08.01.2003

Subway na Targach on-line

Na pytania gości portalu odpowiadał Kris A. Selka i Wayne Levin z SubSandwiches Of Polska, przedstawiciela Subway w Polsce.

zuza: Czy szukacie franchisobiorców? Jakie są Wasze wymagania dotyczące np. lokalizacji, franchisobiorcy?
Kris A. Selka: Tak szukamy frachisobiorców i zapraszam wszystkich do odwiedzenia naszej strony www.subwaypolska.pl i zapoznania się z naszymi materiałami na stronie.
Nasz franchising kształtuje się w granicach od 67 tys. USD to 184 tys. USD, ceny te są porównywalne w warunkach Polskich (takie same). Każdy franchisobiorca powienien zadbać o finansowanie, chociaż my już nawiązaliśmy pewne kontakty rokujące finasowanie przez osoby prywatne (franchisobiorca musi te rokowania przeprowadzić sam, my możemy tylko podać z kim należy się skontaktować).
Co się tyczy lokalizacji: każdy potencjalny franchisobiorca powinien rozejrzeć się dookola w poszukiwaniu lokalu od 60 metrów kw do 120 m.kw. na lokal w ruchliwych punktach miasta (shopping centers, dworce, rynki itd.) i zaproponować nam te lokalizacje, my przyjedziemy zaakceptujemy lub pomożemy znaleźć inny lokal. Posiadamy olbrzymie doświadczenie i zdajemy sobie sprawę, że Państwo możecie nie znaleść lokalu, proszę się nie obawiać, my Państwu pomożemy w znalezieniu właściwego lokalu.

mika: Po jakim czasie przewidywany jest zwrot kosztów inwestycji?
Kris A. Selka: Naszym celem jest aby każdego franchisbirocy inwestycja "zwrócila" się w okresie jednego roku. Nie jest jednak to obietnica czy standard dla naszego franchisingu. Z każdą inwestycją jest związane ryzyko i my musimy się z tym liczyć.

Rafał: Jakim kapitałem własnym powinienem dysponować, żeby otworzyć "Subway" w Krakowie, biorąc pod uwagę, że nie posiadam własnego lokalu. Proszę o wyszczególnenie poszczególnych wydatków.
Kris A. Selka: Jeżeli chodzi o szczegółów pytania dotyczące inwestycji proszę kierować je na mój e-mail adres: kselka@subwaypolska.pl i ja bardzo chętnie poślę broszurę zawierającą wyliczenia kosztowe.

abs: Kiedy zostanie otwarty punkt waszej sieci we Wrocławiu? Jakiej wielkości będzie to lokal i gdzie położony?
Kris A. Selka: Franchisobiorca z Wrocławia, nie podpisał jeszcze umowy o franchisingu. Od momentu podpisania, generalnie restauracja Subway powinna otworzyć drzwi w okresie od 2-3miesiecy

paprotka: Dlaczego akurat postanowiliście zainwestować w Polsce? Przecież Polska jest zasypana wszelkiego rodzaju Oskarami, aPetitami itd.
Kris A. Selka: Uważamy, ze Polska jest gotowa na zmianę w sposobie żywienia w fast-food systemie. Nie sądzimy, aby Polska miała nadmiar w wyborze jeśli chodzi o to co jeść i gdzie, dlatego uważamy, ze Subway ma wielkie szanse na stanie się wiodącą siecią na tym rynku.

pasikonik: Jaki musi być przepływ klientów przez punkt (ile trzeba sprzedać kanapek dziennie), żeby wyjść na swoje?
Kris A. Selka: Jest to trudne do odpowiedzenia pytanie, jako, że na to wpływa wiele czynników. Można jednak śmiało powiedzieć, że w porównaniu z innymi sieciami nasze wymagania są stosunkowo niskie aby zbilansować tydzień.

paprotka: Czy macie już franczyzobiorców w Trojmieście? Ile punktów chcecie tu otworzyć i w jakich miejscach?
Kris A. Selka: Mamy zainteresowanych w Trójmieście, jak dotychczas jednak nikt nie podpisał umowy o franchising. Proszę pamietać, że w każdym mieście jest miejsce dla więcej niż jednego frachisobiorcy, tak więc zapraszamy.

<-- WSTECZ | WIĘCEJ -->

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0