10.04.2003

Konferencja o franczyzie

3 kwietnia w Łodzi odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja IMC „Franchising - sposób na własny biznes”. Konferencja była okazją do spotkania ludzi z branży franchisingu w Polsce.

Gospodarzem spotkania był Paweł Anuszewski ze stowarzyszenia studenckiego IMC. Oprócz autorytetów naukowych w dziedzinie franchisingu, na konferencji pojawili się i przedstawiciele sieci oraz doradcy franchisingowi.

Kompleksowe spojrzenie na tematykę franchisingu przedstawiła doc. dr Barbara Pokorska. W swoim wystąpieniu „Franchising jako szczególna forma integracji przedsiębiorstw” omówiła dotychczasowy rozwój i charakterystykę franchisingu w Polsce, a także możliwe kierunki i bariery tego rozwoju w przyszłości.

- Warto zwrócić uwagę, gdzie jest przyszłość franchisingu: to języki obce, szkółki komputerowe, usługi dla dzieci czy pomoc pielęgniarska – mówiła między innymi doc. Pokorska. - Ciekawym zjawiskiem jest też obniżający się wiek biorców licencji. Obecnie to około 28-30 lat.

Dr Bernadetta Fuchs wygłosiła prelekcję na temat „Czy potrzebna – i w jakim zakresie – jest regulacja prawna umów franchisingu?”. Dr Fuchs uważa, że najwyższy czas, aby w Polsce powstała ustawa, która regulowałaby terminologię oraz poszczególne elementy umowy franczyzowej: przedmiot umowy, know-how, opłaty oraz zakres współpracy.

- Franczyza to o wiele więcej niż stworzenie sieci podobnie wyglądających punktów – podkreślała dr Fuchs – to działanie we własnym imieniu i na własny rachunek, a jednocześnie zrozumienie, że franczyzodawca ma prawo do nadzoru nad franczyzobiorcą i jego działaniami.

Na temat konieczności powstania ustawy wywiązała się dyskusja. Grzegorz Chmielarski, prezes Polskiej Organizacji Franczyzodawców, uważa, że nie powinno się regulować ustawą elementów umowy franczyzowej, bo praca posłów jest obarczona zbyt dużym ryzykiem błędu, a na pewno nie rozwiązuje problemów.

- Rozwiązaniem jest dobrze skonstruowana umowa franczyzowa. W ustalaniu zasad polskiej franczyzy powinna zadziałać dobra praktyka gospodarcza, a nie posłowie w Sejmie – stwierdził prezes Chmielarski.

Konferencja dała okazję do zaprezentowania ofert franczyzodawców. Prezentację sieci szkół językowych EF English First przedstawił Maciej Poniatowicz i Marek Karwański z sieci Szkół Muzycznych Yamaha. Na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak dobrze bawią się na zajęciach dzieci w szkołach Yamaha.

Goście Konferencji otrzymali wiele ciekawych materiałów, m.in. pismo branżowe Franchising Info wydawane przez firmę doradczą PROFIT system. Konferencja była jedną z niewielu okazji do spotkania ludzi, którzy na franchising patrzą z zupełnie różnych perspektyw. Następną będzie Ogólnopolski Salon Franchisingu, który odbędzie się 24-26 czerwca w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, nad którym patronat medialny obejmuje nasz portal. Więcej szczegółów na temat Salonu Franchisingu znajdziecie Państwo na stronie franczyza.pl.

Redakcja

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0

Joanna Hayder

dziennikarz
Napisz do autora