Do końca roku Stava zamierza uruchomić 10 nowych oddziałów (dwa jeszcze w tym kwartale), a w 2019 chce otwierać dwa franczyzowe oddziały każdego miesiąca.
Piątek
12.01.2018
Gastro-kurierska firma Stava chce otworzyć 10 oddziałów w 2018 roku. Niedawno przyłączyła do swojej sieci dotychczasową konkurencję.
 

Stava zaczęła działalność blisko 3 lata temu w Opolu. Firma oferuje lokalom gastronomicznym usługi kurierów, dostarczających posiłki do klientów. Dzięki temu restauracje nie muszą zatrudniać własnych dostawców. Korzystając ze specjalnej aplikacji na tablet wpisują tylko swoje zamówienie do systemu, który przekierowuje je do kuriera.
– W każdym miesiącu zgłasza się do nas blisko 200 osób zainteresowanych otwarciem oddziału Stava w swoim mieście – mówi Paweł Aksamit, prezes Stava. – Planujemy w ciągu najbliższych 3-4 lat otworzyć oddziały w większości z 87 miast w Polsce, liczących powyżej 50 tys. mieszkańców.

Stava rozwija się obecnie tylko poprzez franczyzę. Oprócz Opola ma oddziały we Wrocławiu, Białymstoku, a na początku stycznia uruchomiła kolejny – w Legnicy. Co ciekawe, na franczyzę Stavy zdecydowała się działająca tam od ponad roku konkurencyjna firma Driver.
– Dotychczas prowadziłem firmę samodzielnie, ale po zapoznaniu się z ofertą Stavy zdecydowałem się na współpracę. Liczę na to, że doświadczenie franczyzodawcy i zapewniane przez niego narzędzia informatyczne uwolnią sporo mojego czasu i wpłyną pozytywnie na jakość usług i wyniki finansowe – mówi Kamil Malewski, właściciel firmy Driver.

Do końca roku Stava zamierza uruchomić 10 nowych oddziałów (dwa jeszcze w tym kwartale), a w 2019 chce otwierać dwa franczyzowe oddziały każdego miesiąca. Franczyzodawca szacuje, że na inwestycję trzeba mieć minimum 50 tys. zł. To powinno wystarczyć na zakup trzech pojazdów (samochodów lub skuterów), wyposażenie biura i kurierów oraz opłatę wstępną, której wysokość zależy od wielkości miasta. Licencjobiorca powinien zadbać też o garaż lub miejsca parkingowe dla pojazdów. Franczyzodawca zapewnia m.in. miesięczne szkolenia, licencję na system informatyczny (który oprócz obsługi zleceń zajmuje się też czynnościami administracyjnymi, typu generowanie umów, rozliczanie wynagrodzeń itp.), wyłączność na określony teren, plan rozwoju oddziału.
– Chętnie podejmujemy rozmowy z lokalnymi firmami. Dzięki naszym unikalnym narzędziom IT i zaawansowanej optymalizacji logistycznej jesteśmy w stanie zaoferować im redukcję kosztów nawet o 50 proc. Dla nas podjęcie współpracy z istniejącą firmą również ma zalety, przede wszystkim w postaci zweryfikowanego partnera i istniejącej bazy klientów – dodaje Paweł Aksamit.
Franczyzobiorca płaci franczyzodawcy ustaloną stawkę od każdej zrealizowanej dostawy. Według licencjodawcy, oddział staje się rentowny już przy dwóch zatrudnionych kurierach i 40 zleceniach dziennie.


POPULARNE NA FORUM

Lody idą w Polskę

Świetny pomysł, mam nadzieje, że takie lody znajdą się również w http://wadowice.biz

1 wypowiedzi
ostatnia 13.07.2018
Yerba MaTe

Cześć, mam pytanie o słynną Yerbe, czy ktoś z was pije może na forum sobie ? znalazłem fajny sklep https://ymt24.pl/ w którym mają wszystko co potrzebne do Yerba MaTe...

1 wypowiedzi
ostatnia 06.07.2018
Bar z kanapkami

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

1 wypowiedzi
ostatnia 02.07.2018
Jaką gastronomię otworzyć przy trasie szybkiego ruchu?

Na pewno musi to być coś co można zjeść szybko i będzie pyszne :) _________________________________________ warzywa marynowane - http://rogowski.net.pl/warzywa-marynowane/

42 wypowiedzi
ostatnia 01.07.2018
Strona internetowe dla gastronomii i cateringu

Mojej firmie stronę internetowa robiła firma https://www.highland-soft.com/strony-internetowe-krakow/ . Zlecenie było zrealizowane bardzo dobrze.

40 wypowiedzi
ostatnia 29.06.2018
Subway - kanapki

Zdecydowanie odradzam SUBWAY jako sposób na biznes. Apeluję - omijajcie tę firmę z daleka! Zainwestowaliśmy wraz z mężem w działający lokal, który okazał się...

46 wypowiedzi
ostatnia 27.06.2018
Zdrowo i Zielono

A ja uwielbiam zielone koktajle. Pomagają mi w odchudzaniu, mają niezbędne składniki odżywcze, a poza tym lubię je. Szpinakowy koktajl smakuje mi najbardziej. Pyszny...

6 wypowiedzi
ostatnia 27.06.2018
Jaką gastronomię otworzyć przy trasie szybkiego ruchu?

Jakbyście myśleli o otworzeniu punktu gastronomicznego to przede wszystkim trzeba zainwestować w dobry sprzęt, tu już trzeba iść w jakość. Moja rodzina prowadzi...

42 wypowiedzi
ostatnia 24.06.2018