Targi On-line z Drogeriami Natura

Środa
04.12.2002
Na pierwszym spotkaniu na pytania gości odpowiadał Robert Krupski, Dyrektor ds. Rozwoju sieci Drogerie Natura. Zamieszczamy zapis spotkania.
 

Misiek: Czy Drogerie Natura to tylko polski kapitał? Jak długo Drogerie są na naszym rynku? I czy od początku zakładaliście stworzenie sieci? Skąd pomysł, ze to ma być franczyza?
Robert Krupski: Twórcą sieci Drogerie Natura jest firma Polbita, największy dystrybutor kosmetyków w Polsce istniejąca od 1990 roku. Pierwszy własny sklep powstał w 1997 roku, intensywny rozwój franchisingowy rozpoczął się w 2000 roku.

Mycha: Po co Państwu 58 sklepów własnych?! Czy nie lepiej "oddać" je w franchising?
Robert Krupski: Sklepy własne są placówkami modelowymi. Dzięki nim był możliwy rozwój sieci franchisingowej. Sklepy własne dla nas jak i franchisingowe dla biorców - to po prostu dobry biznes.

Martyna: Czy to znaczy, że wasi trenerzy szkolą cały personel przed uruchomieniem punktu? Czy szkolicie właściciela i on jest zobowiązany do wyszkolenia personelu wg wskazanych pomocy? A jak kontrolujecie, czy poziom ten jest wyrównany we wszystkich punktach, czy personel rzeczywiście stosuje się do wskazówek zawartych szkoleniach?
Robert Krupski: Przed uruchomieniem sklepu personel jest szkolony w sklepach własnych jak i innych sklepach franchisingowych. Dodatkowo otwarcie sklepu franchisingowego jest nadzorowane przez wykwalifikowaną osobę z Polbity.

Puzon: Nie odpowiedział Pan na moje pytania o czas zwrotu. Uważam, że czas zwrotu nie powinien trwać dłużej niż 2 lata. Czy u Was jest to czas krótszy czy dłuższy przy założeniu, że jest to punkt w mieście 100 000 w samym centrum. Proszę o konkretną odpowiedź.
Robert Krupski: Dla każdego nowego sklepu opracowujemy biznes plan, który następnie jest akceptowany przez dział rozwoju sieci. Drogerie Natura decydując się na otwarcie nowego sklepu biorą odpowiedzialność za powodzenie biznesu.

MAG: Jak duży kapitał trzeba zaangażować, aby otworzyć Drogerię?
Robert Krupski: Otwarcie przykładowego sklepu franchisingowego (ok. 80 mkw.) wiąże się z poniesieniem nakładów 80 tys. złotych, w tym inwestycje w sklepie to około 50 tys. reszta to pierwsza wpłata za zatowarowanie wstępne.

Bożena: Martyna! Nie zadawaj takich pytań - przecież szkolenia to zarobek dla franczyzodawcy!
Robert Krupski: Nieprawda!!!! Szkolenia związane z otwarciem sklepu są w pakiecie jaki gwarantują Drogerie Natura dla franchisobiorców.

Julka: Czy franchisobiorca może podpierać się kredytem?
Robert Krupski: Oczywiście. Franchisobiorcy mają możliwość skorzystania z różnych ofert kredytowych związanych z otwarciem sklepu, min. leasing na meble.

Puzon: Nadal Pan unika odpowiedzi o czas zwrotu inwestycji. Jeżeli się robi bussines plan to czas zwrotu jest niezwykle istotny. Proszę o odpowiedź, jaki czas zwrotu zakładacie?
Robert Krupski: Zwrot inwestycji jest zróżnicowany, w najlepszym przypadku może być to 1 rok w innym 3 lata. Wszystko uzależnione jest od wielkości sklepu, lokalizacji i sumy poniesionych nakładów.

MAG: Jakie warunki powinna spełniać lokalizacja pod sklep Drogerie Natura?
Robert Krupski: Lokalizacje pod sklepy Drogerii Natura powinny znajdować się w miejscowościach powyżej 20 tyś. mieszkańców, powinny to być najlepsze ciągi handlowe w tych miastach, centra handlowe. Preferowana powierzchnia sklepu to 50 - 70 mkw.

Wojtek: W jakim czasie od otwarcia można na tym "geszewciku" zarobić? Mam kilka punktów MD, ale może Pana "business" też da trochę grosza?
Robert Krupski: Zachęcam do kontaktu ze mną lub z osobami odpowiedzialnymi za rozwój sieci, to omówimy szczegóły.

Mycha: Czy współpracujecie z konkretnymi bankami lub innymi instytucjami finansowymi by stworzyć ofertę dla biorcy? - proszę o konkretne nazwy.
Robert Krupski: Oferujemy franchisobiorcom pakiety kredytowe w bankach (WBK, BSK). W Polsce rynek franchisingowy nie otrzymuje szczególnego wsparcia ze strony banków. Mam nadzieję, że po wejściu do Unii sytuacja ulegnie poprawie.

Julka: Dlaczego nie ma Drogerii Natura w Galeriach Handlowych (w Warszawie z wyjątkiem Klifa)? Czy czynsz jest zbyt wysoki?
Robert Krupski: Zapraszam do sklepu Drogerie Natura w centrum handlowym Promenada, jak i do Galerii na stacji metra Warszawa Centrum. W Polsce na terenie kraju posiadamy placówki min. City Forum w Gdańsku, Astra we Wrocławiu, Uznam w Świnoujściu, Europa w Nowym Sączu, Olimp w Lublinie, etc.

<-- WSTECZ | DALEJ -->

Targi On-line
/10/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

forum is very good.

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Within the same manner that inbreeding among human populations can boom the frequency of commonly rare genes that cause sicknesses, the selective breeding that created the...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

A Best Essay Services study which dog breeders to avoid. ... The term "Outdoor breeder" is every now and then used to explain dog breeders with little experience or...

86 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Hej, od czego zacząć? Zakładając, że przoedmiot działalności masz ustalony, ja skupiłabym się na formie platności. W dzisiejszych czasach, ludzie chcą płacić...

102 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Assignment help service in usa for the student seeking help. We are provide the assignment help, writing service with the professional academic writer in minimal price.

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

assignment help

86 wypowiedzi
ostatnia 17.07.2018