Ajenci piszą do ministrów

Wtorek
25.02.2003
Stowarzyszenie Byłych Ajentów Sieci Handlowej Żabka skierowało do ministrów finasów i sprawiedliwości zawiadomienia o mających miejsce, ich zdaniem, nadużyciach podatkowych popełanianych przez tę sieć.
 
W ten sposób byli ajenci, których krótka nawet współpraca z Żabką Polska S.A. kosztowała utratę dorobku życia, próbują dochodzić swoich praw - pisze Rzeczpospolita. Zamieszczamy poniżej obszerne fragmenty artykułu z Rzeczpospolitej oraz komentarz redakcji.

W piśmie do obu ministrów szczegółowo opisują mechanizm stosowany przez sieć w rozliczeniach ze sklepami. Żądają od nich „wnikliwego zbadania sprawy”.

Według ajentów dzięki „inżynierii finansowej” spółka zmniejszyła swoje dochody przed opodatkowaniem oraz podatek VAT należny państwu. A nie zwracając ajentom tzw. korekt do nadsyłanych z dużym opóźnieniem faktur za towary, zarabiała dodatkowe pieniądze, z których finansuje swoją działalność, nie płacąc z tego tytułu jakichkolwiek podatków.

Członkowie stowarzyszenia zwrócili się do urzędów kontroli skarbowej w swoich miastach o przeprowadzenie tzw. kontroli krzyżowej dokumentów rozliczeniowych poszczególnych ajentów z siecią. Uważają, że tylko jednoczesne sprawdzenie rozliczeń centrali Żabki i sklepów pozwoli udowodnić istnienie opisanego w pismach do ministrów mechanizmu.

- Z uwagą i zainteresowaniem przyjęliśmy informację o powstaniu Stowarzyszenia Byłych Ajentów Sieci Handlowej Żabka oraz o fakcie stawiania zarzutów firmie Żabka Polska S.A. przez to stowarzyszenie. Dotychczas stowarzyszenie nie zwróciło się do naszej firmy z żadnymi roszczeniami – poinformował Rzeczpospolitą Ireneusz Król, producent spółki odpowiedzialny w poznańskiej centrali Żabka Polska S.A. za kontakty z mediami.

- Żabka Polska S.A. zawsze dochowała i dochowuje staranności w wywiązywaniu się z przyjętych ustaleń i rozwiązań – zapewnił dyrektor Król.

Na własne ryzyko

Dyrektor wyjaśnił, że „działalność handlową w sklepach Żabka prowadzi samodzielnie na własne ryzyko tzw. ajent, to jest podmiot gospodarczy”.

Sieć, jaką poznański Elektromis zaczął tworzyć pod koniec 1999 r. (po sprzedaży sklepów Biedronka portugalskiemu Jeronimo Martins Dystrybucja), rozrosła się do 1023 placówkę, rozlokowanych w całej Polsce.

Ajentami zostawali byli pracownicy sklepów Biedronka. Elektromis wynajmował pomieszczenie, ajent je podnajmował. Elektromis przeszkalał na swój koszt ajentów, wyposażał sklep, dawał logo sieci, komputery, ubezpieczał sklep, płacił za prąd i ochronę. Udzielał niskoprocentowego kredytu kupieckiego na zakup towarów handlowych w wysokości od 60 000 do 80 000 zł.

W umowie współpracy gwarantował stały przychód 6,5 tysiąca zł, a dochód ajenta nie mniejszy niż 2000 zł miesięcznie.

- Już po zakończeniu szkolenia w 2002 r., kiedy byliśmy zajęci skręcaniem regałów w sklepie, przyniesiono żonie umowę do podpisania. Nie było czasu, aby komukolwiek ją pokazać. Zresztą do głowy nam nie przyszło, że jeżeli będziemy uczciwie i ciężko pracować, druga strona zachowa się inaczej – opowiada Rzeczpospolitej Paweł Rękawek z Warszawy, który poręczył żonie weksel dołączony do umowy z Żabką Polska S.A. Ich współpraca z poznańską firmą trwały cztery miesiące.

