5 a Sec na Targach On-line

Środa
12.03.2003
Gościem Targów On-line był Robert Pitera z sieci 5 a Sec.
 

Redakcja: O godzinie 10.00 rozpocznie się spotkanie z Robertem Piterą z sieci "5 a Sec".

honda: Jakie lokalizacje są najchętniej brane pod uwagę - w dużych centrach handlowych czy samodzielnie stojące małe punkty usługowe?
Robert Pitera: Najczęściej wybierane punkty to przede wszystkim centra handlowe. Powodem tego jest to, że małe firmy nie mają możliwości , żeby podpisywac umowy developerskie z centrami handlowymi.
Ekspresowa usługa pralnicza jest zasadą 5asec, która pozwala na czyszczenie odzieży w ciągu 1 - 2 godzin. Klienci mają możliwość oddania i odebrania odzieży podczas zakupów.
Lokalizacje - zależy to od franchisobiorcy . Franchisobiorcy dzielą sie na dwie kategorie:
1/ Chcą prowadzić interes rodzinny, lokalizacja w pobliżu miejsca zamieszkanai
2/ Traktują przedsięwzięcie jako inwestycję, sami zajmując się swoją pracą zawodową - franchisobiorcy wówczas posługują się managerem pralni - jest osoba, która zarządza pralnią.

Szymon: Jak w dobie recesji radzi sobie wasza firma?
Robert Pitera: Na terenie Polski posiadamy 26 punktów własnych. Niektóre pralnie mają mniejsze obroty, niektóre większe. Globalna strategia kosztowa całej sieci 5 a sec przynosi zyski. To oczywiście dotyczy własnych punktów. Firma posiada 3 pułapy cenowe, które pozwalają na dostosowanie odpowiedniej ceny do miejsca, tak by była ona atrakcyjna na rynkach lokalnych. Jeśli chodzi o punkty franchisingowe, znajdują się one w lepszej sytuacji, gdyż właściele poszczególnych firm mają lepszą możliwość reakcji na zmiany wynikające z niestabilnej sytuacji gospodarczej.

honda: Na polskim rynku znjaduje się wiele pralni, czym Wasza różni się od innych?
Robert Pitera: Przede wszystkim jakość wykonanej usługi. Firma posiada niezmienne i ściśle określone standardy bazując na ponad 30 - letnim doświadczeniu. Pozwoliło to na rozwój i otwarcie ponad 1500 punktów na całym świecie. Drugim ważnym elementem jest polityka personalna. Pracownicy przechodzą szkolenia, które mają bezpośredni wpływ na jakość usługi. Dla 5 a sec pracownik to jeden z ważniejszych zasobów stąd niska rotacja pracowników. Dodatkowo posiadamy nowoczesne urządzenia.

Piotr: Dlaczego zdecydowaliście się działać jako franchising?
Robert Pitera: Sukces firmy 5 a Sec to właśnie franchising.

Honda: Czy jesteście firmą francuską, jeżeli tak to czy Wasza firma we Francji działa również na zasadzie franchisingu?
Robert Pitera: Tak, oczywiście. 5 a Sec to firma francuska, a zarazem globalna, założona w 1968 roku przez Roger'a Chevanon, profesjonalisty z branży pralniczej. Firma 5 a Sec działa na całym świecie i podzielona jest na 5 a Sec'i krajowe. Przykładowo 5 a Sec Polska, 5 a Sec Hiszpania, Portugalia etc. wszystkie one działają na prawach masterfranczyzowych i mają prawa do udzielania licencji w danym kraju.

Maciej: Ile macie punktów własnych i franczyzowych w Polsce? Jakie są Wasze przewidywania odnośnie rozwoju w przyszłości?
Robert Pitera: 26 punktów własnych, które stały się bazą dla rozwoju sieci franchisingowych w Polsce. Na dzisiejszy dzień posiadamy 2 punkty franchisingowe, ale w najbliższym okresie zostaną otwarte kolejne. Tak mała liczba związana jest z faktem niedawnej nowelizacji prawnej dotyczącej licencjonowania przez masterfranchisobiorcę. Na obecną chwilę prowadzone jest wiele rozmów z naszymi potencjalnymi klientami.

Kate: Kto jest dla Was największą konkurencją?
Robert Pitera: Głównymi konkurentami firmy z branży ekspresowych pralni chemicznych nie należy tego mylić z tradycyjnymi pralniami, gdzie asortyment jest różny, czas obsługi znacznie dłuższy. Nsza firma jest w stanie skutecznie konkurować i stawia bezpośrednio na bardzo wysoką jakość, gdzie prasowanie jest szczególnie istotne. Nie dałoby się tego zrobić bez odpowiednich i systematycznych szkoleń. Stąd też jak wspominałem wcześniej pracownicy 5 a Sec to jedna wielka "Rodzina".

Szymon: Jakie kryteria musi spełniać potencjalny franchisobiorca?
Robert Pitera: Warunkiem koniecznym do przyłączenia się do sieci jest oczywiście zdolność inwestycyjna kandydata. Jednak nie jest to wystarczające. Przed podpisaniem umowy franchisobiorcy przechodzą szkolenie w jednym z naszych punktów, które pozwala nam na zweryfikowanie osobowości kandydata. Pozwala to jemu samemu także na podjęcie decyzji o przystąpieniu do sieci, gdyż prowadzenie punktu 5 a sec nie jest łatwe i wymaga odpowiedniej predyspozycji psychicznej.

Maciek: Jaka jest wielkość inwestycji? Po jakim czasie przewiduje się zwrot z inwestycji?
Robert Pitera: wielkość inwestycji to przedział 80 - 130 000 USD. Zależy to od miejsca, czyli wielkości pralni i sprzętu ( jedna lub dwie pralnice chemiczne..). Zwrot z inwestycji nie jest szybki ważnym elementem jest jednak stały i pewny przychód. Okres zwrotu to 3-4 lata.

WIĘCEJ -->

Targi On-line

POPULARNE NA FORUM

Nie zapomnij o szkoleniach bhp

Co się dzieje w przypadku gdy kursy bhp się nie odbędą? Wydaje mi się, że wtedy kary są bardzo wysokie.

22 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Finansowanie reklamy we franczyzie

Podstawowym źródłem finansowania działań marketingowych we franczyzie są środki pieniężne zebrane z wpłat na wspólny fundusz przeznaczony na ten cel. Jednakże w...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.07.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Polecam reklame w aplikacji która łączy klientów z partnerami handlowymi. Koszt 0 zł. Płacimy do 5% kwoty której klient u nas zostawił. Czyli tak naprawdę płacimy...

407 wypowiedzi
ostatnia 15.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I want to encourage that you continue your great writing, have a nice day! Wifi hacking apk

82 wypowiedzi
ostatnia 14.07.2018
Biznes po stronie dobra

Dollar General company has its origins in Scottsville, Kentucky from James Luther “J.L.” Turner and his son Cal Turner. James Turner’s father died in an accident in 1902...

18 wypowiedzi
ostatnia 12.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I enjoyed over read your blog post. Your blog have nice information I got good ideas from this amazing blog. I am always searching like this type blog post. I hope I will see...

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

nice post. Thanks for sharing such an interesting and witty post with us. Electromagnetic spider repellent

82 wypowiedzi
ostatnia 11.07.2018