27.02.2003

Auta, z których korzysta firma nie muszą być jej własnością

Polski rynek usług związanych z zarządzaniem flotami samochodowymi staje się coraz bardziej urozmaicony.

Puls Biznesu pisze, że oferta zewnętrznych firm rozszerza się, mimo, że rodzime firmy stosunkowo rzadko decydują się na zlecenie obsługi własnych flot podmiotom zewnętrznym.

Polityka zarządzania

Często polskie przedsiębiorstwa nie tworzą osobnych stanowisk dla osób odpowiedzialnych za administrowanie, zakup i utrzymanie samochodów.

-To błąd. Powołanie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie polityki samochodowej, może bowiem uchronić przedsiębiorstwo przed niepotrzebnymi wydatkami - powiedział Pulsowi Biznesu Marcin Paszkiewicz, dyrektor DaimlerChrysler Services Fleet Managament.

W przypadku, kiedy firma wykorzystuje więcej niż kilkadziesiąt samochodów, stworzenie wykwalifikowanego zespołu ludzi do nadzorowania tych pojazdów staje się niezbędne. Część przedsiębiorców decyduje się w takim przypadku na outsourcing.

- Podejmujący decyzję o zleceniu usług związanych z zarządzaniem autami będącymi własnością firmy ma dwie możliwości. Firma outsourcingowa może zająć się jedynie koordynacją wszystkich czynności związanych z flotą, pilnowaniem terminów i dokonywaniem opłat oraz kosztów za bieżącą eksploatację lub przejąć na siebie całe ryzyko kosztów serwisu - powiedział Pulsowi Biznesu Marcin Paszkiewicz.

Wysokość opłaty za administrację parkiem samochodowym jest zależna od czasu trwania umowy, liczby wynajmowanych pojazdów, ich marki, wyposażenia oraz przebiegu. Istotny jest także zakres i rodzaj świadczonej usługi outsourcingowej.

Pełna obsługa

Wynajem dłuoterminowy, tzw. full service leasing, to usługa przeznaczona dla spółek, w których samochody to przede wszystkim narzędzia pracy. Full service leasing może być wykorzystywany przez każdą firmę bez względu na liczbę smochodów.

-Oferta ta różni się od zwykłych umów leasingu brakiem opłaty wstępnej i opcji wykupu. Firmy zajmujące się wynajmem długoterminowym przejmują na siebie finansowanie, administrację, ubezpieczenie parku samochodowego i likwidację szkód po wypadkach drogowych lub kradzieżach. Wynajem długoterminowy lub powierzenie posiadanej floty w zarządzanie wyspecjalizowanym firmom umożliwia obniżenie kosztów własnych przez zmniejszenie zatrudnienia, poza tym etatowi pracownicy nie tracą czasu na czynności związane z obsługą pojazdów - wyliczył Włodzimierz Zawojski, dyrektor zarządzający w Payless Car Rental.

Więcej: Dorota Kaczyńska, Puls Biznesu, Transport i Logistyka, 27 lutego 2003, str. 26

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0