24.02.2001

Prywatyzacja Rafinerii Gdańskiej

Polimex Cekop chce zakupić 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej

Prawo i Gospodarka poinformowało, że agencja PAP doniósła o złożeniu przez Polimex Cekop ostatecznej oferty na zakup 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej. Firma wystartowała w przetargu na zakup akcji RG w konsorcjum z Bankiem Handlowym. Konieczne będzie jeszcze uzupełnienie składu konsorcjum o kolejnego partnera.

Według wcześniejszych zapowiedzi Nafty Polskiej prywatyzacja RG powinna się zakończyć na przełomie czerwca i lipca tego roku. W styczniu NP. poinformowała, że na krótkiej liście do prywatyzacji rafinerii gdańskiej znalazło się pięć podmiotów. Jedynie Konsorcjum Gdańskie w skład którego wchodzą prywatne firmy dystrybucyjne działające na rynku polskim ujawniło, że zamierza złożyć swoją ofertę. Prasa podawała, że na krótkiej liście znalazły się następujące podmioty: Kredyt Bank, Bank Handlowy, konsorcjum gdańskie, węgierski koncern paliwowy Mol i konsorcjum z udziałem amerykańskiego koncernu M. w. Kellog.

Prawo i Gospodarka przypomniała, że Nafta Polska jest właścicielem 75 proc. akcji RG, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce. Reszta akcji należy do skarbu państwa. Nafta Polska próbuje już po raz drugi sprzedać tą rafinerię. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Jednak wówczas ofertę złożyła tylko jedna firma ze zbyt niską ceną.

Więcej: Prawo i Gospodarka, 24 - 26 lutego 2001

Udostępnij artykuł

Komentarze na forum

0