- Przysłali żonie pismo, że jest zadłużona na 5,5 tys. zł. Uruchomili weksel na tę kwotę. Zażądaliśmy dokumentów potwierdzających ten dług i do dzisiaj ich nie dostaliśmy – mówi Rzeczpospolitej Paweł Rękawek.

O rzekomym zadłużeniu poinformowano również Piotra Rajskiego oraz jego matkę Reginę, głównego ajenta Żabki na Warszawskim Mokotowie. O dokładnej analizie dokumentów wskazujących na zadłużenie sklepu nie było mowy. Przy takich próbach władze Żabki ostrzegały o natychmiastowym rozwiązaniu umowy i zajęciu komorniczym prywatnego mienia i wynagrodzenia osób, których podpisy widnieją na wekslach poręczających. Sytuacja o tyle dziwna, że sklep na Mokotowie już po kilku miesiącach działalności zajmował czołowe miejsca w rankingach sklepów sieci pod względem uzyskiwanych obrotów.

Więcej: Rzeczpospolita, 24 lutego 2003

Komentarz Redakcji

Żabka rozwija swoją sieć na zasadzie ajencji. Ajent nie ponosi nakładów inwestycyjnych - kupuje kasę fiskalną oraz ponosi koszt zarejstrowania firmy i zdobycia koncesji na sprzedaż alkoholu. Jego nakłady sięgają 2-4 tysiące złotych (dlatego przesadzony jest fragment artykułu o utracie dorobku całego życia).

Żabka w całości finansuje remont i adaptacje sklepu do standardów sieci oraz kredytuje jego zatowarowanie. Ponieważ nigdy nie ma nic za darmo, więc oczywiste jest, że prawa ajenta są ograniczone. Właściwie w każdej chwili Żabka może go wymienić. W obecnej sytuacji na rynku pracy i tak na jego miejsce czekają tysiące chętnych.

Dlatego osobom, które mają obecnie własne sklepy spożywcze lub dysponują kapitałem umożliwiającym uruchomienie własnego polecamy przystąpienie do licznych franchisingowych sieci spożywczych. Będą korzystać z know-how dawcy, a jednocześnie będą prawdziwymi właścicielami sklepu oraz towaru znajdującego się w nim. Będą mieli więcej praw od ajenta (i odpowiedzialności) oraz całość zysku ze sprzedaży.

Rzeczpospolita
/10/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Własny biznes z małym kapitałem

Polecam www.reprograf.com.pl pomogą przy rozwijaniu własnej drukarni. Bogaty asortyment dobrej jakości sprzętów do druku i innych materiałów pomocniczych będzie w sam raz.

231 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks for sharing.I found a lot of interesting information here. A really good post, very thankful and hopeful that you will write many more posts like this one. - minion rush...

90 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

Pewnie że warto otworzyć taki sklep, teraz sklepy internetowe są jak najbardziej na topie, przecież każdy już kupuje online. Ważne że klient będzie zadowolony z...

34 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Thanks a lot for sharing this great website.. have a nice day.. thanks. professional dissertation writers from singapore

90 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

There are many students who get nervous breakdown when they think about doing the Essay themselves. In order to be on the safer side most of the students who don’t know the...

90 wypowiedzi
ostatnia 19.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Our creative experts ensure that every Custom Soap Boxes or Custom Hair Extension Boxes order is catered with care, quality and efficiency. A unique product packaging design...

90 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Rodzinny biznes: kłopoty na bank?

You have done such a great work with complete dedication in this site steamwalletgenerator

11 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018
Biznes po stronie dobra

Free NCERT Solutions for the class 6, 7, 8, 9, 10, 11 and 12 for the subjects Maths, Science, Hindi, Physics, Chemistry, Biology, English, Social Science (History, Geography,...

20 wypowiedzi
ostatnia 18.07.2018