Wśród biorców licencji nie brak zawiedzionych biznesmenów

Piątek
18.04.2003
Zdecydowanie większość franczyzobiorców jest zadowolona ze swojej przynależności do sieci.
 
Chwalą sobie dyscyplinę, pozwalającą na utrzymanie dobrego imienia marki, połączoną z poczuciem niezależności. Obok licznych zadowolonych ze współpracy na zasadzie franchisingu, jest niestety również sporo osób, dla których przystąpienie do sieci oznaczało początek problemów. Zdaniem wielu franchisobiorców, o ich obecnym zadowoleniu zadecydował w dużej mierze wybór sieci, w którą zainwestowali. Podkreślają oni, że przed podjęciem decyzji o inwestycji we franczyzę należy przeprowadzić własne badanie rynku – odwiedzić kilka placówek sieci, do której zamierza się dołączyć, porozmawiać z osobami, które już w niej funkcjonują i bez emocji przeanalizować wyniki tego rekonesansu. Nie wolno też pominąć specyfiki regionu, w którym chce się prowadzić działalność. Wiadomo przecież, że przedsięwzięcie, które sprawdza się w dużym mieście, niekoniecznie musi odnieść sukces w małej miejscowości. I odwrotnie.

- Przed przystąpieniem do sieci przeprowadziłem wiele rozmów z moimi przyszłymi kolegami. Robiłem własne wyliczenia opłacalności tego typu sklepu w moim regionie. Decyzję o zainwestowaniu w sklep odzieżowy podjąłem mając 90 proc. pewności, że to się opłaci – wspomina Pulsowi Biznesu Marcin Pieczonka, franchisobiorca firmy SNC.

Takie postępowanie pozwala na zmniejszenie ryzyka natrafienia na firmę nie dającą swoim franchizobiorcom szans na sukces. Znana jest na przykład historia firmy Gabriel Salony Urody. Renoma tej marki zniknęła równie szybko i niespodziewanie jak się pojawiła. Jej założyciel nie wypełnił podstawowego obowiązku, spoczywającego na barkach prawdziwego franczyzodawcy – nie uruchomił jednostek pilotażowych. Osoby, które zdecydowały się na wejście do tej sieci, kupowały praktycznie kota w worku. Pomysł, a nie sprawdzoną recepturę. Ryzyko niepowodzenia było więc równie duże, jak w przypadku tworzenia własnej firmy, a przecież nie za to płaci się we franczyzie.

Kwestie dyscypliny

Każdy system franczyzowy opiera się na standardach. Ich przestrzeganie jest warunkiem sukcesu, i to nie tylko pojedynczej jednostki, ale całej sieci.

- Najważniejszym obowiązkiem rozsądnego franczyzobiorcy jest stosowanie się do standardów. To daje wymierne efekty. Prowadziłem sklep spożywczy jeszcze przed przystąpieniem do sieci franczyzowej. Po dostosowaniu go do standardów Chaty Polskiej zauważyłem wyraźny wzrost obrotów. - przekonuje Ryszard Pawlikowski, franczyzobiorca Chaty Polskiej.

W sieci franczyzowej istnieje bardzo silna współzależność. Łamanie standardów przez jednego z biorców rzutuje na wyniki całej sieci. Dlatego też samym franchisobiorcom zależy na tym, żeby wszyscy uczestnicy sieci trzymali się wytyczonych reguł.

Razem, ale osobno

Prowadzenie firmy, która jest członkiem większej sieci franczyzowej, znacznie różni się od sytuacji, w której osoba jest jedynie zatrudnionym menedżerem.

Wykorzystanie szansy, którą stwarza uczestnictwo w sieci i działalność pod marką, w dużym stopniu zależy od samych franchisobiorców. Od ich zdolności i wiedzy na temat zarządzania przedsiębiorstwem.

