04.12.2002

Targi On-line z Drogeriami Natura

Na pierwszym spotkaniu na pytania gości odpowiadał Robert Krupski, Dyrektor ds. Rozwoju sieci Drogerie Natura. Zamieszczamy zapis spotkania.

Mycha: Jaki procent inwestycji może być pokryty kredytem tych banków? I czy powołując się na Was jest go prosto otrzymać?
Robert Krupski: Wielkość kredytu zależy od zdolności kredytowej franchisobiorcy i posiadanych przez niego zabezpieczeń. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wielkości pokrycia inwestycji przez kredyt.

Marzena: Tak, sama jestem właścicielem Drogerii Natura, jest to dobry biznes na dzisiejsze czasu. Polecam Wszystkim. Otrzymuje wiele pomocy ze strony franczyzodawcy.
Robert Krupski: Dziękuję. Siła sieci oparta jest również na zaangażowaniu biorców.

lukasz: Czy mały sklep (ok. 50 m) na dużym osiedlu mieszkaniowym ma racje bytu?
Robert Krupski: Wszystkie lokalizacje pod przyszłe sklepy są weryfikowane przez dział rozwoju sieci. Mamy na terenie kraju klika podobnych wielkości sklepów, jednakże preferowana powierzchnia powinna posiadać minimum 70 mkw, lecz nie odrzucam Pana oferty, prosząc o kontakt z firmą.

Mycha: Ale chodziło mi o to, czy wejście w Wasz biznes jest dostatecznym zabezpieczeniem pod kredyt dla współpracujących z Wami banków?
Robert Krupski: Otwarcie sklepu sieciowego jest dodatkowym atutem dla franchisobiorcy przy staraniu się o kredyt w banku, jednakże banki każdy wniosek rozpatrują indywidualnie.

Ania: Na jakiej zasadzie odbywa się zatowarowanie sklepu?
Robert Krupski: Dostawy do sklepów sieci odbywają się w systemie 24 - 48 godzin od momentu złożenia zamówienia. Zamówienia generowane są automatycznie przez program komputerowy, a następnie przesyłane drogą elektroniczną do Biura Obsługi klienta znajdującego się w centrum Polbity w Błoniu pod Warszawą. Centrum obsługuje wszystkie sklepy sieci z całego kraju. System komputerowy generuje zamówienie w oparciu o stany optymalne poszczególnych towarów. Stany optymalne powstały w oparciu o rotację towarów w sklepie, a uzależnione jest to od obrotów w jednostkach sieci.

Michał: Właśnie otwieram Drogerie Natura na Śląsku czy może Pan mi coś doradzić na starcie?
Robert Krupski: Przestrzeganie zasad zawartych w Książce Standardów i Procedur. Życzę powodzenia!

Julka: Co się dzieje, w sytuacji kiedy biorca zalega z opłatami na rzecz dawcy licencji. Czy jego sklep przechodzi na Waszą własność?
Robert Krupski: Biorca jest zobowiązany do regulowania zobowiązań w stosunku do dawcy w zakresie płatności za bieżące dostawy do sklepu, jak i opłat licencyjnych. W przypadku zalegania z opłatami wspólnie z biorcą próbujemy rozwiązać problemy w celu wyprostowania zaległości finansowych. Jeżeli powyższe działania nie przynoszą efektu możliwa jest likwidacja sklepu lub przejęcie go przez inną osobę.

Michał: W razie gdy prowadzenie DN nie wypali czy pomagacie przenieść cały biznes w inne miejsce?
Robert Krupski: Tak jak wcześniej pisałem, rozważamy w przypadku niepowodzenia biznesu różne możliwości, w tym również pzreniesienie sklepu w inne miejsce.

Mona: Czy planujecie ekspansje poza Polskę?
Robert Krupski: Po zdobyciu określonych udziałów w rynku polskim i otwarciu przez najbliższe 2 - 3 lata 150 nowych sklepów w sieci, będziemy zmuszeni do rozejrzenia się w możliwościach ekspansji poza teren kraju.

Redakcja: Kończymy nasze spotkanie z Robertem Krupskim, prosimy o przesyłanie ostatnich pytań. Jeszcze przez 15 minut Robert Krupski będzie dostępny na czacie i pod telefonem.

Michał: Co Pan myśli o projekcie Tischmana w Krakowie pod nazwą Nowe Miasto Kraków, czy tam może znaleźć swoje miejsce DN?
Robert Krupski: Oczywiście, żadnej lokalizacji nie odrzucamy bez szczegółowej analizy, a szczególnie tak wielkiego przedsięwzięcia inwestycyjnego zlokalizowanego w centrum Krakowa.

Michał: Czy takie lokalizacje jak Nowe Miasto Kraków są wyłącznie zarezerwowane dla sklepów modelowych DN czy dajecie szanse biorcy na otworzenie DN W takim miejscu?
Robert Krupski: Wszystkie lokalizacje pod sklepy sieci Drogerie Natura w pierwszej kolejności dostępne są dla franchisobiorcy. W przypadku gdy nie mamy kandydatów rozważamy możliwość otwarcia sklepu własnego. Obecnie nie ma żadnych różnic wizualnych pomiędzy sklepami modelowymi własnymi, a sklepami franchisingowymi.

Robert Krupski: Dziękuję wszystkim za zadane pytania. Wszelkie ewentualne wątpliwości proszę wyjaśniać telefonicznie z osobami wymienionymi w Katalogu Firm Franchisingowych.

<-- WSTECZ

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

10