04.12.2002

Targi On-line z Drogeriami Natura

Na pierwszym spotkaniu na pytania gości odpowiadał Robert Krupski, Dyrektor ds. Rozwoju sieci Drogerie Natura. Zamieszczamy zapis spotkania.

Misiek: Czy Drogerie Natura to tylko polski kapitał? Jak długo Drogerie są na naszym rynku? I czy od początku zakładaliście stworzenie sieci? Skąd pomysł, ze to ma być franczyza?
Robert Krupski: Twórcą sieci Drogerie Natura jest firma Polbita, największy dystrybutor kosmetyków w Polsce istniejąca od 1990 roku. Pierwszy własny sklep powstał w 1997 roku, intensywny rozwój franchisingowy rozpoczął się w 2000 roku.

Mycha: Po co Państwu 58 sklepów własnych?! Czy nie lepiej "oddać" je w franchising?
Robert Krupski: Sklepy własne są placówkami modelowymi. Dzięki nim był możliwy rozwój sieci franchisingowej. Sklepy własne dla nas jak i franchisingowe dla biorców - to po prostu dobry biznes.

Martyna: Czy to znaczy, że wasi trenerzy szkolą cały personel przed uruchomieniem punktu? Czy szkolicie właściciela i on jest zobowiązany do wyszkolenia personelu wg wskazanych pomocy? A jak kontrolujecie, czy poziom ten jest wyrównany we wszystkich punktach, czy personel rzeczywiście stosuje się do wskazówek zawartych szkoleniach?
Robert Krupski: Przed uruchomieniem sklepu personel jest szkolony w sklepach własnych jak i innych sklepach franchisingowych. Dodatkowo otwarcie sklepu franchisingowego jest nadzorowane przez wykwalifikowaną osobę z Polbity.

Puzon: Nie odpowiedział Pan na moje pytania o czas zwrotu. Uważam, że czas zwrotu nie powinien trwać dłużej niż 2 lata. Czy u Was jest to czas krótszy czy dłuższy przy założeniu, że jest to punkt w mieście 100 000 w samym centrum. Proszę o konkretną odpowiedź.
Robert Krupski: Dla każdego nowego sklepu opracowujemy biznes plan, który następnie jest akceptowany przez dział rozwoju sieci. Drogerie Natura decydując się na otwarcie nowego sklepu biorą odpowiedzialność za powodzenie biznesu.

MAG: Jak duży kapitał trzeba zaangażować, aby otworzyć Drogerię?
Robert Krupski: Otwarcie przykładowego sklepu franchisingowego (ok. 80 mkw.) wiąże się z poniesieniem nakładów 80 tys. złotych, w tym inwestycje w sklepie to około 50 tys. reszta to pierwsza wpłata za zatowarowanie wstępne.

Bożena: Martyna! Nie zadawaj takich pytań - przecież szkolenia to zarobek dla franczyzodawcy!
Robert Krupski: Nieprawda!!!! Szkolenia związane z otwarciem sklepu są w pakiecie jaki gwarantują Drogerie Natura dla franchisobiorców.

Julka: Czy franchisobiorca może podpierać się kredytem?
Robert Krupski: Oczywiście. Franchisobiorcy mają możliwość skorzystania z różnych ofert kredytowych związanych z otwarciem sklepu, min. leasing na meble.

Puzon: Nadal Pan unika odpowiedzi o czas zwrotu inwestycji. Jeżeli się robi bussines plan to czas zwrotu jest niezwykle istotny. Proszę o odpowiedź, jaki czas zwrotu zakładacie?
Robert Krupski: Zwrot inwestycji jest zróżnicowany, w najlepszym przypadku może być to 1 rok w innym 3 lata. Wszystko uzależnione jest od wielkości sklepu, lokalizacji i sumy poniesionych nakładów.

MAG: Jakie warunki powinna spełniać lokalizacja pod sklep Drogerie Natura?
Robert Krupski: Lokalizacje pod sklepy Drogerii Natura powinny znajdować się w miejscowościach powyżej 20 tyś. mieszkańców, powinny to być najlepsze ciągi handlowe w tych miastach, centra handlowe. Preferowana powierzchnia sklepu to 50 - 70 mkw.

Wojtek: W jakim czasie od otwarcia można na tym "geszewciku" zarobić? Mam kilka punktów MD, ale może Pana "business" też da trochę grosza?
Robert Krupski: Zachęcam do kontaktu ze mną lub z osobami odpowiedzialnymi za rozwój sieci, to omówimy szczegóły.

Mycha: Czy współpracujecie z konkretnymi bankami lub innymi instytucjami finansowymi by stworzyć ofertę dla biorcy? - proszę o konkretne nazwy.
Robert Krupski: Oferujemy franchisobiorcom pakiety kredytowe w bankach (WBK, BSK). W Polsce rynek franchisingowy nie otrzymuje szczególnego wsparcia ze strony banków. Mam nadzieję, że po wejściu do Unii sytuacja ulegnie poprawie.

Julka: Dlaczego nie ma Drogerii Natura w Galeriach Handlowych (w Warszawie z wyjątkiem Klifa)? Czy czynsz jest zbyt wysoki?
Robert Krupski: Zapraszam do sklepu Drogerie Natura w centrum handlowym Promenada, jak i do Galerii na stacji metra Warszawa Centrum. W Polsce na terenie kraju posiadamy placówki min. City Forum w Gdańsku, Astra we Wrocławiu, Uznam w Świnoujściu, Europa w Nowym Sączu, Olimp w Lublinie, etc.

<-- WSTECZ | DALEJ -->

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

10