Franczyza rządzi / Sieć Da Grasso liczy 180 lokali, wszystkie (oprócz jednego) działają we franczyzie. Tylko w tym roku zostało otwartych osiem nowych pizzerii: w Szczecinie, Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Łowiczu, Przasnyszu, Wrocławiu, Łodzi i Legionowie.
Środa
06.06.2018
W tym roku Da Grasso otworzyło już osiem nowych lokali. Do końca roku sieć chciałaby zawiesić szyld na kolejnych 10 pizzeriach.
 

W tej chwili Da Grasso to najliczniejsza franczyzowa sieć pizzerii w Polsce. Liczy 180 lokali, wszystkie (oprócz jednego) działają we franczyzie. Tylko w tym roku zostało otwartych osiem nowych pizzerii: w Szczecinie, Oświęcimiu, Bielsku-Białej, Łowiczu, Przasnyszu, Wrocławiu, Łodzi i Legionowie.
– Do września otworzymy kolejne pięć lokali – zapowiada Hubert Kołodziejski, asystent ds. obsługi placówek franczyzowych w Da Grasso. – Liczymy, że do końca roku nasza sieć będzie liczyć 190 placówek.

Franczyzodawca jest zainteresowany otwarciami praktycznie w każdym rejonie kraju. Miasta, w których Da Grasso szczególnie zależy na uruchomieniu placówek, to m.in.: Opole, Słupsk, Bytom, Tczew, Elbląg. Na pizzerię potrzebny jest lokal o wielkości minimum 100 m2. Szacunkowe koszty inwestycji to 200-250 tys. zł (jeżeli pomieszczenia nie były przystosowane do potrzeb gastronomii). Marka wybiera lokalizacje zarówno w galeriach handlowych, jak i w atrakcyjnych punktach miast.
– Pomimo wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, nasze lokale usytuowane w galeriach i tak w większości pracują – zapewnia Hubert Kołodziejski. – Dzięki temu, że albo mają niezależne wejścia, albo po prostu zarządca galerii to umożliwia. Trzeba też pamiętać, że pizzeria to nie tylko serwowanie posiłków na miejscu. Nasze lokale realizują także zamówienia w dostawie, co w wielu przypadkach nawet w tzw. niehandlowe niedziele pozwala na bardzo dobre obroty.

Franczyzodawca zapewnia, że wspiera swoich licencjobiorców od samego początku – m.in. poprzez pomoc w wyborze lokalu, oszacowaniu kosztów jego przystosowania do potrzeb sieci, przygotowanie projektów technologicznych i aranżacyjnych. Zarówno franczyzobiorcy, jak i ich pracownicy przechodzą szkolenia, przygotowujące ich do pracy na poszczególnych stanowiskach.
Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 12 tys. zł. Opłaty miesięczne zależą od wybranego pakietu sprzedażowego. Podstawowy, w którym menu obejmuje pizzę, startery, sałatki wiąże się z miesięczną opłata franczyzową w wysokości 1464 zł netto. Menu można poszerzyć m.in. o makarony, zupy, dania mięsne.


Inwestycja w pizzerię / Na pizzerię potrzebny jest lokal o wielkości minimum 100 mkw. Szacunkowe koszty inwestycji to 200 – 250 tys. zł (jeżeli pomieszczenia nie były przystosowane do potrzeb gastronomii). Marka wybiera lokalizacje zarówno w galeriach handlowych, jak i w atrakcyjnych punktach miast.
Dane kandydata
Dane kandydata
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
If you see this, leave this form field blank

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Przepisy na zysk /31.08.2018

Prezentujemy 25 sprawdzonych pomysłów na własny bar, pizzerię i lodziarnię. Zakładamy palarnię kawy, salon kosmetyczny, agencję ubezpieczeniową, sklep Żabki i blog modowy. W numerze bilet na Targi Franczyza gratis!

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Z drugiej strony franczyzy /04.12.2017

Tomasz Szadkowski przez długie lata kontrolował lokale Da Grasso. Aż w końcu postanowił sam otworzyć pizzerię we franczyzie.

Wybierz biznes dla siebie /15.10.2016

Odwiedzający Targi Franczyza 2016 mieli szansę w jednym miejscu poznać i porównać oferty 173 marek franczyzowych. Ponad 7 tys. osób skorzystało z tej okazji.

Biznes dla dwojga /05.11.2016

Karolina i Dariusz Nowakowie prowadzą dwie pizzerie Da Grasso. Jak na zgodne małżeństwo przystało, obowiązkami podzielili się sprawiedliwie.

POPULARNE NA FORUM

Zdrowo i Zielono

kontynuując wątek zapraszam również na ciekawy blog o zdrowej żywności gdzie znajdziecie wiele fit przepisów

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Zdrowo i Zielono

W ostatnim czasie bardzo popularne zrobiły się zdrowe przekąski oraz lunch który można bez problemów zabrać np. do pracy. Wymieniono już tu kilka stron a ja dorzucam...

9 wypowiedzi
ostatnia 12.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

watches for men -- mens watches -- womens watches

4 wypowiedzi
ostatnia 11.10.2018
Piec do pizzy - jaki wybrać ?

jeżeli poszukujesz naprawdę dobrego pieca do pizzy zapraszam do kontaktu z zespołem gastrro.pl doradzą i przygotują ciekawą ofertę. Pieców jest tak dużo, że trzeba...

56 wypowiedzi
ostatnia 10.10.2018
Dobre miejsce na pizzerię

A jak uważacie są w okolicy jakieś dobre firmy które wykonują cięcie stali (https://gomar.org.pl/) ?

2 wypowiedzi
ostatnia 09.10.2018
Franczyza 7Street - jakie opinie?

Nie wiem czy to na tyle znana marka, że warto. Osobiście nie słyszałem. Widzę, w mapach Google https://maps.google.com, że głównie są w Warszawie. Ja szukałem tutaj...

4 wypowiedzi
ostatnia 08.10.2018
Catering dietetyczny Na Zdrowie - opłacalna inwestycja?

Temat opłacalny jak najbardziej, coraz więcej ludzi jednocześnie chce dobrze wyglądać i jednocześnie dużo pracuje, przez co niema czasu na robienie posiłków w domu....

53 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Nie polecam współpracy z Lody Przygoda. Jeśli nie chcesz stracić kasy, to uważaj na tych byznesmenuf.

9 wypowiedzi
ostatnia 02.10.2018