Pizzerie można otwierać w dwóch formatach: ekspress, który jest nastawiony na zamówienia w dostawie lub jako restaurację z salą konsumpcyjną.
Sobota
27.01.2018
Franczyzodawca New York Pizza Department podpisał umowę na wyłączność z partnerem, który uruchomi co najmniej pięć pizzerii na terenie Trójmiasta.
 

Koncept New York Pizza Department powstał w 2009 roku. Obecnie ma blisko 20 lokali. Wkrótce otwiera kolejny – w Warszawie. Będzie to druga pizzeria tej marki w stolicy. Na ten rok franczyzodawca zaplanował podpisanie 13 nowych umów franczyzowych. Spory procent tych planów udało się już zrealizować.
- Podpisaliśmy umowę z franczyzobiorcą, który otrzymał wyłączność na nasz koncept na terenie całego Trójmiasta. W zamian zobowiązał się do otwarcia przynajmniej pięciu lokali – mówi Tomasz Jench, franczyzodawca New York Pizza Department. - Oprócz tego mamy podpisane dwie inne umowy franczyzowe i w tej chwili szukamy lokalizacji dla pizzerii. Sądzę, że w pierwszej połowie roku otworzymy w sumie siedem nowych lokali.

Pizzerie można otwierać w dwóch formatach. Tańszy w inwestycji jest model express, nastawiony na realizację zamówień w dostawie i na wynos. Minimalna kwota, potrzebna w tym przypadku na start, to 35 tys. zł.
- W takiej kwocie możemy się zamknąć, jeśli znajdziemy lokal przystosowany już do działalności gastronomicznej – podkreśla Tomasz Jench. - Taka suma wystarczy wówczas na zakup sprzętu gastronomicznego.

Druga możliwość to otwarcie pełnej restauracji, z salą konsumpcyjną. W tym przypadku wydatki będą nieco większe, potrzebny jest również większy lokal. Według szacunków franczyzodawcy, minimalna kwota inwestycji – przy lokalu wielkości 50 m2 – to 55 tys. zł. To suma potrzebna na zakup sprzętu gastronomicznego. Trzeba do niej doliczyć koszty ewentualnego remontu lub adaptacji.
- Dużo czasu poświęcamy poszukiwaniom odpowiedniej lokalizacji. Zależy nam nie tylko na dobrym położeniu, ale też na tym, by czynsz był na przyzwoitym poziomie – mówi Tomasz Jench. - Dlatego nie otwieramy pizzerii w ścisłych centrach (poza nielicznymi wyjątkami), ale raczej w okolicach tzw. sypialni miast, bliżej parków biznesowych. Zresztą w tych właśnie okolicach są nasi docelowi klienci.

Opłata licencyjna za przystąpienie do sieci wynosi 5 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa to 1 tys. zł. Nie ma opłaty marketingowej. O promocję sieci dba centrala, prowadząc m.in. akcje marketingowe w internecie.
- Nawiązaliśmy współpracę z firmą marketingową, która przygotowuje dla nas profesjonalne kampanie promocyjne, m.in. związane z sezonowymi zmianami w menu, których mamy aż pięć w roku – dodaje Tomasz Jench.
Według zapewnień franczyzodawcy, lokale zyskują rentowność w 2-3 miesiącu działalności.


POPULARNE NA FORUM

Odstąpię restauracje franczyzowa w Krakowie.

Odstąpię restauracje sieci New York Pizza Department w Krakowie. W celu uzyskania bliższych informacji zapraszam do kontaktu: 660440670 lub maciej.grabovski@gmail.com

1 wypowiedzi
ostatnia 10.08.2018
Odsstapie

Odstapię funkcjonująca restauracje z wyposażeniem

1 wypowiedzi
ostatnia 10.08.2018
Opinie Biesiadowo

Tak jak w temacie. Potrzebuje opinii na temat tej firmy

1 wypowiedzi
ostatnia 07.08.2018
Sprzęt do knajpy

Zauważyłem że patelnie gastronomiczne mają teraz mega duże wzięcie, coraz więcej lokali chce się profesjonalnie zaopatrywać w sprzęt grzejący. Jak duża może być...

1 wypowiedzi
ostatnia 06.08.2018
Strona internetowe dla gastronomii i cateringu

polecam herbate teekanne, najlepszy smak i cena!

41 wypowiedzi
ostatnia 31.07.2018
Gastronomię czeka świetlana przyszłość

Dobrym dostawcą sprzętu do wyposażenia gastronomii i nie tylko jest : [url=http://www.intermarket.com.pl/urzadzenia-fiskalne/drukarki-fiskalne ]intermarket.com.pl - drukarki...

22 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2018
Gastronomia. Czy na tym można zarobić? Pomysły

Moim zdaniem jest to fajny pomysł :) Trzeba na pewno wybrać dobrych dostawców :) Ja polecam Rogowskiego, który ma świetne produkty, takie jak na przykład...

95 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2018
Miejsce na lokal gastronomiczny

Witam, posiadam ciekawy lokal , który był przygotowany pod gastronomię - restauracja, kawiarnia na parterze, pub lub winiarnia w piwnicy. Całość ma ponad 300 m2 i mieści...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.07.2018