Prowadzenie rodzinnego biznesu jest wyzwaniem dla właściciela, ponieważ często staje się on zbytnio z firmą związany. Wydaje mu się, że wszystko zależy od niego i niechętnie deleguje kompetencje na pracowników. Ale jeśli pokona przeszkody, może zostać kolejnym Kulczykiem albo Rotschildem.
Arkadiusz Słodkowski, redaktor naczelny „Własny Biznes FRANCHISING”
Sobota
31.12.2016
W okresie przełomu roku rodziny spotykają się tyle razy, że bardzo możliwe, że z rozmów przy świątecznym stole wyniknie jakiś biznes – założony przez braci, a może szwagierki. Czy firma rodzinna się opłaci? I jak rozwiązywać w niej konflikty?
 

Zarządzanie firmą rodzinną jest trudne. „Rodzina jest organizacją skupioną na sobie i w związku z tym podejmuje decyzje częściej na podstawie emocji niż przesłanek ekonomicznych” – można przeczytać w książce „Biznes rodzinny” wydanej przez Grant Thornton. Akceptacja dla członków rodziny jest z natury rzeczy bezwarunkowa. Tymczasem błędy w pracy należałoby wytknąć. Wytykanie takich błędów może grozić grobową ciszą na spotkaniach świątecznych, a członkowie rodziny uważani przed założeniem firmy za pożytecznych ze względu np. na sprawne wychowanie dzieci, mogą wiele stracić,
jeśli okażą się marnymi pracownikami. Wspólna firma i praca może wywrócić do góry nogami hierarchię rodzinną, może też być sposobem na utrzymanie wpływów przez osobę niekoniecznie lubianą w rodzinie, jeśli to ona zostanie szefem biznesu.

Rodzina jako środowisko nie lubi zmian i jest obrońcą status quo. Tak jak wymusza na niepokornych rozwodnikach próbę powrotu do siebie w imię dobra dzieci, tak samo wymusi powrót firmy na utarte szlaki, gdy jakiś menedżer zaryzykuje skierowanie jej na nowe tory. Oznacza to najczęściej zwolnienie dla osoby z zewnątrz. Prowadzenie rodzinnego biznesu jest wyzwaniem dla właściciela i jego tożsamości, ponieważ często staje się on zbytnio z nim związany. W przeciwieństwie do pracownika, którego miejsce pracy nie jest związane z domem, członek rodziny pracujący w rodzinnym biznesie jest skazany na ciągłe przenikanie się spraw firmy i rodziny.

Ale obok minusów są też plusy. Rodzinny biznes daje przewagę nad biznesem komercyjnym nastawionym tylko na cel i zysk. Rodzinny kapitał jest stosunkowo łatwy do pozyskania i w związku z tym można go nazwać mianem cierpliwego. Taki kapitał pozwala na przyjęcie długoterminowej strategii albo wejście w mniej dochodowe nisze rynkowe. Nie ma w nim presji krótkoterminowych zysków. Mówiąc wprost, matka nie zażąda tak szybkich i regularnych spłat pożyczki, jakich zażądałby bank.

W UE firmy rodzinne stanowią około 60 proc. wszystkich działających przedsiębiorstw. Większość z nich to firmy mikro i małe. Ale są też duże. I tak na giełdzie we Frankfurcie udział takich firm wśród wszystkich notowanych wynosi równo połowę. Wśród największych można wymienić Porsche, BMW, Carrefoura i Michelina. W Polsce istnieje około dwóch milionów firm rodzinnych. Profesor Blikle z Instytutu Firm Rodzinnych twierdzi, że w firmach rodzinnych naturalne są wartości, których wytworzeniem w nowoczesnym biznesie zajmują się zastępy konsultantów i jeszcze trzeba im za to słono płacić. Relacje rodzinne mogą być źródłem etycznego działania, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, umiejętności pracy zespołowej, świadomego przywództwa, a przede wszystkim poczucia wspólnoty.

Firmy rodzinne charakteryzują się też większą długowiecznością. Dla pokolenia aktualnych właścicieli stanowią one bowiem zabezpieczenie emerytalne, a dla ich dzieci przyszłe miejsce pracy albo przynajmniej dodatkowe źródło dochodów.

Założenie firmy rodzinnej może skończyć się tak jak władza Edypa i jego matki Jokasty – grecką tragedią. Ale może skończyć się też tak jak historia rodziny Mars, Kulczyków czy braci Warnerów – sukcesem i pieniędzmi na skalę światową.


POPULARNE NA FORUM

Biznes po stronie dobra

We know the process of troubleshooting SBCGlobal mail on Samsung Galaxy S9 and S9+, so if you are using one of these phones, then you need to get in touch with our tech support...

54 wypowiedzi
ostatnia 23.10.2018
Biznes po stronie dobra

We know the process of troubleshooting SBCGlobal mail on Samsung Galaxy S9 and S9+, so if you are using one of these phones, then you need to get in touch with our tech support...

54 wypowiedzi
ostatnia 23.10.2018
Monitoring domu

Jak samemu wykonać profesjonalny montaż kamer łódź ? Nie jest to proste zadanie i lepiej wcześniej skonsultować z jakimś informatykiem jakiego typu są kamery i jak...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

a agencja detektywistyczna? co myślicie o takim biznesie?

113 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Czy uwolnienie zawodów da nowe miejsca pracy?

moim zdaniem

1 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Krzysztof Rutkowski: Detektyw na tropie zysków

Rutkowski powinien brać przykład z dobrej agencji detektywistycznej - tyle w temacie

1 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Prywatny detektyw

ja zdecydowanie bardziej polecam detektyw gdańsk - działa o wiele bardziej dyskretnie

2 wypowiedzi
ostatnia 22.10.2018
Własny biznes z małym kapitałem

To właśnie znalezienie dobrego pomysłu na biznes to obecnie największy problem przy zakładaniu własnej firmy. Działalność gospodarcza można dziś założyć online,...

234 wypowiedzi
ostatnia 21.10.2018