12.02.2001

Neste zbuduje autostacje

Stacja Neste zapowiedziała znaczny rożwój swojej sieci w Polsce.

Puls Biznesu podał, że do końca roku pod szyldem sieci Neste będzie działać w Polsce 30 stacji paliw. W następnych latach firma chce otwierać rocznie 15-25 nowych obiektów. Każdy o wartości 2-3 mln zł. Firma Fortum Polska, właściciel sieci stacji paliw Neste, zamierza do końca tego roku rozbudować sieć firmowych stacji paliw z 18 do 30. Koszt budowy jednego nowego obiektu waha się w granicach 2-3 mln zł.

- W najbliższych latach zamierzamy otwierać od 15 do 25 obiektów tego typu rocznie - powiedział dziennikowi Jarmo Saloranta, dyrektor generalny firmy Fortum Polska. Do 2005 roku firma zamierza zarządzać w naszym kraju siecią około 120 placówek. Przedstawiciele firmy twierdzą, że plany rozwoju sieci w Polsce zakładają otwieranie wyłącznie automatycznych stacji - określanych mianem A24. Nie przewiduje się jednocześnie powrotu do pierwszej fazy rozwoju firmy w Polsce, kiedy przy stacjach Neste powstawały również sklepy czy myjnie. Jedyna tego typu placówka firmy działa jeszcze w Warszawie. Zdaniem analityków, główną zaletą stacji samoobsługowych jest niższa od konkurencyjnych obiektów, cena paliwa, dochodząca do 10 groszy na litrze benzyny.

Puls Biznesu przypomniał, ze Fińskie Neste pojawiło się w Polsce w 1991 r. W ciągu kilku lat firma stworzyła sieć 17 stacji paliw wraz z działającymi przy nich sklepami. Od półtora roku Neste rozpoczęło budowę stacji automatycznych A24. Pięć dotychczasowych tradycyjnych stacji w 2000 r. sprzedano firmie Statoil Polska. Pozostałe przebudowano - są wyposażone niemal wyłącznie w dystrybutory z paliwem. Od sierpnia 2000 r. sieć Neste należy do fińskiego koncernu energetycznego Fortum. Poza Polską automatyczne stacje Neste działają w Finlandii (170, razem z tradycyjnymi jest ich około 600), w Estonii(26), na Łotwie (28) oraz Litwie (23).

Więcej: Puls Biznesu, Paweł Janas, 12 lutego 2001

O sieciach stacji paliwowych czytaj także: Shell rozwija sieć stacji paliw, Stacje na wschód.

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0