22.01.2003

Chata Polska buduje sieć własnych sklepów

Chata Polska rozszerza sieć własnych sklepów. Placówki te mają spełniać funkcję sklepów modelowych, które będą służyły za wzór właścicielom podpisującycm z Chatą Polską umowę franchisingową.

Wywodząca się z Poznania sieć sklepów detalicznych Chata Polska wyodrębniła ze swoich struktur niezależną spółkę Teresa, która zarządza sklepami sieci, należącymi do jej akcjonariuszy - podają Wiadomości Handlowe. Na początku grudnia w Kostrzynie uruchomiony został trzeci własny sklep Chaty Polskiej. Podobnie, jak dwa poprzednie, jest on placówką modelową, na której testowane będą różne projekty, zanim zostaną wprowadzone do 130 sklepów działających w sieci na zasadzie franczyzy.

Zarząd sieci liczy, że łatwiej będzie mu przekonać zarówno dostawców, jak i właścicieli sklepów do zawierania centralnych umów handlowych. – Na konkretnym przykładzie takiego sklepu będziemy mogli udowodnić, jakie przynoszą one korzyści – wyjaśnia Wiadomościom Handlowym dyrektor Chaty Polskiej Marcin Ratajczyk. Uważa również, że bezpieczniej jest sprawdzić pewne rozwiązania na kilku, niż na kilkudziesięciu sklepach. Sklepy własne Chaty Polskiej mają od 50 do 600 mkw., co pozwala na ocenę wprowadzanych projektów do sklepów różnej wielkości. Placówki te mają również spełniać funkcję sklepów modelowych, reprezentacyjnych, które będą służyły za wzór właścicielom podpisującym z Chatą Polską umowę franchisingową.

Sklepy własne Chaty Polskiej są budowane ze środków jej akcjonariuszy. Znaczące udziały w zarządzającej tymi obiektami spółce Teresa posiada firma dystrybucyjna Marol z Poznania, która jest zarazem głównym dostawcą do wszystkich placówek sieci. Teresa Sp. z o.o. została wyodrębniona ze spółki Chata Polska, jest niezależna i sama finansuje swoją działalność.

Największy, blisko 600 – metrowy własny sklep Chaty Polskiej został otwarty na początku grudnia w liczącym 9 tys. mieszkańców Kostrzynie. Sklep posiada ponad 8 tys. stałych pozycji asortymentowych.

Zarząd spółki zamierza kontynuować proces przyjmowania sklepów do sieci, ale równocześnie weryfikuje placówki już do niej należące. – Usuwamy sklepy, które nie spełniają naszych standardów – mówi Wiadomościom Handlowym Marcin Ratajczak. – Te decyzje wymuszają na nas sami uczestnicy sieci, którym zależy na jej wizerunku.

Zgodnie z planami zarządu Chaty Polskiej, w przyszłym roku, równolegle do sieci franchisingowej, spółka będzie też powiększała grupę sklepów własnych.

Więcej: Wiadomości Handlowe, styczeń 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0