Wydatki na start / Inwestycja w wyspę o powierzchni 6 mkw, z pełnym asortymentem, to wydatek ok. 45 tys. zł netto (wyspy mogą mieć wielkość do 15 mkw). Opłata wstępna wynosi 10 tys. zł netto. Z kolei w przypadku lokalu o wielkości 20 mkw koszty jego przygotowania to ok. 100 tys. zł netto, a opłata wstępna to 20 tys. zł.
Piątek
08.06.2018
Jarosław Starzyński sądził, że po złych doświadczeniach z gastronomią nigdy już do tej branży nie wróci. Do zmiany zdania przekonał go koncept New York Hot Dog.
 

Jarosław Starzyński przez 12 lat pracował w korporacjach z branży odzieżowej. Kilka lat temu postanowił, że chce też zrobić coś na własny rachunek i ze wspólnikami uruchomił w Łodzi lokal gastronomiczny.
– Niestety, nasza działalność skończyła się porażką – przyznaje. – Zraziłem się wtedy do gastronomii i obiecałem sobie, że do tej branży nigdy już nie wrócę.
Ale minęło kilka kolejnych lat w korporacji i nasz rozmówca znów poczuł, że chciałby zostać samodzielnym biznesmenem. Choć odżegnywał się od gastronomii, to okazało się, że chyba jednak jest ona jego przeznaczeniem.
– Od dawna obserwowałem rozwój łódzkiej marki New York Hot Dog, często też jadałem w ich punktach – opowiada Jarosław Starzyński. W końcu zainteresowałem się ich franczyzą.

Koncept New York Hot Dog powstał w 2006 roku. Podstawą menu są hot-dogi, serwowane w różnych rodzajach, a oprócz tego m.in. tortille, zapiekanki, kanapki, frytki, świeżo wyciskane soki. Dziś sieć liczy blisko 50 punktów, rozsianych po całej Polsce. Jarosławowi Starzyńskiemu franczyzodawca zaproponował lokalizację w płockiej galerii Wisła.
– Byłem tak przekonany do tego konceptu, że zdecydowałem się na przeprowadzkę z Łodzi do Płocka – mówi franczyzobiorca New York Hot Dog. – Punkt wystartował w listopadzie ubiegłego roku. Na początku nie zatrudniałem pracowników, sam obsługiwałem klientów. To pozwoliło nie tylko zaoszczędzić na kosztach stałych, lecz przede wszystkim poznać ten biznes w praktyce, sprawdzić, jak funkcjonuje on od podszewki. A taka wiedza jest podstawą sukcesu.
Placówka dobrze przyjęła się na płockim rynku. Rentowność, a nawet pierwsze zyski, pojawiły się  jak zapewnia licencjobiorca – już w pierwszym miesiącu działalności. W lutym tego roku Jarosław Starzyński otworzył dwa kolejne punkty pod szyldem New York Hot Dog – w kolejnych płockich galeriach handlowych. Zatrudnia już kilkoro pracowników. I sam też często pracuje w swoich lokalach.
– Chcę mieć kontakt z klientami, wiedzieć, co lubią, zapytać, czy z wszystkiego są zadowoleni, czy może coś im nie smakuje – wyjaśnia. – Zwłaszcza gdy zauważę, że sprzedaż nieco „siada”, chcę osobiście znaleźć przyczynę.

