Kto straszy w lustrze

Kto firmy nie prowadził, temu trudno poczuć te emocje. Ani seksu, ani biznesu nie da się opowiedzieć. Trzeba to przeżyć.
Arkadiusz Słodkowski, redaktor naczelny „Własny Biznes FRANCHISING”
Niedziela
15.10.2017
Przeczytaj, co widzi w lustrze polski biznesmen, bo być może to także twoje odbicie.
 

Pod koniec października czekają nas targi pomysłów na biznes Franczyza 2017. Ten numer magazynu WBF będą więc czytać głównie ci, którzy planują biznes. To zazwyczaj osoby, które podchodzą do tematu bardzo poważnie, ale jeszcze z taką pewną nieśmiałością; pytają, czy się nadaję, czy mnie stać? Najchętniej rozkręciliby jakiegoś biznesmena, żeby zobaczyć, co jest w środku, żeby później te same rozwiązania zastosować u siebie.

Na początku zawsze jest niepewność. Nie wiecie, czy pasujecie do towarzystwa: w końcu biznesu jeszcze nie prowadziliście. Chcę wam zrobić zastrzyk z optymizmu; sporo wiemy na temat polskich biznesmenów, pewnie zaskoczy was, w ilu punktach będziecie podobni.

1. Przedsiębiorca wydaje na biznes średnio ponad 200 tys. zł, ale największa grupa inwestuje nie więcej niż 100 tysięcy. Własna firma kosztuje biznesmena sporo nerwów, jak opisuje go psycholog Jacek Santorski: „faktury podpisuje własną krwią”. Kto firmy nie prowadził, temu trudno poczuć te emocje. Ani seksu, ani biznesu nie da się opowiedzieć. Trzeba to przeżyć.

2. Nie istnieje przepis na biznesmena, nikt się nim nie rodzi. Często to sytuacja tworzy przedsiębiorcę, jakaś okazja, przypadek, konieczność. Ktoś się rozwodzi, ktoś traci pracę, dostaje spadek. I zaczyna. Owszem są cechy, które pomagają w biznesie (skłonność do ryzyka, pracowitość, kreatywność, otwartość), ale większość z nas da radę, mimo różnych charakterów. Polak jest wolny, kiedy musi.

3. Co ciekawe, biznesmen jest towarzyską konserwą – ma zazwyczaj jedną żonę przez całe życie. Dlaczego? Może zarobiony i nie ma czasu na więcej albo ogranicza ryzyko utraty majątku.

4. Czy przedsiębiorca ma wady – wstyd przyznać - może być awanturujący się. Napoleon w pracy, w domu nie zdejmuje kabury ani munduru. Pogoni dzieci za brak odrobionych lekcji, żonę ofuknie albo nie usłyszy jej ważnej opowieści, bo już myśli o jutrzejszym spotkaniu. Gdzieś zapada w siebie i tam spaceruje wśród tabelek Excela niesłyszany ani niesłuchający.

5. To jak naprawdę wygląda to odbicie w lustrze? Wizerunkowo nieco paskudnie. Przedsiębiorca bywa trochę obrażony, że w literaturze nie występują pozytywni bohaterowie biznesmeni, wszędzie tylko układy i cynizm. Jest Wokulski, co zarabia na wojnie z Ruskimi, i jest Borowiecki zdradzający ukochaną. A współcześnie w filmie „Chłopaki nie płaczą” szemrany biznesmen wysyła asystenta Silnorękiego do ustawienia listy przebojów, kiedy tępy synalek chce nagrywać płyty. Cwaniactwo i mafia.

6. Wróćmy jednak do zalet. Pieniądze nie są jedynym celem biznesmena i często są celem przy okazji. Bardziej niż o luksus chodzi mu o realizację pomysłu, realizację siebie i marzeń – pieniądze są tylko nagrodą. Nawet jak biznesmen opływa w luksusy, to lubi, jak jest o nich cicho i najgorszym dniem roku jest dla niego publikacja listy najbogatszych Polaków.

7. Firma doradcza Granth Thornton i bank HSBC przeanalizowali życiorysy właścicieli największych prywatnych przedsiębiorstw. Uśredniony polski biznesmen otworzył firmę po trzydziestce. To mówią wszystkie statystyki: biznes warto zaczynać jak najszybciej. Prawie każdy biznesmen pracował wcześniej na etacie – ale nie za długo, kilka lat. Etat nie jest wiec obciążeniem, doświadczone zgromadzone w pracy u kogoś jest też przydatne w pracy na swoim.

8. Jakie wykształcenie ma biznesmen? Ten, kto stworzył biznes od zera, utrzymał się na rynku bardziej dzięki intuicji i ciężkiej pracy niż uniwersyteckiej wiedzy. Największą szansę na biznes mają inżynierowie, a najmniejszą humaniśc i po politologii. Co ciekawe, tylko ¼ przedsiębiorców stanowią ekonomiści. Widać, za dużo wiedzieć też niezdrowo.

Codziennie patrząc w lustro, patrzysz w oczy człowieka, od którego zależy twoje życie. Ale kiedy widzisz swoje odbicie, to nieświadomie sam przed sobą odrobinę pozujesz. Czy tak trudno zrobić minę biznesmena? Potrenuj.


POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Our creative experts ensure that every Custom Soap Boxes or Custom Hair Extension Boxes order is catered with care, quality and efficiency. A unique product packaging design...

87 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

87 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

87 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

87 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018