Wojciech Kalejta, dyrektor zarządzający Moodo / "Klient jest coraz bardziej wymagający. Także ten w średnich i małych miastach. Oczekuje on tego samego co widzi w większych miastach".
Niedziela
19.08.2018
– Planujemy mieć sieć liczącą mniej więcej 250 sklepów za pięć lat – mówi Wojciech Kalejta, dyrektor zarządzający Moodo.
 

Czy prowadzenie biznesu w branży odzieżowej w obecnych czasach jest trudne?
Zapewne przedstawiciele wszystkich branż twierdzą, że ich rynek jest specyficzny. Jednak w przypadku branży odzieżowej to prawda. Aby osiągnąć sukces należy zarówno wiele lat zdobywać doświadczenie jako firma, jak i zatrudniać ludzi, którzy płynnie poruszają się w branży bo wiele już w niej przeżyli. Dotyczy to zarówno central firm odzieżowych jak i samych salonów. Na rynku jest niewiele osób, które mają wiedzę specjalistyczną, charakterystyczną tylko dla branży odzieżowej. Jest wiele stanowisk typowych wyłącznie dla tej branży, takich jak specjalista ds. merchandisingu, alokator, projektant, planner itd. Kiedy dołożymy do tego bieżące wyzwania segmentu retail, tj. problemy z rekrutacją odpowiednich osób i presję płacową to okazuje się, że jest to rzeczywiście trudny biznes.

Polski rynek odzieżowy zajmuje wysokie miejsce w rankingach europejskich. Czemu to zawdzięczamy?
Kilkunastoprocentową dynamikę wzrostu rynku odzieżowego od początku transformacji po 1989 roku zawdzięczamy rozwojowi całej gospodarki i bogaceniu się Polaków. Dochód rozporządzalny polskiej rodziny jest wielokrotnie większy niż w latach 90. Oczywiście do tego sukcesu przyczyniła się mocno ekspansja centrów handlowych od końca lat 90. Polacy poczuli się dobrze w takich miejscach i tym chętniej zaczęli wydawać pieniądze. Ostatnie lata to rozwój galerii w mniejszych miejscowościach, powrót klientów do centrów mniejszych miast, mocny rozwój najsilniejszych marek oraz gwałtowny boom e-commerce.

Marka Moodo rozwija się już kilkanaście lat. Jak w tym czasie zmieniał się rynek?
Rynek z puntu widzenia Moodo to średnie i małe miejscowości. Tam 10 lat temu niewiele się działo w sensie handlowym, bo deweloperzy w tym czasie zapełniali galeriami największe miasta Polski. Od 5-6 lat obserwujemy rozwój nowych lokalnych galerii w coraz mniejszych miejscowościach. Szczególnie dużo powstaje konceptów typu retail park. To napędza rynek i sprzedaż w mniejszych ośrodkach. Dodatkowo starówki i deptaki małych miast pięknieją, zapraszając coraz więcej klientów. Więksi gracze odzieżowi rzadko tam zaglądają koncertując się na metropoliach.To kluczowe powody dzięki którym  marka Moodo może pochwalić się dużą dynamiką wzrostów i coraz większą liczbą sklepów.

A klient?
Klient jest coraz bardziej wymagający. Także ten w średnich i małych miastach. Oczekuje on tego samego co widzi w większych miastach. Dotyczy to odpowiedniego wyglądu salonu, kolekcji i obsługi. To wszystko musi wychodzić naprzeciw jego oczekiwaniom. Dodatkowo klient ma obecnie dużo większy wybór dzięki e-commerce. Jeżeli chodzi o opinię o sklepie i marce konsument może łatwo ją wyrazić w mediach społecznościowych. To wszystko razem oznacza wyzwania dla marek. W Moodo to rozumiemy i staramy się w tych wszystkich obszarach mile zaskakiwać nasze klientki.

Ciągle słyszymy, że internet zabija sprzedaż w sklepach stacjonarnych. Co pan o tym sądzi?
E-commerce szybko się rozwija i to się w najbliższych latach się nie zmieni. Należy na to patrzeć jak na okazję, a nie zagrożenie. Pojęcie omnichannel jest już chyba obecne w funkcjonowaniu większości marek. Rynek online i offline powinny się wspierać i uzupełniać. Badania pokazują, że klientki zarówno oglądają w sklepie a kupują online i robią też odwrotnie. W Moodo staramy się to w pełni wykorzystać i te oba kanały uzupełniają się nawzajem.

