Domy i grunty zyskają na wartości

Środa
19.02.2003
Inwestowanie w nieruchomości może być opłacalne i dać stały dochód. Wymaga jednak dobrej znajomości rynku, kalkulacji i świadomości podejmowanego ryzyka.
 
Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa zastój. Wynika to z ogólnej sytuacji w gospodarce, niewielkich zasobów finansowych potencjalnych klientów, niepewności zatrudnienia, drogich kredytów – przyczyny można by mnożyć. Poprawa koniunktury prognozowana na koniec ubiegłego roku nie nastąpiła. Obecnie analitycy oczekują jej raczej w drugiej połowie 2003 roku.

Jednak taka sytuacja może być korzystna dla kupujących, bowiem ceny nieruchomości zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych nie rosną, a w niektórych rejonach dość znacznie spadły.

Specjaliści spodziewają się wzrostu cen mieszkań w ciągu najbliższych lat. Maleje podaż – w 2002 roku wydano o 19 procent mniej pozwoleń na budowę niż w roku poprzednim, a to może oznaczać mniejszą- nawet o jedną trzecią liczbę nowych lokali na rynku.

Według wypowiedzi Kazimierza Kirejczyka dla Gazety Prwnej, prezesa firmy Reas Konsulting, najbezpieczniejsze są mieszkania mniejsze i średniej wielkości, gdyż zawsze znajdą najemców, nawet przy mniejszym czynszu.

Można się spodziewać, że w miastach-lokomotywach gospodarki, jak Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, Szczecin czy Trójmiasto dobrze wybrana pod względem lokalizacyjnym inwestycja utrzyma swą realną wartość, a nawet ją zwiększy.

- Jeżeli chcemy inwestować w mieszkanie, musimy mieć świadomość tego, że samo posiadanie wiąże się z koniecznością ponoszenia stałych kosztów bez względu na to, czy jest ono wynajęte (podatki, dostawa mediów, ogrzewanie, utrzymanie należytego stanu technicznego)- mówi dla Gazety Prawnej Jerzy Muszyński z firmy Unikat Nieruchomości komercyjne. - Stały dochód w postaci czynszu nie jest gwarantowany, bo zdarzają się opóźnienia w płatnościach czy przerwy w najmie związane ze zmianą najemcy.

Trzeba też pamiętać, że są to inwestycje wieloletnie, minimum 7-8 lat, ale przy tak słabych obrotach na rynku zwrot pieniędzy włożonych w kupno mieszkania następuje obecnie po 10 latach.

Argumentem za kupowaniem domów i segmentów na rynku wtórnym może być – jak zauważa w Gazecie Prawnej Zbigniew Kubiński, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości – fakt, że ich ceny nie pozwalają nawet na odtworzenie kosztów budowy.

Nikt natomiast nie poleca kupowania mieszkania w wielkiej płycie na peryferiach. O ile budynki z wielkiej płyty położone w centrach miast będą podlegały renowacji, o tyle osiedla na obrzeżach zdegradowane mogą przekształcić się w slumsy.

Więcej: Gazeta Prawna, 14 – 16 lutego 2003, str. 8
Gazeta Prawna

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information. -...

46 wypowiedzi
ostatnia 28.05.2018
Firma zajmująca się odszkodowaniami - warto?

Warto podjąć współpracę z EuCO. Mają naprawdę dobre warunki. Moje zdanie jest takie, że najlepiej współpracować z dobrymi, znanymi na rynku firmami.

7 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Lady i regały, w tym lady i szafy mroźnicze czy witryny grzewcze dostaniecie w http://frigosystem.com.pl/ ze Szczecina. Firma jest mega solidna, sprzety działają...

52 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2018
Ruszają regionalne targi franczyzy

Assignment Writing Service the writer affiliated with the writing companies are highly qualified as the criteria of being a professional writer is Master’s degree at least...

8 wypowiedzi
ostatnia 26.05.2018
Promocja firmy w katalogach internetowych

Jak maiłabym wybrać firmę, która ma moją firmę rozreklamować w katalogach, czy poprowadzić kampanię AdWords to zdecydowałabym się na popularnego i skutecznego...

3 wypowiedzi
ostatnia 25.05.2018
Jaka reklama się opłaca?

Może warto pomyśleć o filmie promocyjnym czy produktowym? Produkcja tego rodzaju filmów może się zająć http://www.imperiafilm.com/ z Krakowa. Dla nas zrobili...

202 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Jak zareklamować mały sklep przez Internet?

Ja wynajęłam firmę https://www.grupafaro.pl/ do prowadzenia dla mnie reklam adwords w google i są skuteczni, przybywa mi wejść i klientów. Także mogę polecić, widać...

64 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018
Majątek pod ochroną

Apk ideas makes no representations, warranties, or assurances as to the accuracy Read More

1 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2018