Model do wyboru

Koncept New York Hot Dog w tej chwili oferuje dwa modele współpracy: wyspy handlowe oraz lokale stacjonarne.
– Wcześniej otwieraliśmy też punkty w formie wózków mobilnych, ale zrezygnowaliśmy z tego i wszystkie takie placówki przekształcamy obecnie na wyspy handlowe – informuje Damian Gosławski, franczyzodawca New York Hot Dog.
Inwestycja w wyspę o powierzchni 6 m2, z pełnym asortymentem, to wydatek ok. 45 tys. zł netto (wyspy mogą mieć wielkość do 15 m2). Opłata wstępna wynosi 10 tys. zł netto. Z kolei w przypadku lokalu o wielkości 20 m2 koszty jego przygotowania to ok. 100 tys. zł netto, a opłata wstępna to 20 tys. zł. Miesięcznie franczyzobiorca płaci na rzecz licencjodawcy 5 proc. od obrotu (ale nie mniej niż 1 tys. zł). Franczyzodawca zapewnia projekty punktu, nadzoruje realizację, pomaga w przygotowaniu koniecznych dokumentacji i przy wszelkich odbiorach, wspiera przy otwarciu punktu i podczas jego działalności, organizuje też szkolenia. Koncept szuka biorców w miastach liczących od 30 tys. mieszkańców.
– Dotychczas koncentrowaliśmy się na otwarciach w galeriach handlowych, ale obecnie chcemy też pójść w nieco innym kierunku. Ostatnio otworzyliśmy lokal w Termach Maltańskich w Poznaniu, czyli kompleksie basenów z wodami termalnymi. Bywa tam po 4 tys. osób dziennie. I właśnie takie lokalizacje: kompleksy basenowe, rozrywkowe są obecnie także w naszym polu zainteresowań – dodaje Damian Gosławski.

Teraz licencjodawca ma też ofertę dla tych, którzy chcieliby poprowadzić sezonowy punkt pod szyldem NYHD, w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie.
– Wypożyczamy partnerom kompletny sprzęt, czyli mobilne wózki, wyspy, albo food trucki, które na sezon letni można ustawić np. przy deptakach, plażach – mówi franczyzodawca. Opłata za wypożyczenie to 1 tys. zł netto miesięcznie, do tego płaci się też 5 proc. od obrotu jako opłatę franczyzową. – W zamian oczywiście gwarantujemy szkolenia, dowóz, a później odbiór sprzętu, zapewniamy bieżące dostawy towaru – podkreśla Damian Gosłąwski.
Niektóre punkty sezonowe już działają, inne ruszą w drugiej połowie czerwca. Funkcjonować będą do końca wakacji lub połowy września.


Jarosław Starzyński, franczyzobiorca New York Hot Dog / "Na początku nie zatrudniałem pracowników, sam obsługiwałem klientów. To pozwoliło nie tylko zaoszczędzić na kosztach stałych, ale też przede wszystkim poznać ten biznes w praktyce, sprawdzić, jak funkcjonuje on od podszewki. A taka wiedza jest podstawą sukcesu".

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Firma z napędem elektrycznym /14.06.2018

O planach rozwoju sieci salonów sprzedaży jednośladów elektrycznych i hybrydowych opowiada Jakub Czarny, prezes Scoopper.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Catering się opłata?

Słyszałem że catering okolicznościowy poznań jest rozwiązaniem niezwykle wygodnym, w sam raz dla zabieganych - nie trzeba robić zakupów ani gotować, otrzymujemy...

3 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Catering się opłata?

Pewnie że opłaca się prowadzić firmę cateringową, Mam znajomego który prowadzi, firmę Nelson - Catering & Events i mają bardzo dużo zamówień , na co dzień jak i...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie w dobrym miejscu

Lokalizacja jest bardzo ważna moim zdaniem, często widać że restauracje czy trucki z jedzeniem gdy stoją w słabym miejscu to mają mały ruch. Ostatnio w centrum...

3 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Sprawdź sobie Pure&Fresh - catering dietetyczny, diety pudełkowe, dieta na życzenie. No ogólnie są świetni, jedzenie jest wręcz przepyszne. Biorę od nich pełną dietę...

21 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
Catering się opłata?

Witam serdecznie. Od pewnego czasu już pracuję jako kucharz w firmie cateringowej Weranda - catering poznań . Rozmyślam nad założeniem własnej działalności właśnie w...

3 wypowiedzi
ostatnia 11.06.2018
McDonalds opinie o franczyzie

McDonald robi bardzo dobrą kawę. To im trzeba przyznać. ______________________ Praca licencjacka z marketingu

2 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Wynajem kelnerów

To może być bardzo dobra opcja biznesowa. _______________ Marketing

3 wypowiedzi
ostatnia 08.06.2018
Jedzenie na zamówienie

Moim zdaniem najwygodniejszą apką do zamawiania jest pizza portal, osobiście jeśli coś zamawiam to właśnie przez ich aplikację. Nie tylko pizza, ogólnie dobre jedzenie...

21 wypowiedzi
ostatnia 07.06.2018