Grupa Muszkieterów - nowe perspektywy

Czwartek
06.03.2003
Grupa Muszkieterów to zrzeszenie niezależnych kupców kierujących marketami pod 10 szyldami handlowymi, związanymi z różnymi branżami.
 
Powstała we Francji przed 30 laty skupia dziś 2 800 przedsiębiorców w 9 krajach Europy, którzy zarządzają 7 680 punktami sprzedaży ( łącznie ze SPAR Niemcy).

Muszkieterowie na arenie międzynarodowej

10 września z funkcji Prezesa Spółki Cywilnej Grupa Muszkieterów Intermarche i Bricomarche ( SCM ) ustąpił Pierre Gourgeon, który pełnił tę funkcję od początku istnienia Grupy. Drugim wydarzeniem roku 2002 był alians Muszkieterów z liderem dystrybucji hiszpańskiej Grupą Eroski (1 800 punktów sprzedaży). Celem aliansu jest zwiększenie siły zakupowej obydwu organizacji, a także szeroka współpraca Muszkieterów w zakresie własnych marek, gam towarowych i zarządzania. Zgodnie z zawartym kontraktem zakupy dla ponad 100 Intermarche znajdujących się w Hiszpanii znajdą się w gestii Grupy Eroski. Natomiast Muszkieterowie będą reprezentować Eroski w negocjacjach z koncernami międzynarodowymi. Porozumienie ma charakter otwarty dla innych grup handlowych.

W 2002 roku Muszkieterowie weszli na rynek francuski z nowym szyldem Espace Temps oferującym artykuły z dziedziny kultury i rozrywki. Markety te charakteryzują się niedużą powierzchnią sprzedaży (ok. 700 m2) i są lokalizowane w małych miejscowościach. W tym też roku Muszkieterowie rozpoczęli ekspansję na terytorium Rumunii, gdzie w kwietniu w miejscowości Polestii otworzyli sklep pod szyldem Interex.

Muszkieterowie w Polsce

Rok 2002 Muszkieterowie w Polsce rozpoczęli od wzbogacenia swojej oferty poprzez wprowadzenie koncepcji stacji benzynowych usytuowanych przy marketach Intermarche. Pierwszą taką stację benzynową Muszkieterowie otworzyli przy Intermarche w Zielonej Górze. W maju Grupa wdrożyła nowy projekt - wewnętrzne Radio Muszkieterów. Konsumenckie Radio Muszkieterów, każdego dnia przekazuje klientom marketów Intermarche i Bricomarche przede wszystkim informacje o produktach, ale także porady, muzykę i fakty.

Kolejną innowacją, wprowadzoną we wrześniu, było uruchomienie nowoczesnej dojrzewalni bananów, która jest całkowicie sterowana komputerowo. W październiku natomiast Muszkieterowie przyjmowali już pierwsze dostawy w swojej drugiej bazie w Sadach koło Poznania. W magazynie tym, którego powierzchnia wynosi 10 000 m2, znalazły się artykuły przemysłowe, które do tej pory były przyjmowane przez bazę poznańską.

W 2002 roku Muszkieterowie osiągnęli liczbę 90 punktów sprzedaży. Muszkieterowie weszli do województw: warmińsko - mazurskiego i podkarpackiego. Łączny obrót tych 91 punktów sprzedaży wyniósł 1 200 mln zł (1 088 mln zł Intermarche i 112 mln zł Bricomarche).

Muszkieterowie współpracują z drobnymi producentami z sektora rolno – spożywczego w ramach specjalnych umów partnerskich. Obecnie współpracują z 80 krajowymi wytwórcami, którzy produkują około 750 artykułów pod markami Muszkieterów.

Reorganizacja struktury i plany Muszkieterów w 2003 roku

Na początku tego roku centrala Muszkieterów została poddana reorganizacji, która w swym głównym założeniu sprowadza się do powstania dwóch Dyrekcji Handlowych dla Intermarche i Bricomarche. Nowe Dyrekcje powstały z tzw. Dyrekcji Szyldów i centrali zakupowych Agenor i MGI w celu połączenia kompetencji tych działów. Najważniejszym powodem reorganizacji jest konieczność jeszcze lepszego ukierunkowania struktury centralnej na potrzeby konsumentów. Nowe komórki pozwolą również na skrócenie drogi pomiędzy konceptem, a jego zastosowaniem w punktach sprzedaży. Dyrekcje Handlowe będą też od tej pory jedynym centrum decyzji dotyczących współpracy z dostawcami. Według założeń w 2003 roku Muszkieterowie otworzą 50 punktów sprzedaży.

Prospołeczne działania Muszkieterów

W 2002 roku powołali do życia Fundację Muszkieterów. Fundacja była w minionym roku organizatorem dużej akcji charytatywnej pt. Konwój Muszkieterów, w ramach której polscy kupcy przekazali 400 palet z żywnością do 80 placówek w całej Polsce, wśród których były Domy Dziecka, Ośrodki Pomocy Społecznej, a także punkty Caritasu i parafie. Łączna wartość ubiegłorocznej pomocy to 600 tys. zł. Konwój Muszkieterów był partnerem akcji TVP2 „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”.

Muszkieterowie organizują też w swoich sklepach liczne akcje produktowe, z których pewien procent od dochodu przeznaczany jest na pomoc potrzebującym. Za pieniądze zebrane ze sprzedaży produktów mlecznych występujących pod marką Paturages, Muszkieterowie przekazali cztery tiry wypełnione żywnością dla 3 Domów Dziecka. Wielu Muszkieterów świadczy też pomoc indywidualnie na szczeblu lokalnym.

W roku 2003 Muszkieterowie postanowili również zaangażować się w sport i będą wspierać największy polski wyścig kolarski Tour de Pologne. Tym samym uzyskali miano Oficjalnego Sponsora 60 Tour de Pologne.

Info: Grupa Muszkieterów
Małgorzata Samborska
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Dziękuję za informacje! Szukałem i nie mogłem znaleźć. Pomogłeś mi! social security administration indianapolis in

98 wypowiedzi
ostatnia 23.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

It is important to understand that, in many cases, puppy mills aren't unlawful. In maximum states, a breeding kennel can legally hold dozens, even hundreds, of puppies in cages...

98 wypowiedzi
ostatnia 22.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great work and if you don't waste your time and focus on the good, rather than the bad, then I think there is no way you won't be able to achieve your goal. Great thought. ...

98 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I think understanding reality is the key to staying in present moment and live it fully. I will have you check out these editing and proofreading service as well as list of...

98 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Jak założyć spółkę z o.o.?

W zarejestrowaniu i ruszeniu mojej spółki nie pomogła mi żadna książka, tylko http://www.spolka.org/rejestracja-spolek/ . Na 100% podchodzą do każdego klienta dając...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Własny biznes z małym kapitałem

Sądzę ,że w twoim przypadku spółka będzie odpowiednia. Jeśli nie wiesz jak rozpocząć, to skontaktuj się z http://spolka.org/rejestracja-spolek/. Pomogą tobie...

232 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Biznes po stronie dobra

there is no bad side if your employee but according to me business is full time occupation, you can not postpone your attention to a problem like customer complaint and so on,...

21 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Great post! I am actually getting ready to across this information, is very helpful my friend. Also great blog here with all of the valuable information you have. Keep up the...

98 wypowiedzi
ostatnia 21.07.2018