Auta, z których korzysta firma nie muszą być jej własnością

Czwartek
27.02.2003
Polski rynek usług związanych z zarządzaniem flotami samochodowymi staje się coraz bardziej urozmaicony.
 
Puls Biznesu pisze, że oferta zewnętrznych firm rozszerza się, mimo, że rodzime firmy stosunkowo rzadko decydują się na zlecenie obsługi własnych flot podmiotom zewnętrznym.

Polityka zarządzania

Często polskie przedsiębiorstwa nie tworzą osobnych stanowisk dla osób odpowiedzialnych za administrowanie, zakup i utrzymanie samochodów.

-To błąd. Powołanie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie polityki samochodowej, może bowiem uchronić przedsiębiorstwo przed niepotrzebnymi wydatkami - powiedział Pulsowi Biznesu Marcin Paszkiewicz, dyrektor DaimlerChrysler Services Fleet Managament.

W przypadku, kiedy firma wykorzystuje więcej niż kilkadziesiąt samochodów, stworzenie wykwalifikowanego zespołu ludzi do nadzorowania tych pojazdów staje się niezbędne. Część przedsiębiorców decyduje się w takim przypadku na outsourcing.

- Podejmujący decyzję o zleceniu usług związanych z zarządzaniem autami będącymi własnością firmy ma dwie możliwości. Firma outsourcingowa może zająć się jedynie koordynacją wszystkich czynności związanych z flotą, pilnowaniem terminów i dokonywaniem opłat oraz kosztów za bieżącą eksploatację lub przejąć na siebie całe ryzyko kosztów serwisu - powiedział Pulsowi Biznesu Marcin Paszkiewicz.

Wysokość opłaty za administrację parkiem samochodowym jest zależna od czasu trwania umowy, liczby wynajmowanych pojazdów, ich marki, wyposażenia oraz przebiegu. Istotny jest także zakres i rodzaj świadczonej usługi outsourcingowej.

Pełna obsługa

Wynajem dłuoterminowy, tzw. full service leasing, to usługa przeznaczona dla spółek, w których samochody to przede wszystkim narzędzia pracy. Full service leasing może być wykorzystywany przez każdą firmę bez względu na liczbę smochodów.

-Oferta ta różni się od zwykłych umów leasingu brakiem opłaty wstępnej i opcji wykupu. Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym przejmują na siebie finansowanie, administrację, ubezpieczenie parku samochodowego i likwidację szkód po wypadkach drogowych lub kradzieżach. Wynajem długoterminowy lub powierzenie posiadanej floty w zarządzanie wyspecjalizowanym firmom umożliwia obniżenie kosztów własnych przez zmniejszenie zatrudnienia, poza tym etatowi pracownicy nie tracą czasu na czynności związane z obsługą pojazdów - wyliczył Włodzimierz Zawojski, dyrektor zarządzający w Payless Car Rental.

Więcej: Dorota Kaczyńska, Puls Biznesu, Transport i Logistyka, 27 lutego 2003, str. 26
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Biznesplan: jak policzyć przyszłe zyski /16.03.2009

Zanim zainwestujemy we własny biznes spróbujmy oszacować jego rentowność.

POPULARNE NA FORUM

Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018
Damskie torebki

Jeśli torebki to tylko Liu Jo! I oczywiście oryginalne :) Tak jak moja poprzedniczka :) https://ubierzsie.com/liu-jo Nie mogę złego słowa na nie powiedzieć. Biznes...

18 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Czy warto otworzyć sklep odzieżowy?

jesli tylko wiesz, że twój produkt jest unikalny lub w naprawdę dobrej cenie to oczywiście :) bez porządnej analizy swot nie ma się natomiast co pchać w ecommerce. Bo...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.06.2018
Mam lokal / Szukam pomysłu na biznes

Może branża spożywcza? Przetwórstwo owoców i warzyw. Jakbyście szukali solidnych maszyn do pakowania soków to znajdziecie je w Bag In Box z Lublina...

427 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Jaką działalność otworzyć na wsi? Pomocy!!!

Zastanawiałam się jeszcze nad tym... Może warto zainwestować w ziemię pod uprawę? Wiem, że to ciężka praca, ale jeśli dobrze to zaplaujesz, to można na tym zarobić....

119 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great assignment help team provide the java assignment help with the experiences writer in the possible minimal price. In the usa, uk. australia etc, our writer is well...

55 wypowiedzi
ostatnia 14.06.2018
Prezent na dzień dziecka

Baloniki są super! U nas było przyjęcie dla dzieci w rodzinie i własnie one zrobiły furorę, aż nie zaczęliśmy otwierać prezenty. ;) Na takie przyjęcia obowiązkowo...

2 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! dqfansurvey

55 wypowiedzi
ostatnia 13.06.2018