Motywacja finansowa

Nie bez wpływu na sposób zarządzania, a co za tym idzie sukces w sieci, jest stopień zaangażowania finansowego franczyzobiorcy. Im więcej ma on do stracenia, tym większa ciąży na nim presja sukcesu. Jeden z franchisobiorców EF English First aby wejść do sieci, musiał zaciągnąć kredyt bankowy. Własnych środków wystarczało mu na opłacenie licencji franczyzowej, pozostawała jednak kwestia wyposażenia szkoły, dostosowania jej do standardów sieci. Wszystko to sfinansował z kredytu, który otrzymał z kredytu, który otrzymał pod zastaw swojego domu. W razie niepowodzenia straciłby więc nie tylko włożone pieniądze, ale i dach nad głową. Dziś jest on jednym z najlepszych franchisobiorców w sieci EF English First. Podkreśla, że sukces zawdzięcza w dużej mierze własnej pracy. Franczyza pozwala mu czuć się prawdziwym przedsiębiorcą, dając jednocześnie wsparcie w postaci marki, know – how i fachowej porady.

Więcej: Monika Niewinowska, Puls Biznesu, 17 kwietnia 2003
Puls Biznesu

NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Jaki biznes się opłaci w 2018? /01.12.2017

Sprawdziliśmy, w jaki biznes warto zainwestować w nadchodzącym roku. Tłumaczymy, jak otworzyć i z sukcesem prowadzić spaghetterię, sklep z bielizną, pączkarnię, agencję Mikołajów, park trampolin oraz firmę sprzedającą kosze prezentowe. Opisujemy też sprawdzone franczyzy z branży usługowej. Radzimy, jak przeprowadzić remanent w firmie.

Franczyza - czym to się je? /27.10.2008

Franczyza to sposób na własny biznes pod znanym logo. Korzystają z niej największe światowe marki, warto więc wiedzieć czym jest biznes na licencji franczyzowej.

Wypożyczalnia samochodów: zysk na czterech kółkach /08.06.2015

Uruchomienie wypożyczalni samochodów jest kosztowne. Jednak wydatek szybko się zwraca, bo za kierownicą pożyczonego auta najczęściej siadają turyści, którzy podczas urlopu nie oszczędzają.

Kto może mieć McDonalda? /29.08.2015

Własny McDonald to nieosiągalny cel dla niejednego biznesowego marzyciela. Kto więc może mieć swojego McDonalda? Aneta Czaplicka ma pięć restauracji pod tym szyldem.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

POPULARNE NA FORUM

Prywatny detektyw

Cześć, potrzebny jest mi prywatny detektyw kraków który pomoże mi w pewnych sprawach i zdobędzie odpowiednie dowody. Wiecie może możecie polecić jakiegoś...

1 wypowiedzi
ostatnia 22.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

Very nice article, I enjoyed reading your post, very nice share, I want to twit this to my followers. Thanks!. Apple Cider Vinegar

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I feel really happy to have seen your webpage and look forward to so many more entertaining times reading here. Thanks once more for all the details. Ginseng

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

You completed certain reliable points there. I did a search on the subject and found nearly all persons will agree with your blog. Sunflower Seeds

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Hodowla psów: Trudne życie hodowcy

I’m excited to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you...

62 wypowiedzi
ostatnia 21.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Na pewno warto wyposażać się w różnego rodzaju narzędzia, które pomogą usprawnić naszą pracę :) Ja na przykład korzystam z ticketing system od...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Sklep muzyczny

Cześć, znalazłem fajny sklep muzyczny Tryton Music , można w nim przez internet zamawiać potrzebne nam rzeczy różne sprzęty oraz inne. Szeroki asortyment sklepu można...

1 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Musisz pamiętać o wielu rzeczach. Wszystko zależy od profilu Twojej działalności. Jeśli chcesz działać w branży IT to kup sprzęt, jeśli e-commerce to zainwestuj w...

95 wypowiedzi
ostatnia 20.06.2018