykułów spożywczych na rynku hiszpańskim

Celem aliansu jest zwiększenie siły zakupowej w Hiszpanii i w Europie, ale także współpraca dotycząca własnych marek, gam towarowych i zarządzania. Realizując pierwsze założenie aliansu, obydwie grupy będą zachęcać innych dystrybutorów europejskich do ratyfikowania tego układu.

Będąca na drugim miejscu pod względem udziałów w rynku i posiadająca 1 800 punktów sprzedaży w Hiszpanii Grupa Eroski od kilku lat poszukiwała partnera obecnego na półwyspie iberyjskim. Muszkieterowie działają tu już od 10 lat i zarządzają 109 supermarketami pod szyldem Intermarche. Zgodnie z zawartym kontraktem zakupy Muszkieterów na terytorium hiszpańskim znajdą się w gestii Grupy Eroski. Jednocześnie alians przewiduje współpracę w zakresie gam produktów, negocjacji, wymiany doświadczeń na temat koncepcji rozwoju oraz pogłębioną współpracę w zakresie marek własnych.

Wspólne cele w wymiarze europejskim

Związek tych dwóch grup pozwoliłby na osiągnięcie obrotów w wysokości 41,75 miliardów euro w 2001 roku, co dałoby trzecie miejsce we wszystkich sektorach w Europie i drugie w branży spożywczej. Stworzywszy centralę zakupową Agenor po przejęciu większości udziałów SPAR AG w Niemczech w 1997 roku, Muszkieterowie są przekonani, iż również dzięki aliansowi z hiszpańskim partnerem globalne zakupy zwiększą się znacząco. Układ przewiduje scedowanie zakupów Grupy Eroski w Europie na Agenor.

Przedstawiciele obu grup ratyfikowali powstanie wspólnego przedsiębiorstwa 50/50. Jego siedzibę usytuowano w Genewie, w Szwajcarii. Prezesem nowej firmy został Constan Dacosta.

Dobra współpraca

Grupa Eroski jest obecna w Hiszpanii i w południowej Francji, gdzie posiada 56 hipermarketów Eroski i Maxi, 800 supermarketów Consum, 700 sklepów Charter, 36 stacji paliw, 25 cash & curry, 150 agencji podróży, 10 sklepów z asortymentem sportowym Forum, 84 perfumerie, 5 restauracji i 22 magazyny logistyczne. Spośród 27 700 pracowników tworzących Grupę Eroski, 12 000 osób jest akcjonariuszami.

Grupę Muszkieterów tworzy 2 700 szefów niezależnych przedsiębiorstw i 112 000 współpracowników w 8 krajach Europy, gdzie są obecne szyldy Intermarche, Ecomarche, Netto, Restaumarche, Relais des Mousquetaires, Bricomarche, Logomarche, Vetimarche, Stationmarche, Espaces Temps, Spar i Interex. Do Muszkieterów we Francji należy 3 048 punktów sprzedaży, w Portugalii 190, w Belgii 58, w Hiszpanii 109, w Polsce 82, w Niemczech 3 954, w Bośni 3, w Rumunii 1. Porozumienia dotyczące produktów niespożywczych zostały zawarte również w Kanadzie z Rona, w Niemczech z Hagebau, w południowej Afryce i Wielkiej Brytanii z Mica oraz w Danii z Dendek. Muszkieterowie kładą też duży nacisk na rozwój własnej logistyki, są właścicielami 46 baz w Europie oraz ponad 40 zakładów przemysłowych.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Małgorzata Samborska

dziennikarz
Napisz do autora