11.01.2001

Inwestycje - System franchisingu to szansa dla małych

System dystrybucyjny oparty na umowie franchisingowej cieszy się na polskim rynku coraz większym powodzeniem.

Puls Biznesu z 11 stycznia 2000 opublikował tekst „Inwestycje - System franchisingu to szansa dla małych”. Autorem artykułu jest Dorota Kaczyńska.

Autorka twierdzi, że system dystrybucyjny oparty na umowie franchisingowej cieszy się na polskim rynku coraz większym powodzeniem. Firmy małe i średnie dzięki nabyciu licencji mają szansę rozwoju pod opieką dużych przedsiębiorstw.

Pulsu Biznesu pisze, że badania statystyczne prowadzone na rynkach zachodnich wykazały, ze spośród przedsiębiorstw samodzielnie rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu, pierwszych, krytycznych 5 lat bankrutuje ok. 85 %. Dla porównania tę krytyczną barierę udaje się pokonać 90% firm, które zdecydowały się na franchising – dodaje PB.

Dziennik cytuje Łukasza Blikle, współwłaściciela warszawskiej sieci kawiarni i ciastkarni, który opowiada o zasadach franchisingu w jego firmie. - Firmy, które chcą nabyć licencję na prowadzenie kawiarni, płacą jednorazowo 400-500 tys. zł. - powiedział Pulsowi Łukasz Blikle. Muszą też posiadać swój własny sklep, ulokowany w ruchliwym miejscu. Dla swoich biorców firma Blikle organizuje kilkudniowe bezpłatne szkolenie. Ponadto sprawuje stałą opiekę nad promocją i reklamą każdej jednostki. Polega to na tym, że franchisobiorcy Bliklego wpłacają co miesiąc kwotę wartości 1 proc. od obrotów na fundusz reklamowy, dzięki czemu mają zapewniona promocję – kończy Puls Biznesu.

Więcej: Puls Biznesu, 11.01.2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0