W dobie sporej konkurencji na rynku trzeba się czymś wyróżnić. Co sprawia, że klientki chętniej sięgają po wasze produkty?
W naszej ocenie trzeba rozwijać się we wszystkich obszarach równolegle. To przynosi sukces. Przewagę rzadko buduje jakiś jeden wyróżnik. Od kilku lat zespół projektantów i kupców konsekwentnie rozwija ofertę marki Moodo. Staramy się trafiać w gust klientek we wszystkich grupach towarowych. Kładziemy nacisk na to, żeby wszystkie produkty stanowiły całość jako kolekcja. Kilka lat temu jasno określiliśmy naszą docelową klientkę. Jest to osoba w wieku ok 25-35 lat, która poszukuje casualowych stylizacji oraz co jakiś czas chciałaby kupić rzecz na specjalną okazję. 

Jak kształtuje się struktura sieci?
W kanale detalicznym postawiliśmy na kanał franczyzowy. To większość naszej sieci. Mamy tylko kilka sklepów własnych jako nasze salony flagowe. Oczywiście najbardziej dynamicznie rozwija się kanał e-commerce. Tutaj możemy pochwalić się wzrostami rzędu 80-100 proc. co roku. Mamy także sieć partnerów hurtowych oraz eksportujemy odzież do takich krajów jak Rosja, Ukraina, Czechy, Słowacja.

Czy myśleliście o tym, by rozwijać franczyzę poza Polską?
Obecnie nie mamy takich planów. Koncentrujemy się na rynku polskim gdzie widzimy potencjał na dalszy rozwój. Oczywiście w przyszłości nie jest to wykluczone.

Po jakim czasie sklep zaczyna przynosić zysk franczyzobiorcy?
W zależności od lokalizacji oraz kwoty inwestycji jest to od 12 do 24 miesięcy.

Jak ocenia pan rozwój sieci po pierwszym półroczu tego roku?
Od kliku lat utrzymujemy dynamikę sprzedaży na poziomie 20-25 proc. W pierwszym półroczu tego roku jest podobnie.

Czy zrealizowaliście założenia przyjęte na początku roku?
Jak do tej pory realizujemy zarówno założenia co do liczby naszych sklepów, obrotów i celów dla zysków. Zakładamy że kolejne kwartały będą podobne.

Jakie cele na najbliższe lata wyznaczacie dla sieci Moodo?
Uważamy, że poruszając się na rynku średnich i małych miast w Polsce mamy jeszcze dużo do zrobienia. Miejscowości tej wielkości jest w Polsce kilkaset. Liczba ok. 250 sklepów Moodo za 5 lat uważamy za realną. Przez ostatnie kilka lat wzrost organiczny w sklepach istniejących utrzymywał się na poziomie powyżej 10 proc. Chcemy tą tendencje utrzymać poprawiając wciąż kolekcję, obsługę i wygląd sklepów. Optymistycznie podchodzimy też do kanału e-commerce a dodatkowym celem w tym obszarze jest budowanie połączeń pomiędzy światem online i offline. Oznacza to wdrażanie koncepcji omnichannel.

Rozmawiała Joanna Konieczna


Moodo nie boi się internetu / Badania pokazują, że klientki zarówno oglądają w sklepie a kupują online i robią też odwrotnie. Moodo stara się to w pełni wykorzystać i oba kanały sprzedaży uzupełniają się nawzajem.

POPULARNE NA FORUM

Jak założyć sklep z odzieżą

Free online [url=https://games.lol/arcade]Arcade Games[/url], come and play it

32 wypowiedzi
ostatnia 16.11.2018
Zarobić na stylu

Jak potrzebujecie namiarów na dobrej jakości metalowe dodatki krawieckie to sprawdźcie sobie firmę Krawgors  http://krawgors.pl/ Mają tam duży wybór produktów. Na...

46 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Hurtownik - opinie

The most famous clubhouse amusements of chance are online roulette and online scratchcards. casino bonus

37 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Jak założyć sklep z odzieżą

I wanted to thank you for this excellent read!! I definitely loved every little bit of it. I have you bookmarked your site to check out the new stuff you post. HVAC Financing

32 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018
Aromanti opinie-otworzyć?

We have sell some products of different custom boxes.it is very useful and very low price please visits this site thanks and please share this post with your friends. HVAC...

7 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018
Odzież męska - jeansy

We have sell some products of different custom boxes.it is very useful and very low price please visits this site thanks and please share this post with your friends. HVAC...

23 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018
Hurtownik - opinie

You there, this is really good post here. Thanks for taking the time to post such valuable information. Quality content is what always gets the visitors coming. HVAC Financing

37 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018
wiosenne kurtki damskie

You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your...

10 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2018