Esotiq w końcu na plusie

Chodzi nam o jakość. Rezygnujemy z najmniej perspektywicznych lokalizacji, otwierając w zamian punkty w lepiej rokujących miejscach.
Adam Skrzypek, prezes Esotiq & Henderson.
Środa
06.12.2017
Odzieżowy franczyzodawca zamienił stratę na zyski. Sekret? Jasny plan, co robić z mniej obiecującymi sklepami…
 

Franczyzodawca sieci sklepów z bielizną Esotiq póki co rok 2017 może zaliczyć do udanych. W pierwszych dziewięciu miesiącach spółce udało się znacznie poprawić wyniki finansowe. W rachunku zysków i strat wreszcie pojawiły się dodatnie kwoty: zysk operacyjny grupy wyniósł 1,1 mln zł przy przychodach na poziomie blisko 120 mln zł. W ubiegłym roku o tej porze firma raportowała stratę operacyjną w wysokości 4,3 mln zł, a obroty były o prawie 1/6 niższe. W trzecim kwartale Esotiqowi udało się też zanotować ponad 8-proc. wzrost sprzedaży w sklepach porównywalnych (bez uwzględnienia nowych otwarć). Jaki jest sekret lepszych wyników?
Trzymamy koszty pod ścisłą kontrolą, zmniejszamy zapasy i poziom zadłużenia. Z kolei bardzo dobry wpływ na sprzedaż miało wprowadzenie nowych, coraz bardziej rentownych produktów, stopniowe rozszerzanie asortymentu o odzież i kosmetyki w salonach Esotiq oraz spersonalizowane akcje marketingowe – tłumaczy Adam Skrzypek, prezes Esotiq & Henderson.

Po trzecim kwartale sieć sprzedaży marki Esotiq w Polsce i zagranicą liczyła 281 salonów, czyli o pięć więcej niż przed rokiem. Sieć jest też obecna poza Polską: na Ukrainie i Białorusi działało 17 sklepów i trzy w Niemczech. Powierzchnia handlowa wzrosła o 1 proc. To dlatego, że istniejące punkty podlegają weryfikacji, a jeśli ich wyniki nie wydają się obiecujące – są zamykane.
Wzrost może nie jest znaczący, ale najbardziej chodzi nam o jakość. Rezygnujemy z najmniej perspektywicznych lokalizacji, otwierając w zamian punkty w lepiej rokujących miejscach. Bardzo perspektywicznym kierunkiem rozwoju dla nas jest Europa Wschodnia. Tam sieć sprzedaży rośnie najszybciej. Do końca tego roku chcemy mieć tam 23 salony marki Esotiq i kolejne pieć w przyszłym roku. W październiku otworzyliśmy sklep franczyzowy w Kiszyniowie, stolicy Mołdawii. W Niemczech w tym roku zamierzamy otworzyć jeszcze jeden salon, by mieć ich cztery do końca tego kwartału i kolejne trzy w przyszłym roku – dodaje prezes Esotiq & Henderson.

Niezły wynik zanotowała też sprzedaż internetowa Esotiq. Przychody z tego kanału wzrosły w III kwartale ponad półtorakrotnie.

Sklepy Esotiq powstają na powierzchni 50-70 m2. Wykończenie franczyzowego lokalu wiąże się z wydatkiem na poziomie 700-800 zł za metr kwadratowy. Franczyzodawca przekazuje partnerom nieodpłatnie sprzęt komputerowy, pełne wyposażenie witryn, plakaty i inne materiały reklamowe. Mogą oni również liczyć na bieżące wsparcie w codziennej pracy. Franczyzodawca proponuje partnerom również inny koncept modowy – Femestage. Lokale pod tym szyldem są większe – ich powierzchnia sięga 120-150 m2. Koszt inwestycji związany z aranżacją salonu to ok. 2,5 tys. zł/m2. Obie sieci działają w modelu depozytowym. Franczyzobiorca nie ponosi kosztów zatowarowania, a co za tym idzie – również ryzyka związanego z niesprzedanym towarem. Może liczyć na prowizje w wysokości 35 proc.


POPULARNE NA FORUM

Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Może zastanów się nad otworzeniem sklepu na [url=https://allegro.pl/]allegro[/url] Mniejsze ryzyko.

75 wypowiedzi
ostatnia 18.09.2018
Hurtownik - opinie

Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here. my gmail login

17 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Hurtownik - opinie

Get connect with HP Support Number 1 (844) 577-2999 to Find the solution best for HP Printer Support,HP Computer support ,HP Laptop Support ,HP Scanner Support , HP Tablet...

17 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Hurtownik - opinie

Get connect with Apple Support Number 1 (844) 577-2999 to Find the solution for Apple MacBook , Apple MacBook Pro,Apple MacBook Air ,Apple Mac OS X , Apple Mac Mini , Apple...

17 wypowiedzi
ostatnia 15.09.2018
Hurtownik - opinie

I wish more authors of this type of content would take the time you did to research and write so well. I am very impressed with your vision and insight. Minimize taxes

17 wypowiedzi
ostatnia 13.09.2018
wiosenne kurtki damskie

Piękne te sukienki. Niektóre z nich dałoby się włożyć i na imprezę, i na co dzień ;)

5 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

A może dobrze jest zacząć od sklepu internetowego? Ten stacjonarny wydaje mi się większym wydatkiem...

24 wypowiedzi
ostatnia 04.09.2018
Ubrania XXL

Takiej odzieży można poszukać w internecie :) Pewnie będzie większy wybór niż w sklepach...

2 wypowiedzi
ostatnia 30.08.2018