Konferencja o franczyzie

Czwartek
10.04.2003
3 kwietnia w Łodzi odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja IMC „Franchising - sposób na własny biznes”. Konferencja była okazją do spotkania ludzi z branży franchisingu w Polsce.
 

Gospodarzem spotkania był Paweł Anuszewski ze stowarzyszenia studenckiego IMC. Oprócz autorytetów naukowych w dziedzinie franchisingu, na konferencji pojawili się i przedstawiciele sieci oraz doradcy franchisingowi.

Kompleksowe spojrzenie na tematykę franchisingu przedstawiła doc. dr Barbara Pokorska. W swoim wystąpieniu „Franchising jako szczególna forma integracji przedsiębiorstw” omówiła dotychczasowy rozwój i charakterystykę franchisingu w Polsce, a także możliwe kierunki i bariery tego rozwoju w przyszłości.

- Warto zwrócić uwagę, gdzie jest przyszłość franchisingu: to języki obce, szkółki komputerowe, usługi dla dzieci czy pomoc pielęgniarska – mówiła między innymi doc. Pokorska. - Ciekawym zjawiskiem jest też obniżający się wiek biorców licencji. Obecnie to około 28-30 lat.

Dr Bernadetta Fuchs wygłosiła prelekcję na temat „Czy potrzebna – i w jakim zakresie – jest regulacja prawna umów franchisingu?”. Dr Fuchs uważa, że najwyższy czas, aby w Polsce powstała ustawa, która regulowałaby terminologię oraz poszczególne elementy umowy franczyzowej: przedmiot umowy, know-how, opłaty oraz zakres współpracy.

- Franczyza to o wiele więcej niż stworzenie sieci podobnie wyglądających punktów – podkreślała dr Fuchs – to działanie we własnym imieniu i na własny rachunek, a jednocześnie zrozumienie, że franczyzodawca ma prawo do nadzoru nad franczyzobiorcą i jego działaniami.

Na temat konieczności powstania ustawy wywiązała się dyskusja. Grzegorz Chmielarski, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców, uważa, że nie powinno się regulować ustawą elementów umowy franczyzowej, bo praca posłów jest obarczona zbyt dużym ryzykiem błędu, a na pewno nie rozwiązuje problemów.

- Rozwiązaniem jest dobrze skonstruowana umowa franczyzowa. W ustalaniu zasad polskiej franczyzy powinna zadziałać dobra praktyka gospodarcza, a nie posłowie w Sejmie – stwierdził prezes Chmielarski.

Konferencja dała okazję do zaprezentowania ofert franczyzodawców. Prezentację sieci szkół językowych EF English First przedstawił Maciej Poniatowicz i Marek Karwański z sieci Szkół Muzycznych Yamaha. Na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak dobrze bawią się na zajęciach dzieci w szkołach Yamaha.

Goście Konferencji otrzymali wiele ciekawych materiałów, m.in. pismo branżowe Franchising Info wydawane przez firmę doradczą PROFIT system. Konferencja była jedną z niewielu okazji do spotkania ludzi, którzy na franchising patrzą z zupełnie różnych perspektyw. Następną będzie Ogólnopolski Salon Franchisingu, który odbędzie się 24-26 czerwca w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, nad którym patronat medialny obejmuje nasz portal. Więcej szczegółów na temat Salonu Franchisingu znajdziecie Państwo na stronie franczyza.pl.

Redakcja
Profil kobiety
Joanna Hayder
dziennikarz

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

POPULARNE NA FORUM

Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

94 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Beets

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Congrats on having such well managed site! It has good looks and contains informative content as well.We are an online platform where students check & write reviews for...

58 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Damskie torebki

Ja torebki kupuję w sieciówkach. Nie widzę nic ciekawego w tym, żeby mieć bardzo drogie. Oczywiście jest to świetna sprawa, mam dwie droższe, ale raczej staram się, by...

19 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Skuteczna i tania reklama małej firmy

Można postawić na reklamę świetlną czy litery przestrzenne. Nam litery podświetlane wykonała firma https://reklama-bielsko.com/ Mamy też od nich reklamę na...

402 wypowiedzi
ostatnia 18.06.2018
Tani biznes dla początkującego

Jaki jest szacunkowy koszt otwarcia placówki partnerskiej w Nest Banku? Czy Bank narzuca wyposażenie lokalu i koszty z tym związane?

82 wypowiedzi
ostatnia 17.06.2018