21.02.2001

IKEA znana czy nieznana

W sądzie toczy się batalia o unieważnienie znaku towarowego KEA.

Rzeczpospolita poinformowała o nowym procesie o znak towarowy. Tym razem o unieważnienie znaku KEA wystąpiła holenderska firma – właściciel marki IKEA. O tym czy znak KEA utrzyma się na rynku, zdecyduje ponownie Urząd Patentowy. Pierwotnie UP na to się nie zgodził, uznał, że w Polsce nie jest ona powszechnie znana, podczas gdy w innym sporze z udziałem IKEI to potwierdził. Komisja Odwoławcza uchyliła we wtorek niekorzystne dla Inter IKEA Systems B.V. z Amsterdamu decyzje. UP 23 lutego 1999 r. oddalił jej wniosek o unieważnienie znaku KEA, które zastrzegło przedsiębiorstwo z Wrocławia. Prowadzi ono m.in. pośrednictwo w zawieraniu transakcji. Tylko w tej klasie usług (zastrzegła ją też IKEA) UP unieważnił rejestrację słownej wersji znaku. Uznał, że brzmią one niemal identycznie. Natomiast dwie inne jego wersje pozostawił (od znaku holenderskiej firmy odróżnia je grafika).

- Marka IKEA jest znana także w Polsce. Przedsiębiorca z Wrocławia chciał skorzystać z jej renomy – argumentował pełnomocnik firmy. Powołał się na decyzję UP, który unieważnił znak IKEMAR przedsiębiorcy z Kalwarii Zebrzydowskiej. Ten zastrzegł go dla usług stolarsko-tapicerskich, które IKEA ma również w swojej ofercie. UP uznał wówczas, że jej marka jest dobrze znana, co wystarczyło do podjęcia decyzji. KO utrzymało ją w mocy.

- IKEA nie była u nas popularna na początku lat 90. kiedy zostały zgłoszone te znaki. Firma miała jeden tylko sklep, teraz jest ich kilka, lecz tylko w dużych aglomeracjach. Jej wyroby nie są dostępne dla każdego – dowodził pełnomocnik drugiej strony.

Dziennik podał, że kolegium UP ponownie zajmie się sprawą. Skoro w innym sporze z udziałem IKEI uznało, że jej marka jest powszechnie znana, w tym też musi wziąć to pod uwagę.

Więcej: Rzeczpospolita, 21 lutego 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0