150 placówek na koniec 2018 roku - to nowy plan otwarć Domu Finansowego QS. Teraz w ramach konceptu działa 70 punktów.
Sobota
09.12.2017
Mniej niż zakładano, ale i tak nie najgorzej. Dom Finansowy QS podsumowuje otwarcia w 2017 roku i planuje dalszy rozwój.
 

Dom Finansowy QS istnieje na rynku od 2001 roku, ale budowę sieci franczyzowej rozpoczął dość niedawno, bo jesienią 2016. Na początku obecnego roku franczyzodawca punktów pośrednictwa finansowego miał 30 placówek i zapowiadał, że w ostatnich dniach grudnia sieć liczyć będzie 150 punktów franczyzowych. Z prognozami przestrzelił, i to o połowę, ale i tak osiągnął niezły wynik, bo udało mu się podwoić „stan posiadania”, a nawet uruchomić kilka jednostek więcej. – Obecnie posiadamy blisko 70 placówek franczyzowych. Do końca roku 2018 mamy w planie rozwój sieci do 150 oddziałów franczyzowych, a do 2020 roku chcemy zyskać kolejne 100. To ambitny plan rozwoju, ale jak pokazują nasze dotychczasowe doświadczenia, również bardzo realny. Starannie wybieramy partnerów do franczyzy oraz szczegółowo przyglądamy się proponowanym lokalizacjom. Naszym nadrzędnym celem nie jest liczba otwartych placówek, a jakość współpracy z naszymi partnerami – mówił podczas listopadowego spotkania z franczyzobiorcami Andrzej Reterski, prezes Dom Finansowy QS.

Plan z pewnością ambitny, ale czy rzeczywiście realny? W 2017 roku Domowi Finansowemu QS powiodło się podwojenie liczby placówek, jednak teraz startuje z wyższego poziomu. Nawet jeśli zdolności rekrutacyjne franczyzodawcy stoją na odpowiednim poziomie, to niewykluczone, że w 2018 roku będzie musiał on stawić czoła kłodom rzucanym pod nogi firmom pożyczkowym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ciągle bowiem ważą się losy ustawy antylichwiarskiej, która może w znacznym stopniu ograniczyć rentowność biznesu pożyczkowego. Z drugiej strony franczyzodawca Domu Finansowego QS już wcześniej zapowiadał, że nie boi się konsekwencji ewentualnych zmian w prawie.
– Dbamy, żeby zarówno nasza firma, jak i biznesy naszych franczyzobiorców regularnie się rozwijały, dlatego partnerom zapewniamy dostęp do sprzedaży wielu zróżnicowanych produktów bankowych, pozabankowych i ubezpieczeniowych. Podążanie tą ścieżką sprawia, że Dom Finansowy QS i jego franczyzobiorcy mogą w spokoju rozwijać swoją działalność bez względu na planowane zmiany regulacyjne – mówił portalowi Franchising.pl Bartosz Kuczewski z sieci DF QS.

Jednocześnie eksperci są spokojni o kondycję rynku pożyczek pozabankowych. Sprzyja jej poprawiająca się sytuacja budżetów domowych konsumentów.
– Patrząc na portfel pożyczek firm działających na tym rynku widzimy, że jest on bardzo stabilny, nie wykazuje dużej dynamiki wzrostu, a wzrost ten jest spowodowany głównie wzrostem średniej wartości pożyczki. Ta rośnie, co jest odzwierciedleniem tendencji panujących na rynku, czyli niskiej stopy bezrobocia, większych dochodów, czy wspierających programów socjalnych. Zdolność konsumentów do spłaty zobowiązań rośnie i apetyt na pożyczanie jest większy – mówi PAP Biznes Agnieszka Kłos, członek zarządu Provident Polska, która od 2018 roku obejmie stanowisko prezesa firmy.

Przewidywana kwota inwestycji we franczyzę DF QS wynosi 10 tys. zł. W całości przeznaczona jest na odpowiednie oznakowanie placówki – zarówno zewnętrzne, jak i na stworzenie przyjaznego klientom wyglądu biura i zakup niezbędnego wyposażenia – mebli, komputerów, drukarek, itp.


Grzegorz Morawski
dziennikarz