12.03.2003

5 a Sec na Targach On-line

Gościem Targów On-line był Robert Pitera z sieci 5 a Sec.

Redakcja: O godzinie 10.00 rozpocznie się spotkanie z Robertem Piterą z sieci "5 a Sec".

honda: Jakie lokalizacje są najchętniej brane pod uwagę - w dużych centrach handlowych czy samodzielnie stojące małe punkty usługowe?
Robert Pitera: Najczęściej wybierane punkty to przede wszystkim centra handlowe. Powodem tego jest to, że małe firmy nie mają możliwości , żeby podpisywac umowy developerskie z centrami handlowymi.
Ekspresowa usługa pralnicza jest zasadą 5asec, która pozwala na czyszczenie odzieży w ciągu 1 - 2 godzin. Klienci mają możliwość oddania i odebrania odzieży podczas zakupów.
Lokalizacje - zależy to od franchisobiorcy . Franchisobiorcy dzielą sie na dwie kategorie:
1/ Chcą prowadzić interes rodzinny, lokalizacja w pobliżu miejsca zamieszkanai
2/ Traktują przedsięwzięcie jako inwestycję, sami zajmując się swoją pracą zawodową - franchisobiorcy wówczas posługują się managerem pralni - jest osoba, która zarządza pralnią.

Szymon: Jak w dobie recesji radzi sobie wasza firma?
Robert Pitera: Na terenie Polski posiadamy 26 punktów własnych. Niektóre pralnie mają mniejsze obroty, niektóre większe. Globalna strategia kosztowa całej sieci 5 a sec przynosi zyski. To oczywiście dotyczy własnych punktów. Firma posiada 3 pułapy cenowe, które pozwalają na dostosowanie odpowiedniej ceny do miejsca, tak by była ona atrakcyjna na rynkach lokalnych. Jeśli chodzi o punkty franchisingowe, znajdują się one w lepszej sytuacji, gdyż właściele poszczególnych firm mają lepszą możliwość reakcji na zmiany wynikające z niestabilnej sytuacji gospodarczej.

honda: Na polskim rynku znjaduje się wiele pralni, czym Wasza różni się od innych?
Robert Pitera: Przede wszystkim jakość wykonanej usługi. Firma posiada niezmienne i ściśle określone standardy bazując na ponad 30 - letnim doświadczeniu. Pozwoliło to na rozwój i otwarcie ponad 1500 punktów na całym świecie. Drugim ważnym elementem jest polityka personalna. Pracownicy przechodzą szkolenia, które mają bezpośredni wpływ na jakość usługi. Dla 5 a sec pracownik to jeden z ważniejszych zasobów stąd niska rotacja pracowników. Dodatkowo posiadamy nowoczesne urządzenia.

Piotr: Dlaczego zdecydowaliście się działać jako franchising?
Robert Pitera: Sukces firmy 5 a Sec to właśnie franchising.

Honda: Czy jesteście firmą francuską, jeżeli tak to czy Wasza firma we Francji działa również na zasadzie franchisingu?
Robert Pitera: Tak, oczywiście. 5 a Sec to firma francuska, a zarazem globalna, założona w 1968 roku przez Roger'a Chevanon, profesjonalisty z branży pralniczej. Firma 5 a Sec działa na całym świecie i podzielona jest na 5 a Sec'i krajowe. Przykładowo 5 a Sec Polska, 5 a Sec Hiszpania, Portugalia etc. wszystkie one działają na prawach masterfranczyzowych i mają prawa do udzielania licencji w danym kraju.

Maciej: Ile macie punktów własnych i franczyzowych w Polsce? Jakie są Wasze przewidywania odnośnie rozwoju w przyszłości?
Robert Pitera: 26 punktów własnych, które stały się bazą dla rozwoju sieci franchisingowych w Polsce. Na dzisiejszy dzień posiadamy 2 punkty franchisingowe, ale w najbliższym okresie zostaną otwarte kolejne. Tak mała liczba związana jest z faktem niedawnej nowelizacji prawnej dotyczącej licencjonowania przez masterfranchisobiorcę. Na obecną chwilę prowadzone jest wiele rozmów z naszymi potencjalnymi klientami.

Kate: Kto jest dla Was największą konkurencją?
Robert Pitera: Głównymi konkurentami firmy z branży ekspresowych pralni chemicznych nie należy tego mylić z tradycyjnymi pralniami, gdzie asortyment jest różny, czas obsługi znacznie dłuższy. Nsza firma jest w stanie skutecznie konkurować i stawia bezpośrednio na bardzo wysoką jakość, gdzie prasowanie jest szczególnie istotne. Nie dałoby się tego zrobić bez odpowiednich i systematycznych szkoleń. Stąd też jak wspominałem wcześniej pracownicy 5 a Sec to jedna wielka "Rodzina".

Szymon: Jakie kryteria musi spełniać potencjalny franchisobiorca?
Robert Pitera: Warunkiem koniecznym do przyłączenia się do sieci jest oczywiście zdolność inwestycyjna kandydata. Jednak nie jest to wystarczające. Przed podpisaniem umowy franchisobiorcy przechodzą szkolenie w jednym z naszych punktów, które pozwala nam na zweryfikowanie osobowości kandydata. Pozwala to jemu samemu także na podjęcie decyzji o przystąpieniu do sieci, gdyż prowadzenie punktu 5 a sec nie jest łatwe i wymaga odpowiedniej predyspozycji psychicznej.

Maciek: Jaka jest wielkość inwestycji? Po jakim czasie przewiduje się zwrot z inwestycji?
Robert Pitera: wielkość inwestycji to przedział 80 - 130 000 USD. Zależy to od miejsca, czyli wielkości pralni i sprzętu ( jedna lub dwie pralnice chemiczne..). Zwrot z inwestycji nie jest szybki ważnym elementem jest jednak stały i pewny przychód. Okres zwrotu to 3-4 lata.

WIĘCEJ -->

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0