23.05.2003

Firma pod obcą marką

Miesięcznik Profit przy udziale specjalistów z rynku franczyzowego, w tym PROFIT system, opublikował tekst poświęcony naszej branży.

Artykuły w piśmie skierowane są głównie do początkujących kandydatów na franczyzobiorców. "Masz dość pracy pod dyktando szefów i tyrania wyłącznie na cudzy sukces, [...] wykup licencję i włącz się do sieci franczyzowej" - zachęca PROFIT. Pismo we współpracy z naszym portalem franchising.pl prezentuje kilkadziesiąt skróconych ofert franczyzowych. Przypominamy, że ich rozszerzone wersje znajdują się w Katalogu na naszej stronie.

FRAGMENT TEKSTU

W przededniu naszego wejścia do Unii Europejskiej franczyza staje się jednym z lepszych i bezpieczniejszych sposobów rozwijania biznesu przez drobnych i średnich przedsiębiorców. Propozycja dla tych, którzy mają pieniądze na zakup nieruchomości, maszym, surowców, czy know-how, ale nie dysponują środkami na ryzyko i budowanie firmy od zera. Często nie mają też sami dobrego pomysłu na samodzielny biznes. Franczyza pozwala korzystać z cudzych sprawdzonych marek i rozwiązań, wystarczy za to zapłacić.

W Hiszpanii po wejściu do UE liczba systemów franczyzowych w ciągu dwóch lat wzrosła z 200 do 400 (dziś - 595).

- W Polsce może być tak samo - przypuszcza Arkadiusz Słodkowski, specjalista z pierwszego w naszym kraju portalu franczyzowego franchising.pl. - Pojawiają sie nowe możliwości, rośnie rynek usług, przybywa drobnego kapitału inwestycyjnego i każdy sprawdzony pomysł jest na wagę złota. Jego zdaniem, lato 2003 roku to idealna pora, żeby myśleć o wyborze sieci. Oferta w Polsce jest już pokaźna. Są sprawdzone systemy, doświadczenia i łatwo dostępne strategie działania. Wejście do wybranej sieci trwa dziś nie dłużej niż 6 - 7 miesięcy. W Polsce działa już blisko 120 systemów franczyzowych, a pracuje w nich prawie 100 tys. osób, które wytwarzają w ten sposób od 1,5 do 3,2 proc. naszxego produktu krajowego brutto (3,2 proc. jeśli liczyć ze stacjami paliw). W porównaniu do świata to wciąż niedużo. W USA takich systemów jest ponad 2200 i powstaje w nich 15 proc. amerykańskiego PKB.

Wkrótce także w Polsce, tak jak na świecie, będzie można przeżyć całe życie, korzystając wyłącznie z usług i produktów sprzedawanych w sieciach franczyzowych. W USA ponad 30 proc. sprzedaży detalicznej odbywa się w takich sieciach franczyzowych. Sieci tylko w Stanach mają ponad 450 tys. punktów. Co osiem minut ktoś w Ameryce otwiera punkt franczyzowy. Na jej zasadach działa co dwunasta firma powstająca w Stanach Zjednoczonych.

Samodzielny rozwój własnej albo kupno znanej, nośnej marki pozostaje dziś na świecie poza zasięgiem większości początkujących przedsiębiorców. McDonald's wart jest jako marka około 30 mld dol., Kodak 12 mld dolarów. Ale kupno "kawałka" marki, czyli wejście w dobrą sieć, kosztuje mniej: w USA i Europie Zachodniej około 100 - 200 tys. dol., w Polsce - nadal połowę tej kwoty. Choć co roku zaczyna u nas działalność kilkanaście nowych sieci franczyzowych, w tym ponad połowa krajowych, nasz rynek nadal czeka na własne sieci. Przede wszystkim na rynku usług i gastronomii.

Więcej: Paweł Domarecki, Profit, nr 6, czerwiec 2003, str. 90

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0