Tesco może kupić sieć supermarketów

Środa
26.03.2003
Nadszedł czas konsolidacji sieci sprzedaży detalicznej w Polsce. Zdaniem szefa Tesco Polska, na rynku zostanie najwyżej pięciu dużych graczy, a jednym z nich będzie jego firma. Dlatego nie zwalnia tempa inwestycji. Intensywnie rozgląda się też za możliwościami przejęć sieci supermarketów.
 

Tocząca się na Bliskim Wschodzie wojna, według wypowiedzi dla Pulsu Biznesu Czesława Grzesiaka, wiceprezesa Tesco Polska, spółki będącej właścicielem hipermarketów Tesco i supermarketów Savia, nie powinna mieć wpływu na handel detaliczny.

- Tesco nie ma swoich interesów w regionie Zatoki Perskiej. Uważam też, że wojna nie wpłynie na ceny żywności w Europie. Nie jesteśmy teatrem działań wojennych i w dalszym ciągu firmy handlowe będą działały bez żadnych zakłóceń – wyjaśnia Pulsowi Biznesu Czesław Grzesiak.

Walka o dominację

Program rozwoju Tesco w Polsce jest bardzo ambitny. Zakłada rozbudowę sieci hipermarketów Tesco oraz supermarketów Savia

- Do końca 2003 roku zamierzamy uruchomić 6 hipermarketów. Pierwszy zostanie uruchomiony we Włocławku w tym miesiącu. Przewidujemy, że wartość inwestycji w te obiekty wyniesie około 600 mln zł. Finansowanie zapewnia nam właściciel - mówi Pulsowi Biznesu Czesław Grzesiak

Wielkopowierzchniowe sklepy Tesco mają formę hipermarketu z małym pasażem handlowym. Przeciętna wielkość obiektu waha się między 13 a 25 tys. mkw. i kosztuje 70 – 150 mln zł. Cena obiektu zależy od powierzchni lokalizacji.

Rozwój sieci Savia może pójść dwiema ścieżkami: budowy sklepów oraz zakupu już działających. Nie wiadomo na razie która zostanie wybrana, niewykluczone że obie. Wszystko zależy od rozwoju handlu detalicznego zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W Polsce działa kilka supermarketów liczących 20 – 30 obiektów, które biorą pod uwagę zmianę właścicieli.

- Polski nie ominie proces konsolidacji handlu detalicznego. Liczyć się będzie tylko 4 – 5 największych sieci. Będziemy jedną z nich – zapewnia Puls Biznesu Czesław Grzesiak.

Nie będzie lekko

Zdaniem wiceprezesa Tesco, w 2003 r. nie należy oczekiwać zbyt dużej poprawy w handlu.

- Bezrobocie, deflacja w przypadku artykułów żywnościowych i spadek cen artykułów przemysłowych nie pozwalają na optymistyczne prognozy. Sytuacja ta wpłynie na zaostrzenie się konkurencji, zwłaszcza w sektorze supermarketów.– powiedział Pulsowi Biznesu Czesław Grzesiak.

Więcej: Agnieszka Janas, Puls Biznesu, 25 marca 2003
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

94 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018