25.03.2003

Sieci barów kawowych budują sobie rynek w Polsce

Sieci barów kawowych rozwijają się w Polsce bardzo intenywnie Specjaliści uważają, że koniunktura w branży potrwa jeszcze 7 - 10 lat. Dlatego naszym rynkiem interesują się znane marki zagraniczne.

Inwestowanie w sieci kawiarenek na szerszą skalę rozpoczęło się w Polsce trzy lata temu.

- Po telefonii komórkowej, sieci małych lokali gastronomicznych są podobno jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Ta tendencja nie omija Polski. Szukanie lokalizacji przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie zajęło nam dwa lata i to właśnie brak miejsc jest jednym z największych problemów inwestorów – powiedział Pulsowi Biznesu Adam Ringer, współwłaściciel Green Cofee, budowanej w Polsce sieci barów kawowych.

Grunt to lokalizacja

Najważniejsze w przypadku rozpoczęcia tego typu działalności jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji.

- Podstawowy czynnik zapewniający sukces to umieszczenie kawiarni tam, gdzie przewija się bardzo dużo potencjalnych klientów. Naturalnymi dla kawiarni miejscami są główne ulice handlowe, historyczne dzielnice, okolice szkół wyższych czy centrów biznesowo - biurowych– powiedział Pulsowi Biznesu Aleksander Skirmuntt, dyrektor biura nieruchomości Emmerson.

Cena wynajmu uzależniona jest od prestiżu ulicy, powierzchni lokalu i czasu trwania umowy. W przypadku Nowego Światu w Warszawie może ona dochodzić nawet do 90 USD za 1 mkw. miesięcznie. Właściciele kawiarni poszukują wolnych powierzchni również w galeriach handlowych.

W tym przypadku ważne jest, aby bar kawowy znajdował się w miejscu, przez który cały czas przechodzą klienci. Idealne są narożniki, przecięcia głównych ciągów komunikacyjnych i sąsiedztwo popularnych sklepów. Wynajem powierzchni jest stosunkowo drogie, gdyż są to najlepsze części galerii. Cena wywoławcza waha się w granicach 25 – 50 EUR za 1 mkw. miesięcznie i zależy od miasta, galerii, czasu trwania umowy i powierzchni–wyjaśnia Pulsowi Biznesu Michał Pajewski, negocjator w dziale powierzchni handlowych w Cushman & Wakefield Healey & Baker.

Miejscami, które dają kawiarenkom szanse na powodzenie, są także nowoczesne biurowce. W takim przypadku lokal może być ogólnodostępnym miejscem spotkań z wejściem od ulicy, przeznaczonym tylko dla pracowników i gości firm działających w budynku.

- W innym przypadku na większe powodzenie może liczyć ta sieć, która oprócz kawy i ciastek ma w ofercie również gorące posiłki– mówi Pulsowi Biznesu Aleksander Skirmuntt.

Wielkość i kształt

Aby lokal spełnił pokładane w nim nadzieje, musi spełnić dodatkowe warunki: kształt umożliwiający ustawienie jak największej liczby stolików i niezbyt duża powierzchnia w stosunku do liczby miejsc.

Najczęściej poszukiwana powierzchnia waha się między 50 a 150 mkw. Lokal nie powinien mieć w środku żadnych ścian nośnych ani filarów, których nie można usunąć podczas adaptacji. Dobrze gdy właściciel przy ładnej pogodzie ma możliwość wystawienia stolików na zewnątrz. Pozwala to nie tylko zwiększyć liczbę miejsc, ale i reklamować placówkę. Lokal powinien też spełniać wymagania sanitarne, np. mieć dwa wejścia w tym jedno od zaplecza, odpowiednie ujęcie wody, węzeł sanitarny dla pracowników i gości.

W związku ze zmniejszaniem się liczby sklepów na głównych ulicach miast, często ich miejsce zajmują kawiarenki i małe lokale gastronomiczne. W Warszawie całe ulice zaczynają specjalizować się w takiej działalności. Można wśród nich wymienić Nowy Świat, Chmielną, Szpitalną, ulicą Zgoda czy Starówkę.

Kto i komu parzy kawę

Główni gracze na rynku wciąż jeszcze mają stosunkowo niewiele lokali. Najwięksi z nich – Coffee Heaven i Tchibo mają w tej chwili 12 i 10 punktów. Oprócz nich, na rynku działają jeszcze m.in. Nescafe, Coffee Heaven, Mercer`s, Stoney Point Java, Coffee Time. Krążą pogłoski o zainteresowaniu się Polską przez sieci: Starbucs, Costa Coffee Boutique, Coffee Republic czy Pret a Manger.

Przewiduje się, że biznes kawowy jeszcze przez 7 – 10 lat będzie wykazywał w Polsce tendencję wzrostową.

Więcej: Agnieszka Janas, Puls Biznesu, 25 marca 2003

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0